تاریخ انتشار خبر: 08 اسفند 1395 - ساعت 14:56:39
ادگار الن پو

ادگار الن پو

ادگار الن پو شاعر و داستان­نویس و منتقد ادبی امریکائی (1809-1849) پو در باستن و در خانواده­ای پروتستان و اسکاتلندی زاده شد. پدر و مادرش هنرپیشه سیار بودند. پو، پس از آنکه پدر خانواده خود را ترک کرد و مادر براثر بیماری سل درگذشت، از طرف تاجر ثروتمند اسکاتلندی مقیم ریچمند به نام جان آلن به فرزندی پذیرفته شد.

ادگار الن پو Edgar Allan Poeشاعر و داستان­نویس و منتقد ادبی امریکائی (1809-1849) پو در باستن Boston و در خانواده­ای پروتستان و اسکاتلندی زاده شد. پدر و مادرش هنرپیشه سیار بودند. پو، پس از آنکه پدر خانواده خود را ترک کرد و مادر براثر بیماری سل درگذشت، از طرف تاجر ثروتمند اسکاتلندی مقیم ریچمند Richemond  به نام جان آلن John Allan به فرزندی پذیرفته شد.

جان آلن در 1815 برای انجام دادن امور تجاری با خانواده خود به زادگاهش، اسکاتلند سفر کرد و ادگار در آنجا بتحصیل پرداخت و پس از پایان تحصیلات دبیرستانی در 1826 به دانشگاه ویرجینیا وارد شد و از آزادی بیشتری برخوردار گشت. از همین زمان به الکل و قمار روی آورد و براثر مفروض شدن و تعهدات مالی، میان او و پدرخوانده اش مشاجره­ها و اختلافاتی پدید آمد، پو در 1826 تحصیلات دانشگاهی را ناتمام گذارد و به شعر و ادب که استعداد فراوان خود را در آن کشف کرده بود، روی­ آورد و از طرف پدر و مادرخوانده­ اش به سهل ­انگاری و تنبلی متهم گشت. پس آنان را ترک کرد و به امریکا گریخت.

در باستن با درآمدی که از کار بدست آورد، اولین دیوان خود را به نام تیمور لنگ و اشعار دیگر Tamerlane and Other poems انتشار داد. پو در قطعه تیمور لنگ که مهمترین شعر این دیوان است، اعترافات تیمور خونخوار را در شبی از زندگی شرح می­‌دهد که در طی آن اسرار قلب خسته از غرور و خالی از فضائل انسانی خود را فاش می‌سازد و نقل می­‌کند که چگونه میل به جهان‌گیری در او پدید آمد و چگونه عشق به دختری او را برآن داشت که به فتح کشورها بپردازد تا بتواند سرانجام عشق و مقام و پیروزی را یک­جا به بانوی خود تقدیم کند.

پو در 1827 به ارتش وارد شد و در باستن ابتدا در زرادخانه بخدمت پرداخت، پس از آن با سمت تازه­ای به جزیره سالیوان واقع در کارولینای جنوبی اعزام گشت. این جزیره را در قصه سوسک طلائی The Gold Bug وصف کرده است. پو در ضمن خدمت در ارتش اوقات فراغت را به سرودن شعری طولانی با عنوان الاعراف Al Aaraaf صرف کرد. این منظومه از ستاره­ای که به همین نام کشف شده و چندی در آسمان درخشیده و ناپدید گشته بود، مایه گرفته و در آن پدید آمدن ستاره زیبا و درخشتان وصف گردیده است. این شعر دوره جوانی پو از جاذبه­‌های فراوان و تغزلی زیبا و خیال انگیز برخوردار است.

پو در 1829 به دیدار مادر خوانده خود که بر بستر مرگ افتاده بود، شتافت و هنگامی رسید که مراسم تدفین انجام گرفته بود و براثر تجدید دیدار با جان آلن آشتی کرد و به آکادمی نظامی وست پوینت West-pont فرستاده شد که به سبب کثرت داوطلب او را نپذیرفتند. پس به بالتیمور نزد عمه­‌اش خانم کلم Clemm  رفت  و همانجا ماند و دیوان تازه تیمور لنگ، الاعراف و اشعار دیگر  را بچاپ رساند که منتقدان درباره آن مقاله­‌ای تقریظ آمیزی نوشتند و به این وسیله پو را به مردم شناساندند.

پو در این هنگام رابطه خود را با پدرخوانده بکلی قطع کرد و از ارث او محروم ماند. در تابستان این سال، یکی از روزنامه­های فیلادلفیا مسابقه­ای از بهترین داستان ترتیب داد و پو که در بالتیمور و نزد عمه خود بسر می­برد، نوشتن چندین داستان را آغاز کرد از آن جمله است: دستخطی مکشوف در یک تنگ Manuscript found in a Bottle (1833)، قصه­‌های فولیکلاب Tales of the Folio Club ، از نفس افتاده Loss of Breath و مانند آن که از میان آنها داستان دستخط مکشوف در یک تنگ برنده جایزه مسابقه روزنامه فیلادلفیا گشت و توجه کندی J. P. Kennedy  بنیانگذار انجمن ادبی را به خود جلب کرد و مدیریت مجله ساترن لیترری مسنجر Southern Literary Messenger را که در ریچمند منتشر می­‌شد به او واگذارد. پو همکاری نزدیکی را با این مجله آغاز کرد و تنها در یک سال سی و هفت مقاله تحقیقی درباره کتاب‌های امریکائی یا خارجی و نه داستان و چهار منظومه و  تعداد فراوانی نقد ادبی در آن انتشار داد.

خود او درباره این نقدها گفته است: «من در نقد بی­پروا و نیروند هستم، چه مربوط به دوستانم باشد، چه دشمنانم.» بر اثر همکاری پو تعداد نسخه­‌های این مجله به طور ناگهانی افزایش یافت. پو در 1836 با ویرجینیا کلم Virginia Clemm دختر عمه سیزده ساله خود، ازدواج کرد و در همین دوره بود که راه میخانه­‌های ریچمند را پیش گرفت و به­‌حدی در الکل غرق شد که مدیر مجله با وجود پیروزی نشریه، او را ازدواج کرد. از آغاز 1838 پو با همسر و مادر او در نیویورک اقامت گزید و در آنجا داستان بزرگ داستان بزرگ سرگذشت آرثر گارن پیم اهل نانتاکت The Narrative of Arthur Gordon Pym of Nantucket را که در مجله مسنجر به صورت پاورقی منتشر می­‌شد، به پایان رساند و آن داستانی است ماجراجویانه و پرحادثه با صحنه­‌های وحشت­‌انگیز و خیالی که تحت نفوذ رومان ژول ورن قرار گرفته و پو با بکار بردن روش علمی – تخیلی خواسته است به آن رنگی واقعی بخشد.

پو با بکار بردن روش علمی – تخیلی خواسته است به آن رنگی واقعی بخشد. پو در 1839 در فیلادلفیا با مجله جنتلمنز ماگازین Gentlemam’s Magazine همکاری کرد. درهمین سال مجموعه داستانهایش را با عنوان قصه‌­های عجیب و غریب و خیال­انگیز Tales of the Grotesque and Arabesque انتشار داد.

این مجموعه که به وسیله بودلر شاعر فرانسوی ترجمه و کمی پس از مرگ پو منتشر شد، پو را به شهرت جهانی رساند.پو در مقدمه مجموعه داستان‌ها از خود دفاع کرده و عقیده کسانی را که داستان‌های  او را تقلیدی از آثار هوفمان دانسته­‌اند، رد کرده است.

از این تاریخ پو، چندین مجله ادبی را اداره کرد و در 1845 آخرین دیوان را، کلاغ سیاه و اشعار دیگر  The Raven and other poems، انتشار داد که از معروفترین آثار او بشمار آمد و شهرت فراوانی برایش حاصل کرد. زندگی خانوادگی پو بر اثر ابتلای همسرش به بیماری سل دگرگون شد و چند قصه از جانگدازترین قصه­‌ها را منتشر کرد،

از آن جمله نقاب مرگ سرخ The Masque of the Red Death ، گربه سیاه The Black Cat و قلب قصه­‌گو The Tell-Tale Heart و مانند آن که بر داستان­‌نویسان فرانسوی، روسی و انگلیسی نفوذ فراوان بر جای گذاشت و در واقع مبنای داستان کوت اه جدید قرار گرفت. سرانجام ویرجینیا در ژانویه 1847 در بیست و پنج سالگی درگذشت. پو در آخرین سال‌های زندگی منظومه­‌های بسیار زیبائی سرود، از آن جمله اولالوم Ulalume ، ناقوس The Bell ، الدورادو Eldorado ، آنابل لی Annabel و مانند آن. این سالها همچنین با انتشار مقاله‌­ای مهم با عنوان یورکا Eureka از برجستگی و اعتبار خاص برخوردار بود. این اثر که نام دیگرش مقاله­‌ای درباره عالم مادی و معنوی An Essay on the Material and Spiritual Universe است در 1848 منتشر شد که شاعر در آن از عالم مادی و ماوراءالطبیعه و اصل خلقت و سرنوشت سخن گفته است.

ادگار پو شاعر مرگ و مستغرق در عدم، در این اثر با فلسفه شورانگیزش، ادراکی خوشبینانه از زندگی عرضه می‌کند. مقاله یورکا به وسیله شارل بودلر به زبان فرانسوی ترجمه شد. بی‌نظمی و آشفتگی زندگی پو از طرفی و زیبائی و غرابت آثارش از طرف دیگر حس کنجکاوی و توجه عامه مردم را به او جلب کرد، تا جائی که در جلسه‌های سخنرانی او درباره  فلسفه سرودن شعر Philosophy of Composition یا مبانی شعر The Poetic Principle  حضور می­‌یافتند.

این خطابه­‌ها به وسیله بودلر شاعر فرانسوی ترجمه شد و پس از مرگ پو در 1850 انتشار یافت. روزهای آخر زندگی پو بر اثر اعتیاد به الکل، اختلال عصبی و فقر، با تیره­روزی و بینوائی اندوه‌باری همراه بود و سرانجام پس از چندی بستری شدن در بیمارستان واشینگتون به دنبال بحرانی آمیخته با تشنج از پای درآمد. آثار کامل Complete Works پو در هفده جلد در 1902 بچاپ رسید. آثار شاعرانه پو جنبه تغزلی و شاعرانه دارد و درد غربت و ملال و اضطراب واقعی را  به خواننده القا می­کند، اما شهرت و پیروزی پو در زمان حیات بیشتر از راه داستانهایش بدست آمد.

داستانهای کوتاه پو از محیطی سنگین و اسرارآمیز مایه گرفته است. قصه­‌ها غالباً وحشت­‌انگیز، جانگداز و خیالی است و از وسوسه مرگبار نویسنده سرچشمه می‌­گیرد. این داستان‌ها را می­توان اساس رومان کارآگاهی دانست که بعد از او رایج گشت. ترجمه آثار پو به وسیله بودلر و نفوذش بر شاعرانی چون والری، مالارمه و رمبو به او شخصیتی جهانی بخشید و برنهضت سمبولیسم فرانسه تأثیر فراوان گذارد.

بودلر درباره ادگار پو گفته است: «نیرومندترین نویسنده این عصر. من ادگار پوی دائم­الخمر، فقیر، زجر کشیده و مطرود را بیشتر می­پسندم تا گوته یا والتر اسکات آرام و با تقوا را.»

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]