رمان خارجی
 • معرفی و بررسی افسانه سیزیف

  معرفی و بررسی افسانه سیزیف

  کامو، انسان جدید را به سبب مقابله با یک کار طاقت‌فرسا، یکنواخت و ظاهراً بی‌پایان به سیزیف تشبیه کرده است. اگر سیزیف محکوم بود سنگی رابیهوده به بالای تپه‌ای حمل کند، انسان جدید هم باید باز زندگی را حمل کند، چه سنگ او زندگی است.

 • معرفی و بررسی رمان بیگانه

  معرفی و بررسی رمان بیگانه

  مان بیگانه آلبر کامو، مانند رمان محاکمه فرانتس کافکا که وجوه اشتراکشان فراتر از آغاز تکان دهنده هر دو است، یک رمان قرن بیستمی تمام عیار است.

 • معرفی و بررسی رمان کنت مونت کریستو

  معرفی و بررسی رمان کنت مونت کریستو

  اواخر سال 1838 بود. دانگلار به پیشنهاد کنت مونت کریستو درمورد علت شکست علی پاشا تحقیق می‌کند و چون از خیانتهای فرنان آگاه می‌شود در راستای پیدا کردن بهانه‌ای جهت فسخ نامزدی دخترش با پسر فرنان نتیجه تحقیقات رابه روزنامه‌ها می‌فرستد. فرنان یا کنت مورسو که اکنون عضو مجلس عالی فرانسه بود، با افشاگری‌های هایده در مجلس با ناراحتی و خشم از مجلس خارج می‌شود.

 • معرفی و تفسیر رمان تاریخی سه تفگدار

  معرفی و تفسیر رمان تاریخی سه تفگدار

  کتاب سه نفنگدار یک داستان قهرمانی است و سراسر کتاب، ازآغاز تا انتها، لبریز از سجایای عالی انسانی از قبیل رحم و مهربانی و دوستی و یاری و غمخواری است. بشر در تمام دورانها، انسانهای دلیر وشجاع و ضعیف نواز را ستایش می‌کرده است.


 • معرفی و تفسیر رمان بینوایان

  معرفی و تفسیر رمان بینوایان

  هوگو مردم را طوری نشان می‌داد که از تنگدستی و بی‌عدالتی در عذابند، در عین حال، آنان را در پشت سنگرها نیزنشان داد که برای گشودن راهشان به سوی آینده، سلاح برداشته‌اند.

 • معرفی و تفسیر رمان گوژپشت نتردام

  معرفی و تفسیر رمان گوژپشت نتردام

  قهرمان حقیقی این رمان، کلیسای نوتردام پاریس است که ویکتور هوگو همه گوشه و کنار این بنای گوتیک را به تفصیل توضیح می‌دهد. کلیسا مأوای آرامش کوژپشتع پناهگاه اسمرالدا و دوزخ فرولو است. فرولو نه با مردم شهر یا با کوژپشت، بلکه با کلیسا می‌جنگد. جهنم و بهشت آدمهای قصه نیز همین‌جاست.

 • معرفی و تفسیر رمان باباگوریو

  معرفی و تفسیر رمان باباگوریو

  باباگوریو، مطابق طرح و برنامه بالزاک، اولین رمان از مجموعه داستانهای کمدی انسانی بود. بنابراین اشخاصی ههانند هوراس بیانشن، پزشک با ایمان رمان باباگوریو، در داستانهای آینده بالزاک نیز با همین نام ونشان دوباره حضور می یابند. می‌گویند هنگامی که بالزاک در حال مرگ بود، اظهار داشت:«بیانشن را به اینجا بیاورید. او مرا معالجه خواهد کرد.»

 • معرفی و نقد رمان چرم ساغری

  معرفی و نقد رمان چرم ساغری

  زندگی بالزاک را نیز، می‌توان به اعتباری همچون زندگی قهرمان رمان چرم ساغری دانست، بالزاک نیز قربانی هوسبازی‌ها و شهوترانی های خود گردید.

 • معرفی و تفسیر رمان سرخ وسیاه

  معرفی و تفسیر رمان سرخ وسیاه

  زمینه داستان سرخ و سیاه از حادثه‌ای گرفته شده که در روزنامه دادگاهها (Gazette des Tribunaux) به تاریخ 28 تا 31 دسامبر 1827 انتشار یافته بود. استاندال این واقعه را با ماجرای قاتل دیگر آن دوره، لافارگ، درودگری که معشوقه خود را کشته بود، درهم آمیخت.

 • معرفی و تفسیر رمان مادر

  معرفی و تفسیر رمان مادر

  موضوع اصلی داستانهای گورکی را، زندگی مردمان محروم و طبقات پایین اجتماع، بویژه کولی‌ها، کارگران فصلی، بیکاران، روستاییان آواره در شهرها، و مردم بی‌چیز و تنگدستی تشکیل می‌دهند که تمامی وجودشان از نوعی خشم واعتراض نسبت به شرایط اجتماعی و وضع موجود زندگی‌شان انباشته است.

 • معرفی وتفسیر رمان قمارباز

  معرفی وتفسیر رمان قمارباز

  قمارباز که درعرض 26 روز نوشته شده، یادگار معاشقه داستایفسکی با آپولیناریا سوسلواست. داستان بر مدار رابطه عشق و نفرت پولینای زیبای متکبر و آلکسی قمارباز دور می‌زند.

 • معرفی و تفسیر رمان جنایات و مکافات

  معرفی و تفسیر رمان جنایات و مکافات

  رمان جنایت و مکافات را از یک نظر باید رمان پلیسی دانست. اما نویسنده به جای اینکه مثل همه رمانهای پلیسی، کارآگاهی را به دنبال قاتل بفرستد، داستان را از نگاه قاتل تعریف کرده است، چرا که گویی برای او نه حوادث، بلکه رسوخ در روان پر رنج قاتل و تجزیه و تحلیل آن مهم بوده است.... خواننده در این رمان بیشتر نگران قاتل است تا پلیس داستان.

 • معرفی و تفسیر رمان پدران و پسران

  معرفی و تفسیر رمان پدران و پسران

  بحث و گفتگو و مجادله بین بازارف، قهرمان اول کتاب پدران و پسران و دیگران بازیگران این داستان را پایانی است.

 • رمان باران سیاه

  رمان باران سیاه

  «باران سیاه» ریشه در واقعیت دارد و نویسنده براساس مستندات تاریخی درباره‌ی آن‌چه بر زندگی آدم‌های ناحیه‌ی هیروشیما گذشت، آن را نوشته.

 • رمان آمریکایی آرام

  رمان آمریکایی آرام

  نویسنده با طنزی مؤدبانه و سهولت بیانی درخشان، طرز فکر امریکایی را به محاکمه می­کشاند. یک روزنامه­ نویس انگلیسی به نام فاولر ، که نقش نظاره ­گر آسان­­ طلب و بی ­غم را ایفا می­کند.

 • میشل استروگف

  میشل استروگف

  میشل استوگوف [Michel Strogoff]رمانی پرحادثه از ژول‌ورن (۱۸۲۸-۱۹۰۵)، نویسنده فرانسوی، که در ۱۸۷۶ در پاریس انتشار یافت. میشل استروگوف، قهرمان رمان، که فرمانده ارتباطات تزار است، مأمور می‌شود که پیام مهمی را به شهر دورافتاده ایرکوتسک در سیبریه شرقی برساند.

 • بودنبروک ها:زوال یک خاندان

  بودنبروک ها:زوال یک خاندان

  توماس مان نوشتن این کتاب را در اکتبر سال ۱۸۹۷، وقتی بیست و دو ساله بود، آغاز کرد. رمان سه سال بعد یعنی در ژوئیهٔ ۱۹۰۰ به پایان رسید و در اکتبر ۱۹۰۱ منتشر شد.

 • معرفی و تفسیر رمان جین ایر

  معرفی و تفسیر رمان جین ایر

  خوانندگان این داستان در ارزیابی خود از جین هماهنگ و هم‌عقیده نخواهند بود: برخی اساساً او را به عنوان یک قربانی تلقی می‌کنند و به وی کاملاً حق می‌دهند که آنچنان احساس بدبختی شدیدی داشته باشد، حال‌ آنکه سایر خوانندگان در واکنش جین نسبت به محیطش، تقریباً نوعی حالت بیمارگونه و آسیب‌شناسانه می‌بینند.

 • معرفی و تفسیر رمان نیکلاس نیکلبی

  معرفی و تفسیر رمان نیکلاس نیکلبی

  شخصیت اصلی قصه‌های دیکنز در تمامی فراز و نشیب‌هایی که به این کشاکش وسپس آشتی طبقات می‌انجامد حضور دارد. ویژگی اصلی او، ارتباط با هر دو طبقه است(سوژه آینده اکثر فیلمهای تجاری و گنج قارونی هند).

 • معرفی و تفسیر رمان جزیره گنج

  معرفی و تفسیر رمان جزیره گنج

  ماجراهای این داستان در قرن هجدهم، و در یکی از بنادر کوچک انگلستان شروع می‌شود. در یکی از روزها، یک مشتری با سر و وضعی عجیب وارد یک قهوه‌خانه ساحلی شد، وی ناخدای پیری بود که علایم زخم بر روی صورت داشت.