تاریخ انتشار خبر: 20 فروردين 1396 - ساعت 18:35:58
یازده نقد طنز فیلم محمدرضا شهبازی آماده انتشار شد

یازده نقد طنز فیلم محمدرضا شهبازی آماده انتشار شد

مجموعه یازده نقد فیلم طنز اثر محمدرضا شهبازی در یک کتاب آماده شده است.

محمدرضا شهبازی سردبیر پایگاه اینترنتی طنز «راه راه»از آماده شدن کتاب طنزی با محوریت فیلم‌های سینمایی خبر داد و گفت: این کتاب شامل نقد طنز بر یازده فیلم سینمای ایران پس از انقلاب است که از «هامون» و «طعم گیلاس» تا «فروشنده» در بین این یازده فیلم قرار دارد که با رویکرد طنز به آنها پرداخته‌ام.

وی افزود: این نقدها در یک اسلوب ثابت نوشته شده که مثلا چگونه یک «فروشنده» بسازیم؟ یا چگونه یا یک «فروشنده» ببینیم و ... برای هر فیلم این بخش‌های ثابت وجود دارد. البته فیلم‌ها الزاما مهمترین فیلم‌های تاریخ سینمای بعد از انقلاب نیستند بلکه یا از حیث کارگردان یا محتوای القا کننده و ... مورد توجه بوده‌اند که به آنها پرداخته‌ام.

شهبازی درباره واکنش‌های احتمالی علاقه‌مندان فیلم‌هایی چون «هامون» به نقد طنز این فیلم گفت: بعید است خیلی ناراحت بشوند. اگر هم بشوند چندان اهمیتی ندارد! زیرا سینماگران معتقدند که می‌شود همه چیز و همه‌کس را نقد کرد و از موانع گلایه دارند، حالا می‌خواهیم ببینیم که خودشان تحمل دارند آثارشان با رویکرد طنز نقد شوند و فکر می‌کنم باید این تحمل را در خودشان به وجود بیاورند.

او با اشاره به زمانی که برای نگارش این کتاب گذاشته گفت: تقریبا دو سال پیش نوشتن این کتاب به ذهنم رسید و شروع به فیلم دیدن و مشورت با دوستان سینمایی کردم، اما تعداد فیلم‌هایی را که دیدم بسیار بیشتر از این تعداد بود که برخی را پس از تماشا کنار گذاشتم و برخی را در مرحله نوشتن. برخی فیلم‌ها را پنج شش مرتبه هم تماشا کردم که چون خیلی از این فیلم‌ها، آثار شاخص جریان روشنفکری است دیدن آنها برای یکبار نیز کار سختی بود چه برسد به چندین بار!

وی با اشاره به مطالب این کتاب گفت: این طنزها در واقع شوخی‌های جدی با این فیلم‌ها است که در ظاهر شوخی است ولی حرف‌هایی که در مورد سینما دارم را در این مطالب بیان کرده‌ام که بخش جدی آن حرف‌ها نقدها است که در قالب طنز بیان کرده‌ام.

شهبازی گفت: مطالبی که بیان کردم در خیلی از نقدهای جدی منتقدان آمده و شاید دلیلی که جدی‌ گرفته نشده‌اند همین جدی بودنشان است ولی نیاز بود تا به زبان طنز به آنها اشاره شود تا کمی به آنها توجه شود. چون به برخی چیزها که در سینمای ایران جا افتاده است اصلا نباید بصورت جدی پرداخت و اصلا نباید آنها را جدی گرفت.

او در پایان گفت: این کتاب حدود 100 صفحه می‌شود که اکنون در مرحله صفحه‌بندی و طراحی جلد است. این کتاب را برای دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب آماده کرده‌ام.

بر اساس این گزارش پیش از این از محمدرضا شهبازی کتاب‌های «آقازاده عزیز» طنزهای مطبوعاتی این نویسنده و «ماه بندان» حاشیه‌نگاری‌های او از سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی به خراسان شمالی منتشر شده است.

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]