شعر
 • معرفی و نقد مجموعه غزل "عطش زیر چتر باران"

  معرفی و نقد مجموعه غزل "عطش زیر چتر باران"

  "عطش زیر چتر باران" مجموعه غزلی است عاشورایی که سبقه پرباری در شعر آیینی دارد.اکبرزاده شاعری نسبتاً پر کار است و کمیت بالای سرایش او نمی‌توان گفت باعث کاهش کیفیت شده ولی تا اندازه‌ای فرصت بازبینی و در صورت نیاز بازسرایی برخی از اشعار را از او گرفته است.

 • معرفی و نقد کتاب "غزل زندگی کنیم"

  معرفی و نقد کتاب "غزل زندگی کنیم"

  شاعر در ساختار موسیقایی شعرش اهمیت ویژه ای برای ردیف قائل است به طوری که به جز موارد معدود غزل های مقفی، در مابقی غزل هایش حتی شده ردیف فقط یک ردیف فعلی باشد اما غزل مردف است.

 • حق السکوت" مجموعه غزلی از شاعر جوان و موفق شعر امروز

  حق السکوت" مجموعه غزلی از شاعر جوان و موفق شعر امروز

  این دفتر شعر از لحاظ موضوعی به طور کلی به شعرهایی که مبین شرح حال خود شاعر است و چند شعر آیینی و چند تغزل واره تقسیم می شود.

 • «صبح بنارس»؛ شعرهایی عرفانی که از شاعری اجتماعی خواندنی شده است.

  «صبح بنارس»؛ شعرهایی عرفانی که از شاعری اجتماعی خواندنی شده است.

  «صبح بنارس» مجموعه 70 غزل و قصیدهٔ سروده شده در فاصله سال‌های 87 تا 91است.دراین کتاب موفق‌ترین شعرهای عرفانیِ و موفق‌ترین غزل‌های عرفانیِ امروز را می‌توانید بخوانید.


 • کتاب «چه حرف‌ها» مجموعه‌ای از جدیدترین غزل‌های رضا احسان‌پور

  کتاب «چه حرف‌ها» مجموعه‌ای از جدیدترین غزل‌های رضا احسان‌پور

  این کتاب 47 غزل را در خود دارد و نام کتاب از یکی از ابیات این شاعر گرفته شده است که «چه حرف‌ها که درونم نگفته می‌ماند/ خوشا به حال شماها که شاعری بلدید»

 • نامه های کوفی

  نامه های کوفی

  در این مجموعه اشعار آئینی و عاشورایی گردآوری شده است.البته در «نامه های کوفی» چند شعر غیر آئینی نیز در کنار اشعار آئینی نشسته است.

 • دفتر شعر بال های بایگانی

  دفتر شعر بال های بایگانی

  این کتاب در 6 بخش سامان یافته است. یکی از ویژگی‌های خوب این کتاب دسته بندی‌ اشعار بر اساس تاریخ سروده شدن است. بعضی از غزل‌هاعاشقانه عاشقانه هستند و در بسیاری دیگر از غزل‌ها احساس اعتراض و تنهایی زبانه می‌کشد.

 • نگاهی به «پلنگ در پرانتز» مجموعه شعر زهرا حسین‌زاده‌

  نگاهی به «پلنگ در پرانتز» مجموعه شعر زهرا حسین‌زاده‌

  «پلنگ در پرانتز» دومین مجموعه شعر از سلسله‌ی «درّ دری‌» است‌، سلسله‌ای از مجموعه شعرها که به شعر امروز افغانستان اختصاص دارد و هم‌زمان توسط دو ناشر در دو کشور ایران و افغانستان انتشار می‌یابد.

 • بال های بایگانی

  بال های بایگانی

  تنوع قالب های شعری در کتاب «بال‌های بایگانی» حکایت از ذوق شاعردر تجربه قالب های مختلف شعری دارد و البته خلاقیت پویایش. شعرهای این مجموعه در قالب های غزل ، رباعی و دوبیتی، مفردات(تک بیتی ها)، سپید و نیمایی سروده شده است.

 • چشم هاي زمستاني

  چشم هاي زمستاني

  مجموعه چشم هاي زمستاني مضموني زمستاني دارد .شعرها با به كار گيري تصاوير،خطوط ،رنگها و نيز واژه ها و تصاوير شاعرانه مي كوشد حسي زمستاني را به خواننده القاءنمايد .

 • احوال دل گداخته

  احوال دل گداخته

  کتاب «احوالِ دلِ گداخته» در واقع گزیده کتاب «مکتوبات» مولانا است.دراین کتاب پس از پیشگفتاری که حکم دیباچه دارد و در آن اندیشه و سبب تألیف کتاب و روش کار توضیح داده شده است، وارد مقدّمه‌ای سه‌بخشی می‌شود...

 • ویز ویزوی مربایی

  ویز ویزوی مربایی

  «ویز ویزوی مربایی»با زبانی ساده و با تکیه بر کلمات محاوره‌ای برای گروه سنی خردسالان نوشته‌شده است. این منظومه‌ها با اینکه هریک برای خود داستانی دارند، به طور غیرمستقیم خردسالان را با مفاهیم اخلاقی و اجتماعی‌ای چون قدردانی و تشکر، کمک به دیگران، پرهیز از تنبلی و تلاش برای رسیدن به هدف آشنا می‌کنند.

 • دفتر شعری جدیداز سیدشعرای انقلاب

  دفتر شعری جدیداز سیدشعرای انقلاب

  تنوع قالب‌های شعری (غزل، قطعه، ترانه، رباعی، دوبیتی، سپید و نیمایی) در این کتاب نشانه‌ای از ذوق شاعر در قالب‌های متفاوت است.

 • نامت را بگذار وسط این شعر

  نامت را بگذار وسط این شعر

  این اشعار که همه حال و هوای دفاع مقدسی دارند، مربوط می‌شوند به فضای جنگ و بعد از جنگ با زاویه دیدهای متفاوت و البته بسیار جالب.

 • نگاهی به مجموعه غزل «ضد» سروده ی فاضل نظری

  نگاهی به مجموعه غزل «ضد» سروده ی فاضل نظری

  زبان غزل های این مجموعه در عین حال که امروزی است، از سنت های زبانی غزل کلاسیک هم بهره می گیرد و در عین حال که کلاسیک است.

 • کتاب شعر سه نقطه

  کتاب شعر سه نقطه

  سه نقطه از مجموعه اشعارآئینی است.نام این کتاب برگرفته از غزل سه نقطه با مطلع:گنجشک پر جبریل پر،بابا ...(سه نقطه) من پر،تو پر،هرکس شبیه ما ...(سه نقطه)این غزل را میتوان یکی از شاهکار های شعر اآئینی برشمرد که از لحاظ ردیف و جا افتادن ردیف در ابیات شعربی نظیر است.

 • مردي از تبار آيينه و آب

  مردي از تبار آيينه و آب

  درباره شيخ بهايي مي‌نويسد كه « هيچ ترديدي نيست كه وي دانشمند‌ترين مردم روزگار خود بوده و از بسياري دانش، ‌مسائلي بر ام كشف و حل شده بود كه ديگران همه از آن بي‌خبر بودند و ...

 • فیض بوک یا فیس بوک مساله این است

  فیض بوک یا فیس بوک مساله این است

  «فیض بوک» به خواننده کمک می‌کند تا با دوستان و بستگان خود بخندد. حالا این خنده چگونه باشد و به چه چیزهایی، موضوع‌هایی است با تاملی بر فیض بوک قسمت‌هایی از آنها را استخراج کردیم.

 • خواب ارغوانی

  خواب ارغوانی

  اشعار مجموعه «خواب ارغوانی» در قالب‌های غزل، مثنوی، قطعه، چکامه، نیمایی و شعر سپید سروده شده‌اند.شعرهای این مجموعه چنانچه خود نویسنده در مقدمه به آن اشاره کرده است شامل 3 بخش می شود:...

 • طوفان واژه ها

  طوفان واژه ها

  زبان ساده و صمیمی و عدم استفاده شاعر از مفاهیم پیچیده و تودرتو و همچنین بکارگیری از عبارات ساده‌ای که برای همگان قابل فهم است.