تاریخ انتشار خبر: 24 اسفند 1394 - ساعت 14:57:13
رنج های حضرت زهراء(س)

رنج های حضرت زهراء(س)

گروهی تلاش می‌کنند در هر حادثه‌ای که بر ایشان گذشته جز تهدید به آتش زدن خانه و غصب فدک، ایجاد شک نمایند و گاه از بودن همین تهدید کاسته و آن را یک تهدید صوری وانمود می‌کنند؛ نگارنده به شیوه‌ی رسا و روان پاسخی قانع به شبهه افکنان داده است.

رنج های حضرت زهراء(س)

 علامه سید جعفر مرتضی عاملی با ترجمه محمد سپهری

انتشارات علویون

پس از رحلت حضرت رسالت، تفوق طلبی گروهی برای دستیابی به مناصب و بدست آوردن امتیازات، حوادث و وقایعی را برای حضرت زهرا (س) به وجود آورد که بدون این اتفاقات هرگز قادر به دستیابی بدان نبوده‌اند، چونکه حضرت زهرا (س) سد منیع و قوی‌ای در راه تحقق بلندپروازی‌های نامشروع خود می‌دانستند.

باگذشت زمان از آن وقایع گروهی از اندیشمندان که نتوانسته‌اند به صورت علنی آن را رد و باطل کنند، خود را در حالت شک و تردید انداخته‌ و با تمسک به توجیهاتی، درستی نقل حدیثی و تاریخی آن حوادث را مورد پرسش قرار داده و جامعه‌ی آن عصر را نسبت به وقوع آن حوادث مبری دانستند. بدین جهت نگارنده کتاب رنج‌های حضرت زهرا(س) را به رشته تحریر درآورد تا پاسخ به پرسش‌هایی باشد که نوعی شک و تردید نزد اندیشمندان به وجود آورده است.

محور اصلی مطالب درباره تهاجم به منزل حضرت زهرا (س) و پاسخ به شبهات در این مسئله است. 

نگارنده یکی از چهره‌های ممتاز تحقیق و پژوهش در زمینه تاریخ، فرهنگ و فقه اسلامی در دوران معاصر است که دارای آثار متعددی مانند الحیاه السیاسیه للامام الرضا (ع) و الصحیح من سیره النبی الاعظم است و اثر حاضر ترجمه کتاب «ماساه الزهرا علیها‌السلام» است که توسط محمد سپهری ترجمه شده است.

در اثر حاضر بعد از شخصیت‌شناسی حضرت زهرا (س) به وقایعی از زندگانی او پرداخته است که گروهی تلاش می‌کنند در هر حادثه‌ای که بر ایشان گذشته جز تهدید به آتش زدن خانه و غصب فدک، ایجاد شک نمایند و گاه از بودن همین تهدید کاسته و آن را یک تهدید صوری وانمود می‌کنند به این بهانه که محبت مردم به زهرا (س) و جامعه‌ی آن عصر، مانع وقوع این حوادث شده است، بنابراین نگارنده به شیوه‌ی رسا و روان پاسخی قانع به شبهه افکنان و شکاکان داده است و با تفسیر دادن سخنان اندیشمندان شیعه سوء برداشت‌ها را پاسخ داده است.

یکی از فصول حائز اهمیت این کتاب، بازگو کردن مظلومیت حضرت زهراء (س) از منظر روایات، شعر شعراء، احتجاجات و سخنان اندیشمندان شیعه و سنی است که در این بخش به روایات فراوانی استناد می‌کند که حادثه‌ی یورش به خانه زهرا (س) و قصد به آتش کشیدن و اقدامات دیگر در این تهاجم را بیان نموده است.

 سپس به شعر شعرایی از قبیل؛ سید حمیری، قاضی نعمان و دیگران اشاره نموده که یا معاصر امامان بوده‌اند یا در دوره‌ای نزدیک به عصر ائمه زندگی کرده‌اند و یک سند تاریخی برای تبیین حادثه‌ی تهاجم به بیت وحی است. این مساله از همان روزهای نخست وارد استدلال‌ها و احتجاحات مذهبی شد و هنوز هم در این زمینه بدان احتجاج می‌شود و در این اثر به نمونه هایی از آن اشاره شده است.

بخش پایانی نوشته را به شبهه‌ی برخی مورخان اختصاص داده که در زمان رسول خدا (ص) خانه‌های مدینه درب چوبی که باز و بسته شود نداشته است و در نتیجه آتش زدن درب منزل حضرت زهرا (س) را یک افسانه‌ی تاریخی مطرح نموده‌اند که نگارنده با اسناد تاریخی ابتدا تبیین می نماید که خانه‌های مدینه و مکه در عصر رسول خدا (ص) درب داشته است و سپس حادثه‌ی هجوم به منزل حضرت زهرا (س) را تشریح می‌کند.

 یکی از مطالب ممتاز اثر حاضر، منبع شناسی اوست به صورتی که برای موضوعاتی از قبیل؛ آتش زدن درب، زدن زهراء (س)، شکستن پهلوی زهرا (س)، مجروح شدن چشم زهرا (س)، شهادت فاطمه (س)، مرگ محسن در کودکی، ذکر محسن، سقط محسن مطرح کرده که هر موضوع در چه منابعی بازگو شده است و فعالیت تحقیقی را برای پژوهش‌گران آسان نموده که در صورت نیاز  به چه کتبی مراجعه شود.

 مطالعه اثر حاضر برای دانشجویان رشته تاریخ اسلام و طلاب علوم دینی مفید است.

اثر حاضر «رنج‌های حضرت زهرا» به قلم علامه سید جعفر مرتضی عاملی با ترجمه محمد سپهری در سه بخش و فصول متعدد به شمارگان 2500 نسخه به قیمت 9000 تومان توسط انتشارات علویون در سال 90 ه ش وارد بازار کتاب گردید.

یادداشت از محمدرضاکشاورز

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]