تاریخ انتشار خبر: 22 شهريور 1395 - ساعت 14:07:06
چاپ دوم «پرچم‌های برافراشته» در کتابفروشی‌ها به اهتزاز در آمد

چاپ دوم «پرچم‌های برافراشته» در کتابفروشی‌ها به اهتزاز در آمد

چاپ دوم کتاب «پرچم‌های برافراشته» اثر احمد ربیعی‌فر از سوی انتشارات شهید کاظمی روانه بازار کتاب شد.

چاپ دوم کتاب «پرچم‌های برافراشته» اثر احمد ربیعی‌فر که به معرفی جریان‌های فکری معاصر پرداخته از سوی نشر شهید کاظمی منتشر شد.

جهان اسلام طی دهه­‌های اخیر آبستن تحولات و انقلاب­‌های بزرگ فکری، فرهنگی و اجتماعی بوده است که جنبش­‌ها و جریان­‌های فکری معاصر در جهان اسلام، نقش به‌سزایی را در این تحولات ایفا کرده‌­اند.

جنبش­‌هایی که تأثیرات فراوانی را در کشورها و حتی فراتر از مررزهای جغرافیایی در جهان اسلام و در سطح بین‌المللی به­ همراه داشته­‌اند. از این­‌رو تحلیل صحیح از وقایع و تحولات جهان اسلام در عصر حاضر و پیش­‌بینی مسیر حرکت توده­‌ها، ملل و جریان‌های مؤثر در آینده در گرو شناخت صحیح از ریشه­‌ها، تفکرات، شخصیت­‌ها و اهداف این جنبش­‌ها و جریان‌های فکری است.

یکی از راه­‌های شناخت عمیق­‌تر این تفکرات و شخصیت­‌ها، مراکز مطالعاتی و فرهنگی جهان اسلام است. این مراکز که تنها چند دهه از زمان فعالیت­ آن­ها می­‌گذرد ولی توانسته­‌اند تأثیر فراوانی در فضای فکری و فرهنگی جهان اسلام بگذراند.

کتاب «پرچم‌های برافراشته» معرفی اجمالی برخی از مؤثرترین جنبش‌ها و جریان‌های فکری معاصر است که به کوشش احمد ربیعی‌فر و محمد ابراهیم‌نژاد در 240 صفحه و قطع رقعی و قیمت 10 هزار تومان توسط انتشارات موسسه شهید کاظمی به‌ چاپ رسیده است.

در بخش اول کتاب کوشیده شده است که علاوه بر ارائه شناخت نسبت به مهم­ترین عوامل، ریشه­‌ها و عقاید مؤثرترین جنبش­‌ها و جریان­‌های فکری معاصر در جهان اسلام، شخصیت­‌های عمده در این جریان­‌ها نیز معرفی شده و مهم­ترین اقدامات و اهداف هر جنبش ارائه گردد که هر بخش شامل مقدمه­‌ای جهت معرفی کلی جنبش، بررسی زمینه­‌های تأسیس جنبش و ارائه اطلاعاتی کلی از مهم­ترین اهداف، اقدامات و رهبران هر جنبش است. شایان ذکر است که در برخی از این جنبش­‌ها مانند جنبش انصار بیت المقدس در مصر به دلیل تازه تأسیس بودن این جنبش­‌ها، از برخی سایت­‌های اینترنتی جهت استناد استفاده شده است که این امر به دلیل نبود مدرک مکتوب در این زمینه در زمان نگارش این کتاب بوده است.

در بخش دوم کتاب به معرفی مهمترین مراکز فکری و فرهنگی جهان عرب پرداخته شده است. ملاک انتخاب این مراکز میزان تاثیرگذاری این مراکز در سطح منطقه است. در این بخش تلاش شده علاوه بر معرفی، گرایش­‌های سیاسی و زمینه­‌های فعالیت این مراکز نیز نشان داده شود. ضرورت شناخت این مراکز از آنجاست که تحقیقات و پژوهش­‌های انجام شده در این مراکز بصورت مستقیم بر اصحاب رسانه و حتی سیاستمداران تاثیرگذار است.

به نقل از خبرگزاری فارس

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]