تاریخ انتشار خبر: 28 آذر 1394 - ساعت 11:08:06
معرفی 11 کتاب درباره امام حسن عسکری (علیه السلام)

معرفی 11 کتاب درباره امام حسن عسکری (علیه السلام)

کتابستان با تسلیت سالروز شهادت امام حسن عسکری(علیه السلام) 11 کتاب خواندنی در باب زندگانی و سیره این امام بزرگوار را به مخاطبان پیشنهاد می‌کند.

وقتی خورشید عالم تاب غروب میکند ، عالمی با او در غروب می نشیند . پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم پس از بیست و سه سال نورافشانی و در واپسین لحظات عمر خویش فرمود از میان شما رخت میبندم در حالی که کتاب خدا و مفسران این کتاب که اهل بیتم باشند را در میانتان باقی میگذارم و آگاه باشید این دو از هم جدایی ناپذيرند تا زماني كه در قيامت به من ملحق شوند .

اري اهل بيت پیامبر از سمت خدا به عنوان الگویی مناسب معرفی شده بودند، پیشوایانی که سبک زندگی آنان در ادامه ی سنتهای پیامبر بوده و مانند ایشان وظیفه ی هدایتگری را بر دوش میکشند .

راهیابی به مسیر صحیح زندگی الهی نیازمند مطالعه هر چه بیشتر سبک سلوک آن انوار درخشان است . بسته حاضر برآن بوده تا با معرفی 11 کتاب به بیان و توضیح هر چه بیشتر زندگانی و سیره رفتاری حضرات معصومين پرداخته و دریچه ی جدیدی را برای شناخت بیش از پیش ان حضرات بر مخاطبین بگشاید.

1

پرسش های مردم و پاسخ های امام حسن عسکری (ع(

احمد قاضی زاهدی

عصر ظهور

به طور قطع بهره مندی از اشخاصی که از جانب خدای متعال انتخاب شده اند و برای هدایت مردم از جان و مال خود گذشتند تا انسان را به سوی هدف نهایی و قرب الهی برسانند، بسیار راه گشا خواهد بود. و این اشخاص به اعتقاد شیعیان کسانی نیستند جز اهل بیت رسول خدا (ص).

کتاب پیشرو تحت عنوان پرسش های مردم و پاسخ های امام حسن عسکری (ع) تألیف آقای احمد قاضی زاهدی می باشد. در این کتاب نویسنده ی محترم سعی کرده است تا آراء اعتقادی، کلامی، اخلاقی، فقهی و ... امام موسی حسن عسکری (ع) را در قالب پرسش و پاسخ به مخاطبین ارائه دهد.

در واقع پرسش هایی که در عصر امام حسن عسکری (ع) از ایشان در موضوعات مختلف شده بود را مولف با دسته بندی و تعیین عنوان برای خوانندگان آماده کرده است.

2

پیشوایان هدایت (خورشید سامرا، امام حسن عسکری)

سید منذر حکیم

مجمع جهانی اهل بیت

بررسی سیره ی معصومین (علیهم السلام) به جهت یادگیری رفتاری مومنین نسبت به شرایط مختلف زندگی، بسیار مهم و ضروری به نظر می رسد. یکی از امامان شیعه که در شرایط سخت سیاسی و اجتماعی به سر می برد، وجود نازنین امام حسن عسکری (ع) بود که مطالعه­ی زندگی ایشان برای فهم شرایط و عامل بودن به فرامین اسلامی بسیار راه گشا خواهد بود.

کتاب خورشید سامرا تألیف سیدمنذر حکیم، به جهت بررسی شخصیت، سیره ی فردی، اجتماعی و سیاسی امام حسن عسکری (ع) تألیف شده است. مولف در این اثر سعی کرده است تا با استفاده از منابع تاریخی متقن به بررسی زندگانی حضرت از جهات مختلف بپردازد.

در بخشی از کتاب به ولادت و سجایای اخلاقی حضرت پرداخته شده است و شرایط سخت سیاسی حیات زندگی ایشان به تصویر کشیده شده است. یکی از بحث های مهمی که مولف در کتاب به آن رسیدگی کرده است، موضوع ولادت امام عصر (عج) می باشد که نویسنده آن را مورد بررسی قرار داده است.

3

چهره های درخشان سامر

علی ربانی خلخالی

مکتب الحسین

شناخت سیره و سنت اهل بیت پیامبر گرامی اسلام (ص)، برای خودسازی و فهم بیشتر دین بسیار سودمند است.

کتاب چهره های درخشان سامرا تألیف علی ربانی خلخالی، در راستای تحقق شناخت و آگاهی مردم نسبت به امام هادی و عسکری (علیهم السلام) تألیف شده است. مولف در این اثر سعی کرده است تا با استفاده از منابع تاریخی به بررسی شخصیت، شرایط زندگی و حیات سیاسی این امامان بزرگ را تحلیل و تشریح کنند.

 از جمله مواردی که در کتاب مورد توجه قرار گرفته است بحث تبیین فضیلتها، مناقب و سیره ی رفتاری حضرات می باشد که به همراه ذکر کراماتی از مراقد سامراء این مطالب را بیان می کنند. در بخش هایی از کتاب نیز از زندگی حضرت مهدی (عج) و مادر بزرگوار آن حضرت مطالبی بیان شده است. در بخش های پایانی کتاب نیز جنایات و مخالفان اهل بیت در تخریب بارگاه حسینی و مرقد سامراء مورد ارزیابی و تحلیل قرار گرفته است.

4

حسن بن علی امام عسکری (ع)

مرضیه محمدزاده

دلیل ما

کتاب حسن بن علی امام عسکری (ع) تألیف مرضیه محمدزاده کتابی است در راستای معرفی شخصیت و زندگی امامی که در یکی از بدترین و حساس ترین شرایط موجود در عصر ائمه زندگی می کرده است.

اثر حاضر با رویکردی تاریخی و با استفاده ازمدارک مهمی که در تاریخ موجود بوده، نگارش شده و همچنین نگارنده در این کتاب به بررسی سیره ی امام حسن عسکری (ع) و نحوه ی تعامل ایشان با حکومت های جور عباسی پرداخته است و اتفاقاتی که در این زمان رخ داده بود را با نگاهی تحلیلی برای مخاطبین عرضه کرده است.

یکی از مسائل مهمی که نویسنده در این کتاب به آن پرداخته، بحث ارتباط های امام با شیعیان و بحث وکالت است که در آن زمان حضرت به جهت ارتباط بیشتر با شیعیان و ترویج دین ناچار به برقرار ارتباط حتی به صورت مخفی بودند و این موضوع از مباحثی که به طور مفصل در این کتاب به آن رسیدگی شده است.

مسائل مقدمه سازی برای غیبت و تولد امام عصر (عج) نیز به طور ویژه در این کتاب به آن پرداخته شده است.

5

زندگانی امام حسن عسکری

باقر شریف قریشی

انتشارات اسلامی

کتاب حاضر با عنوان امام حسن عسکری (ع) تألیف باقر شریف قریشی، به زندگانی امام حسن عسکری (ع) در زمینه های مختلف سلوک فردی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی این امام همام پرداخته است.

سعی مولف در این اثر این است که تصویری درست و شفاف از زندگی حضرت عسکری (ع) برای مخاطبین ارائه دهد تا در سایه­ی این شناخت پیروان حضرتش بتوانند شخصیت واقعی حضرت را گرچه به اندک شناختی درک کنند.

از جمله مواردی که درکتاب به آن توجه شده است، بحث اقتصادی موجود در زمان امام است که توسط خلفای عباسی عصر ایشان فراهم شده بود و امام و یارانشان در بدترین شرایط موجود زندگی می کردند. بحث ولادت حضرت حجت (عج) نیز از جمله مباحثی است که کتاب مورد نظر مطالبی را از منابع تاریخی برای خوانندگان عرضه کرده است.

6

زندگی امام حسن عسکری

علی اکبر جهانی

چاپ و نشر بین الملل

کتاب حاضر تحت عنوان زندگی امام حسن عسگری (ع) تألیف علی اکبر جهانی، در راستای تحقق شناخت شخصیت و زندگی امام عسکری (ع) که در شرایط سخت سیاسی و اجتماعی زندگی می کردند، تألیف شده است.

آنچه در این اثر به آن رسیدگی شده است مباحثی نظیر ؛ نقش حضرت در امور سیاسی در زمان حیات پدر، صفات، خلفای معاصر، علل حبس و زندانی شدن، وضعیت اقتصادی خلفای معاصر، وزرای معاصر حضرت و ویژگی‌های آن‌ها و وضعیت شیعیان، مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است. همچنین به موضع امام در برابر بدعت‌ها و انحرافات، مكاتبات حضرت با شیعیان، نقش امام در حمایت از علویان، آثار فقهی، اعتقادی و تفسیری امام و حوادث پس از شهادت حضرت، اشاره شده است.

 این مجموعه با جملات قصاری از حضرت امام حسن عسگری (ع) به پایان می‌رسد.

7

سیری در زندگانی امام حسن عسکری

محمد حسین زارعی

مسجد مقدس جمکران

کتاب پیشرو با عنوان سیری در زندگی امام حسن عسکری (ع) تألیف محمد حسین زارعی با محور قرار دادن زندگی امام حسن عسکری (ع) در پی بررسی و تحقیق سلوک فردی، اجتماعی و سیاسی حضرت می باشد که با رویکردی تاریخی به موضوع پرداخته شده است.

کتاب حاضر شامل دوازده فصل است که موضوعاتی نظیر ؛ میلاد نور، نص امام هادی(ع) به امامت امام حسن عسکری(ع)، کرامات؛ علم غیب و معجزات و تدابیر شدید امنیتی و خفقان زمان امام حسن عسکری(ع)،
تبلیغ و هدایت‌گری با عمل، پاسخ به سوالات و شبهات، فعالیت‌های سری و علنی، مطالبی دیگر پیرامون امام حسن عسکری(ع)، نامه‌های تبلیغی، شهادت امام حسن عسکری(ع)، ذکر چند نفر از اصحاب امام حسن عسکری(ع) و کلمات حکمت‌آمیز از جمله مباحثی است که مولف در این اثر به آنها پرداخته است.

8

شکوه سامرا

محمدحسن حیدری

دانشکاه امام صادق

کتاب پیشرو با عنوان شکوه سامرا نوشته­ی محمدحسن حیدری مشتمل بر نُه مقاله تخصصی از نویسندگان ایرانی دربارة امام هادی(ع) و امام حسن عسگری(ع) است.

 در مقالة نخست ضمن اشاره به جایگاه «زیارت جامعة کبیره» و تبیین شرایط خاصی که این زیارت در آن شرایط بیان شده، به بررسی عنایت‌های خاصی که خدای متعال در حق ائمه (ع) کرده و متقابلاً وظایف آنان در برابر خداوند و آنچه آنان برای تبلیغ و تثبیت دین انجام داده‌اند، پرداخته می‌شود.

 در مقالة دوم برخی از کوشش‌های امامان هادی و حسن عسکری(ع) دربارة امامت، جبر و تفویض تبیین می‌شود. از مقالة سوم تا ششم اوضاع و احوال سیاسی و دینی روزگاران آن دو امام معصوم توضیح داده می‌شود. در این گام فرقه‌های معاصر با عصر این دو امام همچون: متصوفه، اشاعره، حنابله و... معرفی و موضع‌گیری امامان نسبت به ایشان شرح داده می‌شود. در سه مقالة پایانی نیز نقش امام هادی و عسگری(ع) در توسعه­ی علوم اسلامی و تعالی تمدن اسلامی بازگو می‌شود.

9

صحیفه امام حسن عسکری

جواد قیومی اصفهانی

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

استفاده از سخنان اهل بیت پیامبر گرامی اسلام (ص) قطعا برای سیر و سلوک الی الله و رسیدن به هدف نهایی بسیار مهم و ضروری است. کتاب حاضر با عنوان صحیفه­ی امام حسن عسکری (ع) تألیف جواد قیومی اصفهانی به سخنان، کلمات، "نیایش ها و ادعیه آن حضرت علیه السلام"، "خطبه های آن حضرت علیه السلام"، "مناظرات آن حضرت علیه السلام"، "گزیده ای از گفتار آن حضرت علیه السلام " و "اشعاری در مدح آن حضرت علیه السلام"  پرداخته است.

از مهمترین اتفاقاتی که در زمان اهل بیت (ع) افتاده است، بحث مناظرات و آثار علمی ای است که از حضرات معصومین (علیهم السلام) به جا مانده است، این مهم در زمان امام عسکری (ع) نیز به وقوع پیوسته بود و بحث های علمی فراوانی در تاریخ از این امام همام به ثبت رسیده است که نویسنده محترم این مباحث را در کتاب بیان کرده است.

10

فرهنگ جامع سخنان امام حسن عسکری

محمود شریفی

شرکت چاپ و نشر بین الملل

بهره مندی از کلام معصومین (علیهم السلام) برای رسیدن به سعادت واقعی و طی کردن مسیر الی الله بهترین راه و کلیدی ترین گزینه برای دستیابی به این مهم است، به جهت اینکه این بزرگواران جانشینان حضرت حق بر روی زمین بوده و کلامشان کلام خداوند متعال است.

آنچه از روایات معصومین به دست ما رسیده است منابعی گرانقدر و قابل استفاده می باشد که به لطف علمای بزرگ شیعه جمع آوری شده است.

کتاب حاضر نیز با عنوان فرهنگ جامع سخنان امام حسن عسکری (ع) ترجمه کتاب موسوعه کلمات الامام الحسن العسکری (ع) تألیف گروه حدیث پژوهشکده باقرالعلوم (ع) می باشد که توسط آقای جواد محدثی ترجمه شده است. در این اثر سعی شده است تا کلمات و سخنان امام حسن عسکری (ع) از منابع معتبر جمع آوری شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار بگیرد.

11

ماه درمیان نیزه ها

مهدی قزلی

امیر کبیر

بررسی زندگی معصومین (علیهم السلام) از آن جهت دارای اهمیت است که سرشار از نکات و مطالب آموزنده در زمینه های مختلف اسلامی می باشد.

کتاب پیشرو تحت عنوان «ماه در میان نیزه ها» نوشته­ی مهدی قزلی در رابطه با زندگانی، شخصیت، سلوک فردی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی امام حسن عسکری (ع) تألیف شده است.

مولف در این اثر سعی کرده است تا با استفاده از منابع تاریخی به زوایا و شرایط زندگی امام یازدهم شیعیان بپردازد و نکات اخلاقی و سیره­ی اخلاقی این امام همام را با رویکردی تاریخی برای مخاطبین عرضه کند.

 در این کتاب پس از بیان چگونگی ولادت حضرت، القاب و کنیه­ی ایشان، طریقه­ی به امامت رسیدن امام حسن عسکری (ع) و اتفاقاتی که در دوران حیات ایشان افتاد و سختگیری هایی که از طرف حکومت عباسیان بر حضرت گرفته می شد و منع هایی که در زمینه های مختلف بر ایشان اعمال می شد و حتی تلاش هایی که برای نابودی فرزند ایشان انجام شده بود، توضیحاتی داده شده است.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]