تاریخ انتشار خبر: 09 آبان 1395 - ساعت 13:36:01
هانس کریستیان اندرسن

هانس کریستیان اندرسن

آندرسن نه تنها از بزرگترین نویسندگان دانمارک، بلکه از بزرگترین داستان‌پردازان جهان بشمار می­‌آید که پدر هانس کریستیان، کفاش بود و مادرش زنی خرافی. هانس کودکی را در فقر گذراند و جوانی متفکر و حساس گشت. در چهارده­‌سالگی پدر را از دست داد و...

هانس کریستیان اندرسن(به دانمارکی: Hans Christian Andersen) شاعر و قصه‌­پرداز و نمایش­‌نویس دانمارکی(1805-1875) پدر هانس کریستیان، کفاش بود و مادرش زنی خرافی. هانس کودکی را در فقر گذراند و جوانی متفکر و حساس گشت. در چهارده­‌سالگی پدر را از دست داد و پس از ازدواج دوباره مادر به کوپنهاگ رفت تا بازیگر شود و اگر چه در این راه توفیقی نیافت، در 1822 به حمایت یکی از مدیران تئاتر که به شوق او پی­برده بود، توانست به تحصیل منظم بپردازد و در 1828 به دریافت دیپلم دبیرستان نایل گرد. پس از آن آندرسن در زمینه تئاتر و اپرا کوششی بکار برد که بی­‌نتیجه ماند، اما قطعه­‌های کوتاه منظوم هجوآمیز یا شاعرانه­ای ساخت که پیروزی‌هایی بدست آورد، مانند این اشعار: عشق بر برج نیکولا Kjaerlighed Paa Nicolai Taarn، اشعار خیال انگیز و طرحها  Phantasier  og  Skizzer ، در مدت تابستان I Sommeren   و سلسله اشعار دوزاده ماه سال Arets 12 Maanader  . در 1831 نخستین دیوان Digte آندرسن انتشار یافت. در 1833 وی به سفر پرداخت و از کشورهای فرانسه و ایتالیا دیدن کرد و مایه­‌های لازم را برای خلق داستان معروفش به نام بدیهه­‌گو Improvisatoren فراهم آورد که در 1836 انتشار یافت. قهرمان این داستان که از مشهورترین داستانهای آندرسن است، جوانی است ایتالیایی که به وسیله بدیهه­‌گوی خاص توجه دیگران را  جلب می­کند و با کمک مردم از تتگدستی بیرون می­‌آید و به تحصیل می­‌پردازد، سپس با حوادث گوناگون از جمله حوادث عاشقانه و افسانه­‌ای روبرو می­گردد؛ داستان بدیهه­‌گو در واقع سرگذشت شخصی آندرسن است و حتی عنوان آن از لقبی گرفته شده که به خود او داده بودند. داستان سرشار از تصویرهای ذهنی است که بهتر از بسیاری از آثار نویسندگان رومانتیک توانسته است ایتالیای ویران­‌شده از آتشفشان و راهزنان و میخانه‌­های مملو از میگساران را پیش چشم بگذارد. داستان بدیهه­گو، آندرسن را بشهرت رساند. در زیر آفتاب گرم ایتالیا بود که گلهای شگفت­‌انگیز قصه­‌های پریان شکفته­ شد و آندرسن در آنها دو جنبه از استعداد خود را به هم پیوست: عشق به امور خارق العاده و طنزنویسی.

پس اولین مجموعه را به نام قصه برای کودکان Eventyr  fortalte for Born  در 1835 انتشار داد و  پیروزی پرهیاهویی بدست آورد. پس از آن تا 1882 هر سال یک مجموعه قصه منتشر ساخت که تعداد آنها به صدو شصت و هشت رسید. از معروفترین این قصه­‌ها جوجه اردک زشت، پری آبی، درخت صنوبر و کفش‌های قرمز است. سرچشمه دسته­ای از این افسانه­‌ها قصه­‌های مردم دانمارک است که آندرسن در کودکی خود آنها را شنیده و با لحنی مستقیم و سبکی آراسته و پاکیزه نقل کرده است، دسته­ای دیگر از حکایتها و افسانه­‌های قدیم کشورهای اسکاندیناوی و همچنین از تاریخ اقتباس شده، و تعدادی نیز از منابع ادبی گرفته شده است؛ اما بیشتر آنها مخلوق ذهن آندرسن است که در آنها مایه­‌های جهانی را به قصه­‌های قدیم کشورش افزوده است.

قهرمانان اصلی این قصه­‌ها یا از گلها و گیاهان گرفته شده است، مانند قصه آخرین رؤیای کاج پیر یا از حیوانات مانند قناری کوچک شرور یا از اشیا مانند آسیای بادی. آندرسن به شیوه خاص قصه­‌نویسی به همه قهرمان‌ها جان می­دهد، آدمی­وار به آنها قوه تکلم می­بخشد و آنها را مظهری از مردم گمنام می­سازد که در زندگی روزمره با واقعیت‌ها روبرو می­شوند، مجموعه قصه­‌ها  پیروزمندترین و مردم­‌پسندترین آثار آندرسن است و اگرچه داستان بدیهه‌­گو او را به شهرت رساند، مجموعه قصه­‌ها نام او را جاویدان ساخت و در سراسر جهان، در میان خانواده­‌ها رسوخ داد. پس از آن اندرسن که به شهرت رسیده بود، زندگی خود را در سفر و اقامت در کنار دوستان متنفذ مانند شاهان، شاهزادگان و نویسندگان گذراند و هر لحظه دنیای خیال خود را وسعت و غنا بخشید. آندرسن جز قصه­ها که نامش را جاودان ساخت، آثار دیگری نیز انتشار داد، از آن جمله است: کمانچه زن مزدور Kun eu Spillmand (1837)، کتاب تصاویر بی تصاویر  Billedbog uden Billeder (1840)، بودن یا نبودن At Vaere ikke Vaere (1857)، پیرخوشبخت Lykke Peer (1870) و مانند آن که کم و بیش سرگذشت نویسنده است؛ خاطرات سفر مانند: در اسپانیا i Spanien (1863)، دیداری از پرتغال Et Besog i Portugal (1866) و از این قبیل.

آندرسن زندگی واقعی خود را به صورت قصه­‌ای زیبا درآورده که ابتدا با عنوان کتاب زندگی من Levnedsbsbogen  در 1833 و سپس به نام قصه زندگی من Mit livs Historie  انتشار داده است. در این کتاب زند گی کامل شاعر و ماجراهایی که  خود شاهد آنها بوده وصف شده و حال قصه­ای را یافته که گویی در کشور پریان و در شهر کوچک و محیط غم­انگیزی جریان یافته است. از زمان کودکی، مرگ زودرس پدر، از هم گسیختگی رشته خانوادگی، تحصیلات دشوار و مسائلی که نشان می­‌دهد این نویسنده بزرگ چه دوره تیره و تاری را در آغاز زندگی و در نوجوانی گذرانده است و با این حال هرگز جز نیکیها، مهربانی‌ها و حمایت‌ها چیزی در خاطرش نمانده است، سپس سفرها و جاذبه­‌های کشورهای اروپایی، تئاترها، موزه­ها و مردان بزرگ وصف می­شود. بخش دوم  نوعی راهنمایی است از اروپا در عصر رومانیک.

آندرسن از پاریس و ایتالیا، آلمان و انگلیس همه پرده­‌های رنگین و زیبا و با شکوهی ساخته همراه با تحلیل روانی خاص، و از نویسندگان و هنرمندانی که در هر کشور با آنان برخورد کرده، سخن گفته است. در واقع کتاب ارتباط نزدیکی میان زندگی واقعی و خیال­‌انگیز شاعرانه برقرار می­کند. آندرسن خود گفته است: «زندگی من قصه زیبایی است. هنگامی که هنوز کودکی فقیر و تنها بودم در راه سفر به پری نیرومندی برخوردم که گفت: راه آینده خود را برگزین ببین می­خواهی چه بشوی. من اندرزهای خود را از تو دریغ نمی­­کنم و در همه­‌جا راهنمایت خواهم بود. اکنون کتاب قصه زندگی چه آنچه را پری به من آموخت به مردم عرضه می­کند.»

آندرسن نه تنها از بزرگترین نویسندگان دانمارک، بلکه از بزرگترین داستان‌پردازان جهان بشمار می­‌آید.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]