تاریخ انتشار خبر: 02 مهر 1396 - ساعت 12:54:36
یادداشتی بر کتاب «عزیز جهان» نوشته اکبر صحرایی

یادداشتی بر کتاب «عزیز جهان» نوشته اکبر صحرایی

عبدالعزیز خضری با آن که همواره به کار و علایق شخصی خود عشق می‌ورزد، به عنوان یک شهروند مسئول به تعهدات اجتماعی هم پایبند است. او در مقاطع حساس تاریخی در کنار دیگر شهروندان حضور فعالی دارد.

دانستن درباره زندگی و زمانه شخصیت های تاثیرگذار در عرصه های گوناگون همواره برای خیلی ها جذاب بوده و هست و از سوی دیگر، نوشتن زندگینامه های افراد مشهور و تاثیرگذار ارزش های تاریخ نگاری هم دارد که همین مسئله برخی از شخصیت های مشهور را ترغیب می کند زندگینامه خود را بنویسند و برای قضاوت آیندگان به یادگار بگذارند.

علاوه بر افرادی از چهره های مشهور و تاثیرگذار در عرصه های مختلف که خود دست به قلم می برند و زندگینامه خود را می نویسند، در مواردی هم نویسندگان به سراغ این افراد می روند و زندگینامه آنها را با مهارت های نوشتاری که خود دارند می نویسند که در شکل دوم، اثر خلق شده به مراتب از استانداردهای بیشتری برخوردار است.

یکی از تازه ترین آثار در این زمینه، تالیف و انتشار کتاب«عزیز جهان» زندگینامه عبدالعزیز خضری، یکی از مفاخر پزشکی رشته ارولوژی در کشور است که به قلم اکبر صحرایی، نویسنده شیرازی معاصر تالیف و انتشار یافته است.

ماجراهای زندگی عبدالعزیز خضری در این کتاب از زمان تولد او در سال 1313 شروع و به سال های اخیر ختم می شود که وی همچنان در رشته کاری خود فعالیت دارد. او در سطرهای پایانی کتاب می گوید:«در کنار طبابت و تدریس، رئیس دانشگاه پیشنهاد معاونت پژوهشی را به من داد. چاره ای نداشتم پذیرفتم.» ( ص 369)

در کتاب عزیز جهان که روایت مقاطع حساس و سرنوشت ساز از زندگی یک پزشک موفق ایرانی است، در کنار اتفاق های مهم زندگی این شخصیت دنیای پزشکی، رویدادهای اجتماعی تاریخ معاصر ایران هم روایت می شود که تلفیق این دو به غنای اثر افزوده است. از همان سطرهای اولیه کتاب، موضوع در هم تنیدگی اتفاق های زندگی شخصی و رویدادهای اجتماعی معاصر به نوعی مطرح می شود:«سال 1311 هنگامی که از سوی اداره آمار، دولت شاهنشاهی بحث گرفتن سجل و به طبع اسم و فامیل پیش می آورد، فامیل طایفه ما می شود خضری! » (ص 6)

رویدادهای تاریخی دیگری با سالگرد تولد عبدالعزیز خضری همزمان می شود که یکی از آنها، مسئله کشف حجاب است که راوی در لابه لای صحبت هایش به آن اشاره می کند و تاریخ وقوع آن را یادآوری می کند:

«نخستین سال تولدم، دو اتفاق مهم افتاد که مادربزرگم به مسبب آن نفرین می فرستاد: نفرین خدا بر کسی که چادر از سر زنان این مملکت برداره. اتفاق دوم، خبر اعدام اولین قاتل زنجیره ای ایران «اصغر بروجردی» در میدان توپخانه است. به همین شکل راوی در کنار تعریف کردن اتفاق های زندگی شخصی خود و خانواده اش، به رویدادهای موازی تاریخی هم اشاره می کند که این روند تلفیقی تا پایان کتاب تداوم می یابد. به این شکل، مخاطب در کنار خواندن زندگینامه یک پزشک موفق ایرانی، با رویدادهای جامعه پیرامون این فرد هم آشنا می شود. ارزش های تاریخی این اثر باعث شده خوانندگانی از طیف های مختلف با این کتاب ارتباط برقرار کنند، چرا که این مسئله با حافظه جمعی اجتماع سر و کار دارد و دایره وسیعی از رویدادهای اجتماعی را در بر می گیرد.

این مسئله از آن جهت اهمیت بسیاری دارد که اغلب کارشناسان معتقدند زندگی نامه به منزله پردازش جنبه هایی از زندگی یک شخصیت، امروزه یکی از حوزه های مهم و پرکاربردِ تاریخ است. با این حال، با عنایت به سبک ها و روش های متفاوتی که در دنیا برای نوشتن زندگی نامه ها به کار می روند، این پرسش مطرح است که در سرگذشت نگاری باید از چه قواعد و اصولی پیروی کرد و به چه نوع الزام های معرفت شناسانه وفادار ماند؟ اکبر صحرایی در مقام نویسنده این اثر که سعی کرده از تکنیک های زندگینامه نویسی برای پردازش لحظه های حساس و سرنوشت ساز زندگی یک پزشک موفق بهره ببرد، در کار خود موفق است و توانسته در کنار توصیف حالات و روحیات یک شهروند ایرانی که حرفه پزشکی را برای خود انتخاب کرده، نسبت او با وقایع پیرامونش را هم به زبان ساده توضیح دهد.

عبدالعزیز خضری با آن که همواره به کار و علایق شخصی خود عشق می ورزد، به عنوان یک شهروند مسئول به تعهدات اجتماعی هم پایبند است. او در مقاطع حساس تاریخی در کنار دیگر شهروند حضور فعالی دارد. وقتی وقایع انقلاب اسلامی در سال 1357 اتفاق می افتد او در کنار هموطنان خود حضور موثری دارد. در سال های جنگ تحمیلی هم به عنوان یک پزشک متعهد انجام وظیفه می کند. ماموریت های کاری متعددی که عبدالعزیز خضری برای راه اندازی و اداره مراکز پزشکی در شهرهای مختلف و اغلب محروم کشور قبول می کند نشان از تعهد کاری این پزشک وظیفه شناس است که حتی در دورترین و محروم ترین نقاط کشور هم به کمک بیماران نیازمند به علم و توانایی اش می شتابد.

همچنین مخاطب با خواندن کتاب عزیز جهان مروری بر سال های شکل گیری طب مدرن و چگونگی تأسیس دانشگاه علوم پزشکی خواهد داشت. از سوی دیگر، این کتاب به بیان اتفاقات سیاسی و اجتماعی شهر شیراز در دوران پهلوی دوم می‌پردازد و تا زمان جنگ و شهادت دکتر فقیهی ادامه می یابد. در کنار فعالیت های کاری و اجتماعی عبدالعزیز خضری، زندگی خانوادگی و سبک زندگی این پزشک متعهد هم با جزئیات بیشتری شرح داده می شود. از جمله آشنایی عبدالعزیز خضری با جهان توکلی، که در ادامه به ازدواج آنها و تشکیل زندگی مشترک می انجامد.

همسر عبدالعزیز خضری هم به نوعی همکار او محسوب می شود؛ جهان توکلی متخصص بی‌هوشی است. آنها در طول این سال های طولانی در کنار هم زندگی مشترک و عاشقانه ای دارند که با فصل های مختلف کتاب به ابعاد مختلف آن پرداخته می شود. کلیت کتاب حاضر در 75 بخش تنظیم شده و به همراه بخش پایانی؛ «آلبوم عکس» که شامل 22 قطعه عکس و 5 قطعه سند مرتبط با موضوع کتاب است منتشر شده است.

چاپ اول (1395) کتاب«عزیز جهان» نوشته اکبر صحرایی در 368 صفحه با شمارگان 1200 نسخه با قیمت 19500 تومان از سوی انتشارات کتابستان معرفت در شهر قم منتشر شده است.

یادداشت: علی الله سلیمی/به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]