تاریخ انتشار خبر: 10 آبان 1395 - ساعت 17:14:53
«حضور خلوت انس»

«حضور خلوت انس»

این مجموعه از چهار فصل تشکیل شده است. در فصل اول، با عنوان «نماز»، دعاهای مربوط به نماز را در خود جای داده است. در این فصل تعقیبات مشترک نمازها، تعقیبات مربوط به هر نماز خاص، دعاهای نماز شب، دعاهای که در سجده گفته می‌شود و نیز دعاهایی که در قنوت نمازها خوانده می‌شود، آمده است.

«حضور خلوت انس»
(مناجات معصومین علیهم السلام)
تدوین: حسین کریمی زنجانی
ناشر: هرمس، چاپ اول 1394
180 صفحه، 15000 تومان
***
در کتاب گرانقدر اصول کافی حدیثی در باب ارزش دعا از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده است که ایشان می‌فرماید: «دعا سلاح مومن، ستون دین و نور آسمان‌ها و زمین است». یا در روایت مشهور دیگری گفته شده است که «دعا مغز عبادت است». اگر اصل دین عبادت باشد، و اصل عبادت نیز دعا باشد، کاملا روشن است که دعا چه جایگاه مهمی در دین و دین‌داری دارد. به همین جهت شایسته است که انسان دیندار تا آن‌جا که در توان اوست در امر دعا بکوشد. تعالیم دینی نیز سرشار از دعاهایی است که برای یک دیندار واقعی غنیمت بزرگی به‌شمار می‌آید. به همین دلیل است که می‌بینیم در متون دینی از معصومین (علیهم السلام) هزاران دعای گوناگون مربوط به شرایط مختلف و موضوعات متنوع نقل شده است. این دعاها به‌قدری فراوان است که پرداختن به همه آن‌ها شاید غیرممکن باشد. همین امر، سبب‌ شده است که در طول تاریخ عالمان بزرگ دینی دست به گلچین و گزینش دعاها بزنند. و به این صورت مجموعه‌های متنوعی از دعاها شکل گرفته است.

هر کتاب دعایی بر حسب ذوق و سلیقه مدون کننده آن، قالب و چارچوب خاصی دارد. برخی کتاب‌های دعا بر اساس محتوای دعا، بعضی بر اساس مناسبت‌های زمانی یا مکانی ادعیه، برخی دیگر بر مبنای شخص معصومی که دعا از ایشان نقل شده، مرتب و دسته‌بندی شده‌اند. در مواردی هم ملاک‌های دیگری لحاظ شده است. «حضور خلوت انس» مجموعه‌ای است که بر اساس ذوق و پسند شخصی مدون کننده آن شکل گرفته است. ایشان دعاهایی را که بیشتر پسندیده‌اند و از تجربه آن‌ها بیشتر لذت برده‌اند جمع‌آوری کرده تا خواننده را در لذتی که از آن بهره‌مند شده‌اند، شریک سازند.

این مجموعه از چهار فصل تشکیل شده است. در فصل اول، با عنوان «نماز»، دعاهای مربوط به نماز را در خود جای داده است. در این فصل تعقیبات مشترک نمازها، تعقیبات مربوط به هر نماز خاص، دعاهای نماز شب، دعاهای که در سجده گفته می‌شود و نیز دعاهایی که در قنوت نمازها خوانده می‌شود، آمده است.

عنوان فصل دوم «ایام هفته» است. در این بخش علاوه بر دعاهای مربوط به هر روز هفته، زیارت مختص به هر روز نیز گنجانده شده است. هر کدام از روزهای هفته مختص به یک یا چند معصوم (علیهم السلام) است. هر روز با توجه به معصومینی که به آن اختصاص یافته است، زیارت‌نامه خاص خود را دارد.


فصل سوم «ادعیه» است. دعاهای ذکرشده در این فصل بلند و طولانی بوده و از جهت محتوایی، مضامین عالی و مطالب جامعی را در خود جای داده‌اند. برخی از دعاها مشهور بوده اما بعضی نیز نام‌آشنا نیستند؛ برای مثال می‌توان این دعاها را نام برد: دعای حریق، دعای صحیفه، دعای علوی مصری، دعای استغفار و توسل دوازده امام خواجه نصیرالدین طوسی.

فصل آخر، «مناجات و زیارت»، از بقیه فصل‌ها کوتاه‌تر است. در این فصل چهار مناجات و دو زیارت به چشم می‌خورد. مناجات‌ها عبارتند از: مناجات امیرالمؤمنین، مناجات شعبانیه، مناجات تائبین و مناجات خائفین. دو زیارت نیز عبارتند از: زیارت آل‌یاسین معروف و زیارت آل‌یاسین غیرمعروف.

نکته آخر در باب این اثر به شاخصه های قابل توجه کتاب پردازی آن بازمی‌گردد و اشاره به ویژگی هایی به ظاهر ساده اما در حقیقت مهم از دید مخاطبان خاص این قسم آثار دارد که هر کتابی به راحتی نمی تواند مقبول آنها جهت استفاده مداوم قرار گیرد.  اما در کتاب حاضر حروف‌چینی خوب به همراه اعراب‌گذاری متون عربی دعاها، خواندن آن‌ها را ساده‌تر می‌کند. قطع کتاب و کیفیت چاپ هم به‌گونه‌ای است که می‌توان آن را در جاهای مختلف با خود به همراه داشت و از آن بهره‌مند شد.  

به نقل از الف

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]