تاریخ انتشار خبر: 18 آذر 1395 - ساعت 17:18:44
«مواعظ»

«مواعظ»

در لابه‌لای مباحث اخلاقی کتاب، خاطرات جالب و گوناگون، پند و اندرز و نصیحت‌های مفیدی ذکر می‌شود که خواننده را متاثر می‌سازد.

«مواعظ»
(جلد سوم- سلسله مباحث اخلاقی مرحوم آیت الله حق‌شناس)
نویسنده: آیت‌الله عبدالکریم حق‌شناس
ناشر: موسسه ایمان ماندگار، چاپ اول 1393
212 صفحه، 9500 تومان
*****

آیت‌الله حق‌شناس (1298-1386) عالم بزرگی بود. او عالی‌ترین سطوح علمی و دینی را در جوانی طی کرد و در همان دوران به درجه اجتهاد رسید. درجه بالای علمی ایشان مانع از این نشد که با عموم مردم در تماس باشد. برعکس، ایشان در طول عمر بلند و مبارک خود ارتباط دائمی و مستمری با عامه مردم داشتند. جلسات اخلاق ایشان که عمومی بود، چند دهه به‌طور مستمر ادامه داشت و معارف اخلاقی و معنوی اسلامی را در اختیار همگان می‌گذاشت. پس از ارتحال ایشان موسسه ایمان ماندگار همت کرد و دروس اخلاق ایشان را به‌صورت مجموعه کتاب‌هایی منتشر کرد. کتاب حاضر نیز جلد سوم از مجموعه‌ای است که «مواعظ» نام گرفته است.
 
این اثر با زندگینامه آیت‌الله حق‌شناس آغاز می‌شود که توسط شاگرد مشهور ایشان، استاد محمدعلی جاودان، تهیه شده است. پس از آن متن پیاده شده و ویرایش‌شده گفتارهای اخلاقی ایشان به ترتیب تاریخی می‌آید. در این مجلد از جلسه هفتاد و یکم تا جلسه نود و چهارم درس‌های اخلاقی معظم‌له ذکر شده است که مربوط به اواخر دهه شصت هجری شمسی می‌باشد. هر چند در این اثر به اقتضای این‌که سخنرانی برای عموم مردم و به اصطلاح منبری است، موضوعات گوناگون و زیادی مطرح می‌شود، اما می‌توان به‌طور کلی گفت که در سراسر این کتاب این موارد بیشتر مورد تأکید هستند: اطاعت از خداوند، ذکر، نماز، راه‌های مقابله با شیطان، تقوی، زبان، حق الناس و اهمیت خدمت به خلق. اما آن‌چه بیشتر از همه به چشم می‌خورد علم است. آیت‌الله حق‌شناس در سراسر این اثر در باب علم، اهمیت و ارزش آن، تحصیل علم و شرایط آن، طالبان علم و بسیاری از چیزهای دیگر سخن گفته‌اند. می‌توان گفت که از نظر ایشان مهمترین چیز برای اخلاق و تهذیب نفس و اصلاح دنیا و آخرت علم و معرفت است. به همین دلیل در موارد متعددی رابطه میان علم و سایر فضائل را بررسی می‌کنند و نشان می دهند که علم اصل و ریشه آن‌هاست. برای مثال اطاعت از خداوند تنها در صورتی درست و حقیقی است که بر پایه علم و معرفت باشد.
 
همچنین در لابه‌لای مباحث اخلاقی، خاطرات جالب و گوناگون، پند و اندرز و نصیحت‌های مفیدی ذکر می‌شود که خواننده را متاثر می‌سازد. همچنین به دلیل این‌که آیت‌الله حق‌شناس با بزرگان اخلاقی و شخصیت‌های معنوی ارتباط مستقیم داشتند، از سخنان آنان مطالب جذابی نقل می‌کنند. دیگر آن‌که ایشان هر جا لازم باشد به تفسیر برخی از آیات قرآن نیز می‌پردازند. همچنین روایات متعددی را درباره موضوعات اخلاقی ذکر می‌کنند و به شرح آن‌ها مبادرت می‌کنند. در مواردی نیز مباحث فقهی مرتبط ذکر می‌شود. لحن شفاهی و گفتاری متن نیز می‌تواند مزیت دیگری برای چنین اثری به‌شمار آید؛ زیرا حال و هوای جلسات اخلاقی را بهتر نشان می‌دهد. کسانی که در این زمانه شلوغ و پرآشوب، به هر دلیلی، از حضور در جلسات اخلاقی واقعی محروم هستند، می‌توانند از چنین آثار ارزشمندی بهره‌مند شوند.

در پایان شاید نقل برخی از عبارت‌های کتاب، این اثر را بهتر معرفی کند:
- کسی که از عاقلان گوش شنیدن نداشته باشد، عقلش می‌میرد.
- بدانید که هر قدر به دستورات پروردگار اهمیت بدهید، از عالم غیب به شما اهمیت می‌دهند.
- تو اگر بد کردی، او عوامل بدی را بر تو مسلط می‌کند و اگر کار خوب کردی، او عوامل خوبی را بر تو مسلط می‌کند؛ او قلبت را آرام می‌کند داداش جان!

- سعی کنید که بر معنویاتتان اضافه کنید تا پروردگار عزیز که مربی انبیا و اولیا است، مربی شما شود. هر چقدر که معنویاتتان زیاد شود، پروردگار مادیات غیرضروری را که مانع مناجات با اوست، از شما می‌گیرد!
- آقای حاج‌آقا انصاری که اینجا منبر می‌رفت یک شب گفت: من به منزل یکی از متدینین رفتم. وقتی خواستم بخوابم، برای من آب آوردند و گفتند: آقا وضو بگیرید و بخوابید! من گفتم: من منزل خودم هم که باشم وضو نمی‌گیرم، حالا اینجا جلوی شما وضو بگیرم...؟! من واقعا به ایشان اعتقاد پیدا کردم. باید همین‌طوری باشی؛ نه اینکه در منزل خودت وضو نگیری و جای دیگر که می‌روی، وضو بگیری! آن چیزی که بد است، نفاق است؛ این کار صدق نیست.

به نقل از الف

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]