تاریخ انتشار خبر: 08 مرداد 1395 - ساعت 10:10:40
3کتاب خواندنی پیرامون امام صادق علیه السلام

3کتاب خواندنی پیرامون امام صادق علیه السلام

کتابستان با تسلیت شهادت امام صادق علیه السلام مطالعه سه کتاب پیرامون زندگانی و سیره حضرت را به مخاطبان خود پیشنهاد می‌کند.

1.پرتوی از زندگانی امام صادق

نورالله علیدوست

دفتر نشر فرهنگ اسلامی

سیره اخلاقی عملی و اجتماعی حضرات معصومین و نگاه محققانه و دقيق به ان الگوی مناسب و قابل توجهي است تا با توجه به ان زیر بنای رفتارها و مناسبات انساني اجتماعي بشر شكل بگيرد فلسفه امامت و انتخاب آن حضرات براي پيشوايي امت هم روي اين اصل صورت گرفته هر معصوم در زمان خود بهترين الگو را در غالب سخنان و رفتارهاي فردي و اجتماعي ارائه داده است و بر فرد لازم بلكه واجب است تا به ان نظر انداخته و خود را تطبيق دهد.

در بين امام معصوم پيشواي پنجم شيعيان به لحاظ موقعيت زماني داراي ويژگيهاي خاصيست دميدن روح به شيع و مكتب تشيع و به نوعي حيات علمي و عملي دادن به ان كه توسط ايشان صورت گرفت قابل برسي است شايد بتوان گفت سيره ايشان از دو جهت قابل برسی وقابل  تأمل است: بعدی سیاسی و بعدی فرهنگی.

مؤلف كتاب پرتويي از زندگي امام صادق  با بررسی این دو بُعد در دوره های حکومت اموی و عباسی، سعی در آشنایی هر چه بیشتر خوانندگان با زندگی و سیرۀ آن امام داشته است.

2.پای درس امام صادق

محمد مهدی رضایی

نشر جمال

توحید مفضل كتابيست كه که در آن از شگفتی های آفرینش خلقت اعمم از انسان وحيوان ونشانهاي پروردگار در جهان هستي  سخن رانده شده و به نوعي توحيد و خداشناسي را با بيان و كشف رموز خلقت به زيباترين شكل ترسيم ميكند.

كتاب ميراثيست گرانبها و سخنانيست پر ارزش كه پشتوانه اي وحياني دارد و از سينه اي كه محرم اسرار الهي بوده بر زبان جاري گشته و به رشته نثر درامده اين اثر به نوعي بيان كننده ي علوم الهي و كلامي رحمانيست كه توسط پیشوای ششمین امام جعفر صادق بیان گشته است از آنجا که مخاطب امام در این گفتار توحیدی ، مفضل - یکی شاگردان امام - بوده ، این اثر معنوی به توحید مفضل شهرت یافته است.

ترجمه توحید مفضل با نام پای درس امام صادق به قلم آقای محمدمهدی رضایی  اثریست که به شرح بسط و شرح این حديث نوراني پرداخته است.

3.مکتب دارصادق

مهدی قزلی

امیرکبیر

داشتن سلوک و روش اخلاقی و رفتاری بر مبنای انسانیت و ازادگي كه زير مبناي عقل بشريست امروز بیش از هر زمان مورد نياز بشراست در واقع بسیاری از مشکلات گوناگون پیش روی انسان ناشی از فقدان اخلاق فردی و اجتماعی در جامعه بشری است.

 اینجاست که خلأ وجود اصول اخلاقی ثابت مبتنی بر فطرت خداجوي بشری به چشم می خورد. بنابراین برای رفع این معضل بزرگ ناگزیر باید به بزرگترین معلمان اخلاق در طول تاریخ مراجعه کرد و با الگو گرفتن از آنان بر این مهم فائق آمد و آنان نیستند جز سلاله ی پاک رسالت و نبوت یعنی امامان معصوم شیعه که به اعتراف خاص و عام بهترین الگو در رفتار اسلامی هستند.

کتاب مکتب دار صادق نوشته مهدي قزلي نيز اثريست كه در اين راستا نگاشته شده و به برسي و كاووش در سيره ي اخلاقي و سلوك فردي و اجتماعي پيشواي پنجم حضرت امام جعفر صادق عليه السلام پرداخته و زواياي ان را مورد برسي قرار داده است.

 
نظرات شما
[کد امنیتی جدید]