تاریخ انتشار خبر: 03 دي 1394 - ساعت 05:46:38
رازهای بیشتری درباره کودکان شاد

رازهای بیشتری درباره کودکان شاد

در کتاب پیش رو بسیاری از گرفتاری ها و درگیری های تربیت فرزند(که البته در ظاهر گرفتاری است) را همراه با راهکارهای مقابله با آن ها مطرح می گردد.

رازهای بیشتری درباره کودکان شاد

استیو بیدولف

محمد قربانی

پنجره

کتاب حاضر با عنوان  «رازهای بیشتری درباره ی کودکان شاد» نوشتۀ استیو بایدالف و شارون بایدالف و ترجمۀ دکتر محمد قربانی است. این کتاب پیرامون تربیت تأثیرگذار بر کودکان و نوجوانان و نقش والدین در این حیطه است. محور اصلی کتاب بر ارزش نهادن بر فرزند و بالتبع تربیت فرزند به گونه ای شایسته است.

 البته تربیت فرزند کار تازه و آسانی نیست، و لکن کافی است برای تحقق این امر، توانایی های درونی خود را کشف و از حمایت های بیرونی بهره مند گردید.  در این کتاب مؤلفین با توجه به اهمیت فرزندپروری سعی دارند با ارائۀ راههایی مشکلات در این مسیر را زائل نمایند و بزرگسالانی با داشتن خصوصیات مثبت را تحویل جامعه دهند. این کتاب در قالب هفت گفتار نوشته شده است.

در کتاب پیش رو بسیاری از گرفتاری ها و درگیری های تربیت فرزند(که البته در ظاهر گرفتاری است) را همراه با راهکارهای مقابله با آن ها مطرح می گردد. کتاب «رازهای بیشتری دباره ی کودکان شاد» توسط نشر پنجره که به نظر می رسد بیشترین خروجی های فضای کتاب در آن در همین زمینۀ تربیت فرزند است، به چاپ رسیده است.

ضرورت بحث این موضوع و تألیف کتاب را می توان از دو جهت علمی و دیگری ضرورت از نظر مؤلف بررسی کرد. در ضرورت بحث از دیدگاه علمی می توان اذعان داشت یکی از بحث هایی که در زندگی از دغدغه های اساسی والدین هست و دائم با آن سر کار دارند، بحث داشتن فرزندانی سالم و شاد است.

 تألیف این نوع کتب برای داشتن فرزندانی سالم، و به تبع آینده ای سالم ضروری است. مؤلفین هم با توجه به علمشان در این موضوع نگارش کتابی در این زمینه را به عنوان ضرورتی در امر فرزندپروری تلقی کرده اند.

همان طور که بیان گشت کتاب دارای هفت گفتاراست که از اهمیت هر کدام نمی توان چیزی را کم انگاشت. اما چون معرفی قسمت های مهم کتاب می تواند برای شناخت و آشنایی اولیه لازم به نظر به برسد از همین رو قسمت هایی از کتاب را که دارای اهمیت فراوان است در این نوشتار می آوریم.

 یکی از مهم ترین قسمت های کتاب، گفتار اول است. چرا که در آن چگونگی ساختن نسل آینده را با محوریت دو نوع دوست داشتن یعنی عاطفی و منطقی بیان می نماید. در قسمت اول کتاب، مؤلفین دوست داشتن را به دو قسمِ، دوست داشتن عاطفی و دوست داشتن منطقی تقسیم کرده اند، که لازم است هر دو نوع دوست داشتن با هم در وجود پدر و مادر به اندازه ی کافی فعال باشند؛ و پنهان نباشند، تا کودکان با برخورداری از آن ها کامیاب شوند.

 به طور کلی دوست داشتن، یعنی آرامش داشتن و گرم و مهربان بودن؛ دوست داشتن عاطفی به این معناست که به غرایز طبیعی خودتان اعتماد کنید، و فشارهای روانی وارده از طرف محیط را دفع نمایید. رشد این نوع دوست داشتن در گرو داشتن آرامش است. از آن طرف دوست داشتن منطقی یعنی توانایی مهربان بودن همراه با رفتار جدی با فرزندان و شفاف سازی قوانین و مقررات همراه با حمایت از آنان بی آن که عصبانی یا تسلیم شوید؛ این نوع دوست داشتن در مواقعی به مراتب بیشتر می تواند کارآیی داشته باشد؛ زیرا در عین دریافت محبت کودک با محدودیت ها، قوانین و داشتن حد و مرز آشنا می گردند.

برای تقویت دوست داشتن عاطفی خواندن گفتار دوم می تواند راهنمای مفیدی باشد. یکی از مهم ترین قسمت های زندگی مادران و فرزندان زمان شیردهی کودک است. اما زمانی که مادر به هر علتی نمی تواند از شیر خودش به کودک دهد، توصیه می شود بدن برهنه نوزاد را مادر به خود بچسباند تا دریافت محبت و آرامش از همین طریق صورت گیرد. این خود مقدمه ای برای دارا شدن دوست داشتن عاطفی خواهد بود.

 یکی دیگر از توصیه ها که در گفتار دوم هم به آن اشاره شده است این مورد است که، از هر فرصتی برای نوازش کردن و تحسین فرزندتان استفاده کنید. در کل برای دوست داشتن عاطفی اصلی ضروری به نظر می رسد و آن این که همان زمانی انجام شود که باید بشود. یعنی به موقع باشد تا کودک محبت بیجا دریافت نکند و یا محروم از محبت بجا نشود. در ادامۀ فصل چند نکته ی کاربردی نوشته شده است که می تواندتوجه مخاطبین وخوانندگان کتاب را جلب نماید. در نوشتار سوم به دوست داشتن منطقی که از آن می توان به راز خوش رفتاری در بچه ها یاد کرد، صحبت می شود.

یکی از نکات مهم این هست که با بزرگ شدن فرزندانتان نوع صحبت کردنتان هم با آن ها باید تغییر کند. در مجموع می توان این گونه مطلب را جمه بندی کرد که، هم زمان وقتی با دوست داشتن عاطفی به قلب کودک راه باز می کنید، با دوست داشتن منطقی به او استقامت می بخشید. بنابراین در جریان تربیت از طریق والدین فهمیده کودک در آینده به انسانی قوی و زلال تبدیل می گردد.  در ادامۀ، گفتار سوم تبعات استفاده از برخی روش های قدیمی در تربیت کودکان مانند کتک زدن و آسیب رساندن بیان می شود. گفتار چهارم راهنمای تأثیر گذاری است برای والدین تا بدانند که چه کسی باید فرزندانشان را تربیت کند و وقت برای آن ها بگذارد.

 آیا مهد کودک در هر سنی برای کودک مفید است و یا آیا می تواند جایگزین مطلق و مناسبی برای والدین مخصوصاً مادر باشد؟ در این گفتار جنبه های خوب و مثبت مهد کودک مانند آموختن مهارت های اجتماعی و دیگر مهارت ها در فضای مهد کودک و... است. اما مؤلفین در همین گفتار هفت دلیل می آورند که در خانه ماندن و از کودک خردسال خود مراقبت کردن عار نیست. که از جملۀ آن ها می توان به لذت طلبی خودتان، والدین بهترین مراقبند و... اشاره نمود.  البته نکات مهم دیگری هم در کتاب در گفتارهای دیگر آمده است که دیگر مجال پرداختن به آن ها نیست.

لازم است در قسمت نقاط قوت کتاب به چند ویژگی مهم اشاره نماییم. ویژگی برجستۀ این کتاب این است که مطالب آن به صورت راهنمای عملی تدوین شده است و مؤلفین در عین حال که مباحث تئوری و نظری را طرح کرده اند، فعالیت های عملی را به خواننده ی کتاب پیشنهاد می دهند.

همچنین از جملۀ نقاط قوت دیگر کتاب، قابل تطبیق بودن با فرهنگ های مختلف در غالب موارد است. و همچنین در آن از مطالب بسیار مفید و کاربردی استفاده شده است.  از لحاظ محتوا هم می توان به علمی بودن مطالب و همچنین ارائۀ راهکارهایی مناسب اشاره نمود. همچنین ارائۀ راهکاها متناسب با سطح رشدی کودکان از جمله نقاط مثبت دیگر کتاب است. نکتۀ قابل توجه دیگر جمع بندی ها در کتاب است.

نقد های این کتاب را می توان در قالب نقدهای ساختاری و محتوایی عنوان نمود. نقدهای ویراستاری در موارد بسیار زیادی در کتاب قابل مشاهده است که واقعاً ضعف بزرگی برای کتاب می باشد. لذا فقط به ذکر صفحات این خطاها اکتفا می کنیم. صفحات 13، 16(قانئن ها)، 17، 18، 19، 20، 32، 33، 44، 45، 46، 57، 62، 68، 81، 97، 98، 99، 109، 115، و... ، خطاهای ویراستاری که بسیار در دید خواننده کتاب هست و می تواند زننده باشد. در نقد محتوایی، این که در صفحۀ 110 کتاب آورده شده است که زنان حق استقلال و فعالیت اقتصادی را دارند، باید بگوییم بله, اما نه به هر قیمتی، بلکه شأن زن باید حفظ گردد، و ذکر این نکته که هر کدام از اعضای خانواده دارای حق و حقوقی در نظام خانواده هستند.

در آخر می توان اذعان داشت که این کتاب می تواند برای والدین کارگشا باشد.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]