تاریخ انتشار خبر: 02 اسفند 1394 - ساعت 15:32:44
«فاطمه نگین جهان و جنان»

«فاطمه نگین جهان و جنان»

«فاطمه نگین جهان و جنان» چنان که از عنوانش پیداست، به مقام و جایگاه حضرت فاطمه زهرا (س) نظر دارد اما آنچه موجب اهمیت و تازگی این کتاب شده است، منابعی ست که نویسنده برای کار برگزیده، منایعی که در این کتاب محدود به آثار تفسیری، حدیثی و تاریخی اهل سنت بوده است.

«فاطمه نگین جهان و جنان»
نوشته: محمدرضا رمزی اوحدی
ناشر : موسسه شهید احمدکاظمی
۲۸۰ صفحه، ۸۵۰۰ تومان
****
درباره حضرت زهرا (س)، آثار بسیاری نوشته شده که هر یک به نوعی و از زاویه‌ای روایت گر جایگاه رفیع بانویی هستند که زندگی کوتاه اما تاثیر گذاری در تاریخ اسلام داشت. تاثیری که البته بیش از همه به عنوان نمونه و الگوی زنان مسلمان در طول تاریخ نمود داشته است. گذشته از اهمیت ایشان به عنوان فرزند رسول الله (ص)،همسر امیر مومنان (ع) و مادر امام دوم و سوم شیعیان علیهم الاسلام، الگو بودن ایشان برای قاطبه زنان مسلمان جهان، برای آنکه دستمایه آثار گوناگون قرار گیرند، کفایت می کند. چنان که گویی این آثار هر یک به نوعی می کوشند پرده از اسرار فرشته خصال بودن ایشان بردارند.

اما آنچه کتاب «فاطمه نگین جهان و جنان» نوشته محمدرضا رمزی اوحدی را در این میان به اثری خواندنی بدل می سازد، رویکردی ست که در کتاب حاضر برای پرداختن به جایگاه و مقام دخت گرامی پیامبر اکرم (ص) بر گزیده است. رویکردی که از یک‌سو موجب انسجام کلی محتوای آن و از سوی دیگر تازه‌گی و جذابیت آن برای مخاطبان علاقمند به این حوزه شده است.

بی شک اگر این کتاب به لحاظ کتاب‌پردازی از شکل و شمایل حرفه‌ای‌تری برخوردار بود و به جای استفاده از یک صفحه بندی شلوغ، از سادگی ظاهری بهره‌مند بود، حاصل کار به مراتب بیشتر به دل خواننده نشسته و مخاطب ارتباط بهتری با آن برقرار می ساخت.

«فاطمه نگین جهان و جنان» چنان که از عنوانش پیداست، به مقام و جایگاه حضرت فاطمه زهرا (س) نظر دارد اما آنچه موجب اهمیت و تازگی این کتاب شده است، منابعی ست که نویسنده برای کار برگزیده، منایعی که در این کتاب محدود به آثار تفسیری، حدیثی و تاریخی اهل سنت بوده است. همین مسئله باعث شده افقی کم و بیش تازه به زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) گشوده شود. البته این بدان معنا نیست محتوای کتاب حکایت از تصویر دیگر گونه از این بزرگوار بوده است، بلکه انتخاب این زاویه دید از آن جهت دارای اهمیت است که جای تردیدی برای مخاطبان اهل سنت نیز باقی نمی گذارد و متعصبان نمی توانند محتوای آن را حاصل عشق و علاقه شیعیان به این بزرگوار دانسته و در اعتبار آن شک و شبهه ای اقامه کنند.

اهمیت منابع مورد استفاده در این کتاب باعث شده نویسنده بعد از مقدمه، به این منابع و مآخد بپردازد و آنگونه که نویسنده در این صفحات به  آن اشاره می کند، آثار ۱۵۰ تن از علمای اهل سنت برای نوشتن کتاب مورد استفاده قرار گرفته که آثار مرتبط آنها به این حوزه، بالغ هفتصد و پنجاه عنوان می رسیده است. در کتابنامه ای که در انتهای مقدمه کتاب نقل شده به نام حدود ۱۵۰ کتاب برمی خوریم که گویا اصلی ترین منابع کتاب بوده اند و اگر چه منابع مورد استفاده در کتاب به دوره های تاریخی مختلف از قرن سوم بدین سو بر می گردد، اما نویسنده کوشیده بیشترین تکیه را به آثار دست اولی داشته باشد که نهایتا  تا قرن پنجم هجری  نوشته شده اند.

کتاب از سه بخش تشکیل شده و در آنها سه جنبه بسیار مهم درباره این بانوی بزرگوار را مورد توجه قرار داده است. می دانیم که شیعیان باور دارند بخشی از آیات قرآن کریم به شأن و مقام حضرت زهرا (س) اشاره داشته اند. اما این مهم تنها در بارور شیعیان نیست بلکه در منابع اهل سنت نیز چنین نمونه هایی فراوان دیده شده است. براین اساس در فصل اول این کتاب نویسنده برای انعکاس این مقام رفیع ، بیش از ۱۰۰ آیه قرآن را که درباره‌ آن حضرت نازل شده، از بین منابع و تفسیر های اهل سنت برگزیده و نقل کرده است.

فصل دوم کتاب «فاطمه نگین جهان و جنان» به زندگی آن حضرت اختصاص یافته است، به خصوص در ایام پس از رحلت رسول‌‌الله(ص)؛ درباره این ایام به دلیل پاره ای رخدادها، روایت های متفاوتی عنوان شده است. اعتراض فاطمه زهرا(س) به پایمال شدن حق ایشان از سوی خلفای اول و دوم  که پیش از آن از یاران نزدیک پیامبر اکرم (ص) بوده اند، از جمله بخش های مهم این دوره از حیات دخت گرامی پیامبر (ص) محسوب می شود.

فصل سوم، با جستجو در منابع اهل تسنن در تلاش برای پاسخ دادن به یک سوال مهم در تاریخ اسلام است. سوالی که شاید به ذهن ما نیز خطور کرده باشد و همواره از خود پرسیده باشیم کدام مصلحت باعت این بوده که  امیرمؤمنان(ع) هنگام حمله به خانه‌اش سکوت اختیار کند؟

در جمع بندی کلی کتاب حاضر نه تنها درباره موضوعاتی مهم و فرازهایی کلیدی از زندگی فاطمه زهرا (س) سخن می گوید بلکه دارای این ویژگی در خور توجه است که از دریچه ای متفاوت در قیاس آثار مشابه به آن می پردازد. با توجه  به اینکه عصاره آنچه منابع شیعی و اهل سنت درباره این بانوی بزرگ بازگو می کنند، تا حد قابل توجهی به یکدیگر شباهت دارد،  تاییدی است بر این که تاکید شیعیان بر جایگاه رفیع این بانوی گرانمایه، فقط از سر ارادت نیست بلکه واقعیتی انکار ناشدنی ست که در منابع اهل سنت نیز آشکارا بدان پرداخته شده است.

به نقل از الف

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]