تاریخ انتشار خبر: 01 ارديبهشت 1396 - ساعت 13:00:06
چاپ سوم «درس‌نامه اخلاق اسلامی» در راه کتابفروشی‌ها

چاپ سوم «درس‌نامه اخلاق اسلامی» در راه کتابفروشی‌ها

کتاب «درس‌نامه اخلاق اسلامی» به قلم عنایت‌الله شریفی به چاپ سوم رسید.

کتاب «درس‌نامه اخلاق اسلامی» اثر عنایت الله شریفی از سوی دفرت نشر معارف به چاپ سوم رسید.

از جمله ابعاد قابل توجه ادیان، بعد اخلاقی است که همت رسولان و فرستادگان الهی بر نهادینه‌کردن آن استوار بوده است. بر اساس آموزه‌های اسلامی، آمدن آخرین فرستاده الهی برای تمام‌نمودن مکارم اخلاق بیان شده است.

کتاب درس‌نامه اخلاق اسلامی از «مقدمه و دو بخش کلیات و مبانی و مفاهیم اخلاق اسلامی» گردآوری شده است که هر بخش به مطالب مختلفی پرداخته است. نویسنده در بخش اول، چهار درس «آشنایی با دانش اخلاق اسلامی، خداشناسی، انسان‌شناسی و اخلاق و دین» را مورد بررسی قرار داده است.
یکی از اهداف اخلاق اسلامی خداشناسی انسان است که در این زمینه می‌خوانیم: «مسئله شناخت و معرفت خدا همانند چراغی روشنگر مسیر زندگی انسان را مشخص می‌کند و به آن معنا و مفهوم می‌بخشد. خداشناسی به ما می‌آموزد که با خدا، خود و دیگران چگونه رفتاری داشته باشیم تا کمالات شایسته انسانی را به دست آوریم و به هدف نهایی خلقت خویش (قرب الهی) برسیم.»

در بخش دوم سیزده درس «فضائل اخلاق بندگی (1)، فضائل اخلاق بندگی (2)، فضائل اخلاق بندگی (3)، رذایل اخلاق بندگی، فضائل اخلاق فردی (1)، فضائل اخلاق فردی (2)، فضائل اخلاق فردی (3)، رذائل اخلاق فردی، فضائل اخلاق اجتماعی (1)، فضائل اخلاق اجتماعی (2)، فضائل اخلاق اجتماعی (3)، رذائل اخلاق اجتماعی (1) و  رذائل اخلاق اجتماعی (2)» آمده است.

حیا یکی از فضائل اخلاق فردی است که انسان مؤمن دارای این صفت عالی است، نویسنده در این‌باره نگاشته است: «حیا در لغت به معنای شرمساری و خجالت است که در مقابل آن، وقاحت و بی‌شرمی است. در فرهنگ عالمان اخلاق، حیا عبارت است از: «انقباض نفسانی از کار زشت و ترک‌نمودن آن به خاطر ترس از دیگران. در آموزه‌های دین اسلام، حیا دارای معنای وسیعی است که هم گفتار را در بر می‌گیرد و هم رفتار را.

قرآن کریم در داستان دختران شعیب علیه السلام، درباره حیا در رفتار می‌فرماید: پس یکی از آن دو (دختران شعیب) نزد او (موسی علیه السلام) آمد، در حالی که همراه با شرم و حیا گام برمی‌داشت.»

چاپ سوم کتاب «درس‌نامه اخلاق اسلامی» اثر عنایت‌الله شریفی در 296 صفحه با قیمت 11هزار تومان از سوی دفتر نشر معارف راهی بازار کتاب شده است.

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]