تاریخ انتشار خبر: 24 آبان 1395 - ساعت 13:25:19
استجابت دعا (شرایط و موانع)

استجابت دعا (شرایط و موانع)

اثر حاضر در چند فصل شرایط و موانع استجابت دعا را بررسی کرده است. قواعد استجابت دعا بر اساس آیات و روایات معصومین(ع) از منابع موثق، در سه فصل تنظیم شده است.

استجابت دعا (شرایط و موانع)

احمد تشکر

بوستان کتاب

در روایات، دعا به سلاح مؤمن تشبیه شده است و راستی کدام سلاح محکم تر، مؤثرتر، مفیدتر و در عین حال در دسترس تر از سلاح دعاست؟ دعا، آرامش روح و روان انسان را فراهم می کند. سالک را از بدی ها، پلشتی ها و رخوت دور می کند و به منزله رشته قابل اعتمادی است که نور را از منبع انرژی به عنصر روشنی بخش متصل می کند. مادامی که این رشته گسسته نشود فضای دل روشن است.

 اما شرایط دعا چیست و چرا گاهی دعاها مستجاب نمی شود؟ اثر حاضر در چند فصل شرایط و موانع استجابت دعا را بررسی کرده است. قواعد استجابت دعا بر اساس آیات و روایات معصومین(ع) از منابع موثق، در سه فصل تنظیم شده است. فصل اول: شرایط دعا، فصل دوم: علل تاخیر در استجابت دعا، و فصل سوم: عدم استجابت دعا. نویسنده در کتاب خود در صدد تبیین این موضوع است که موانع تاخیر یا توقف استجابت دعا براساس مصلحت یا مجازات است. به اذعان وی، در واقع اولین شرط دعا معرفت نسبت به وجود حضرت باری تعالی است؛ یعنی معرفت توحیدی. نگارنده با تشریح آداب دعا، به ارایه احادیث مختلف آن‌ها اقدام، و در خلال مباحث، به داستان‌هایی از ائمه اطهار(ع) و بزرگان دین در این زمینه پرداخته است.

محورهای کتاب:

نیاز ضروری انسان به دعا

نقش دعا در تکامل انسان

آثار دعا و نیایش

شرایط دعا کردن

در بخشی از کتاب می خوانیم:

«از جمله خصیصه های انسانی، عجول بودن اوست که اگر تحت کنترل باشد مطلوب، در غیر این صورت آدمی را از مسیر حق و عدالت منحرف می کند و باعث اختلال در امور و نظم زندگی می شود. حتی در کار خیر هم که گفته اند حاجت به استخاره نیست نباید عجله کرد. بلکه باید کار را بدون معطلی، ولی حساب شده انجام داد و در به دست آوردن نتیجه باید صبر پیشه کند، زیرا عامل به عمل خیر هم نیازمند مقدمه چینی و برنامه ریزی دارد و باید اقتضائات زمان و مکان را ملاحظه کند. در حدیثی آمده است که حتی در هنگام انفاق هم انفاق کننده به قول معروف نباید جوّگیر بشود و تحت شرایط عاطفی همه چیز خود را ببخشد. بنابراین راه اعتدال راه مطلوب است. همین طور در مورد دعا داعی نباید نسبت به حصول نتیجه شتابزده باشد، زیرا خود نمی داند که مصلحتش چگونه باید رقم بخورد و تنها خداوند است که بر اسرار او آگاه می باشد.

امام صادق علیه السلام می فرماید: تا زمانی که مؤمن در نتیجه شتابزدگی برای اجابت دعای خود نومید نشود و دعا را فرو نگذارد، در خیر و آسایش و رحمت خدا قرار دارد. راوی حدیث گوید: به امام گفتم: چگونه شتاب می کند؟ فرمود: می گوید از فلان و فلان وقت پیوسته دعا کردم و اجابت نشد.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]