تاریخ انتشار خبر: 03 آبان 1394 - ساعت 11:12:10
معرفی 11 کتاب درباره امام سجاد (ع)

معرفی 11 کتاب درباره امام سجاد (ع)

به مناسبت سالروز سالروز شهادت امام سجاد (علیه السلام) یازده کتاب مفید و خواندنی در زندگانی و سیره این امام بزرگوار معرفی می‌شود.

وقتی خورشید عالم تاب غروب میکند ، عالمی با او در غروب می نشیند . پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم پس از بیست و سه سال نورافشانی و در واپسین لحظات عمر خویش فرمود از میان شما رخت میبندم در حالی که کتاب خدا و مفسران این کتاب که اهل بیتم باشند را در میانتان باقی میگذارم و آگاه باشید این دو از هم جدایی ناپذيرند تا زماني كه در قيامت به من ملحق شوند .

اري اهل بيت پیامبر از سمت خدا به عنوان الگویی مناسب معرفی شده بودند, پیشوایانی که سبک زندگی آنان در ادامه ی سنت‌های پیامبر بوده و مانند ایشان وظیفه  هدایتگری را بر دوش میکشند .

راهیابی به مسیر صحیح زندگی الهی نیازمند مطالعه هر چه بیشتر سبک سلوک آن انوار درخشان است . بسته حاضر برآن بوده تا با معرفی یازده به بیان و توضیح هر چه بیشتر زندگانی و سیره رفتاری حضرات معصومين پرداخته و دریچه  جدیدی را برای شناخت بیش از پیش ان حضرات بر مخاطبین بگشاید.

1

نگین حلقه بندگی

مهدی قزلی

امیرکبیر

ساده نويسي و كوتاه نويسي در نثر از فنون خاصي در نويسندگيست است كه اثر را قابل فهم تر و جذاب تر مينمايد حال اگر اين فن در بيان معارف عميق بكار برده شود جذابيت و كشش ان را دو چندان ميكند

مجموعه ي نگين حلقه ي بندگي نيز كتابيست كه با بكار گيري اين هنر به رشته ي تاليف درامده و نويسنده در ان سعي خواهد داشت با كنكاش در گزيده هايي از سيره امام سجاد عليه السلام به واكاوي شخصيت و زندگي  پيشواي پنجم  پرداخته و زمينه ي سريع اشنايي با ايشان را فراهم اورد سیره و زندگاني امام سجاد از ويژگي خاصي برخوردار است

دوران امامت سی و پنج سال ايشان و نوع مبارزاتشان شیوه ی بیان معارف در اوج خفقان اموی رشد جامعه شیعه و  تقویت مبانی ان بعد حادثه ی عاشورا از مطالبيست كه مهدي قزلي  در اين اثر فاخر اورده است.

2

زندگانی علی ‌بن الحسین

سیدجعفرشهیدی

دفتر نشر فرهنگ اسلامی

کتاب حاضراز سلسه  عناوين تاريخي تحليلي از نوسينده محقق مرحوم سيد جعفر شهيديست كه به رشته ي تحرير درامده است آنچه در اين كتاب آمده، مطالبيست است كه تمامي مورخين اسلامي و حتي غير مسلمانان، آن را پذيرفته اند. صاحب اثر كوشيده است با بيان انچه در اسناد تاريخي مورد اعتماد بوده ، چهره ي  راستيني از آن سيره و زنگی ان امام همام ارائه دهد.

در ابتداي كتاب مولف شرحی از اوضاع اموزش عقايد در مكتب خانه‏هاى قديم و كمبودهاي كه در شناساندن مقام امامت وجود داشته و سپس وارد بحوث اصلي كتاب ميگردد و از تولد امام تا شهادت ايشان را مورد برسي تحليلي قرار ميدهد

اوضاع  مناطق مسلمان‏نشين در زمان حضرتش .  برسي عوامل حادثه ساز عاشورا .حركت بيداركننده امام در كوفه و در دربار اموي ها .. سير مسير كاروان از كوفه به شامات و نقد و برسي  اقوال مقتل نويسان.ذكر گفتارهاى بياناتي كوتاه از حضرت .ذكر رساله حقوق شارحان و ترجمه كنندگان ان صحيفه سجاديه و بحثى حول و محور اين كتاب
همگي بخشي از مطالبيست كه در اين اثر امده است.

3

بررسی نقش امام سجاد در رهبری شیعه پس از واقعه کربلا

محسن رنجبر

مؤسسه امام خمینی (ره)

امامت پيشواي پنجم مصادف بود با حکومت شش نفر از حاکمان اموی كه ميتوان بحق گفت  اين دوران یکی از سخترين پر اختناق ترین دوران های حکومت امویان بشمار ميامده است. درست زماني كه حاکمان، بدون هيچ پرده پوشی به مقدسات اسلام اهانت ميكردند و زيردستان آنان نيز سخت ترین رفتارها را با شیعیان انجام ميدادند.

دوراني که به شهات بسیاری از مورخان، دوره نااميدي از پیروزی حركات انقلابي، نام گرفته است اما سوال اينجاست اگر در برهه اي  از زمان، قيام و هدايت سياسي مردم امكان پذير نبود , آیا هدايتگري و تهذیب روحی بندگان خدا نیز امكان پذير نميباشد ؟ پرداختن به این موضوع و نقش امام سجاد علیه السلام در مديريت  مسائل گوناگون و نقش حضرتش در تقویت بنیانهای فكري و اعتقادي مکتب تشیع هدف از تالیف اثر حاضر میباشد.

مولف كوشيده تا در ضمن فصول كتاب به اين پرسش پاسخ پاسخ دهدکه: ان امام همام ، چگونه پس از واقعه کربلا شیعه را هدایت و رهبری کردند تا آنان را از خطر حوادث مصوم داشته و از نابودي برهانند.

4

امام سجاد علیه‌السلام، جمال نیایشگران

احمد ترابی

بنیاد پژوهشهای اسلامی

اثر حاضر را از جهت رجوع به منابع مهم و دست اول و و جامعیت پژوهش  و گستره  اطلاعات مرتبط با زندگی و سيره امام سجاد(ع) در نوع خود قابل توجه ميباشد و به نوعي ميتوان انرا مكتوبي راه گشا براي محققان دانست علي الخصوص  انچه كه به غناي محتوايي ان افزوده اضافه كردن مجموعه‌ای از فهرست وارها از  نكات و موضوعات كليدي متن در شناخت افراد نامهاي اماكن و.... به  انتهای کتاب مي‌باشد .
ذكر اين نكته ضروريست كه نويسنده به خوبي اقوال مختلف در موضوعات مطروحه را دسته بندي نموده و با نثري روان ان را به مخاطبان خود ارائه كرده است

كتاب حاضر در پنج فصل گرداوري گشته است مطالبي مانند:  گفتارهايي  پرامون ولادت تا شهادت حضرتش

صفات  اخلاقی، و سیره ی اجتماعی و عبادی ان امام همام ، مواضع بیداركننده ايشان دربرابرحاکمان زمان

معرفي بيش از يكصد تن  تن از اصحاب و شاگردانشان  و بررسی اجمالی زندگی برخي از انان و....را ميتوان بعنوان نمونه ذكر كرد.

5

در مکتب پیشوای ساجدان

علی قائمی

امیری

صاحب اثر  مقدمه كتاب را با بيان شيوه مبارزاتي امام شروع كرده و دعا را يكي از كاربردي ترين وسايل بيداري و هدايتگري  كه توانست موضوعاتي مانند مسايل عقيدتي كلامي و اخلاقي ، و بيان حقوق و تكاليف اسلامي و اداب  احكام ديني را براي تشنگان معارف الاهیه و تابعان واقعی بیان کند که خود باعث تقویت بنیانهای تشیع از عصر حضور معصوم تا زمان حاضر گرديده است.

وي با شرح  بسیط از زندگي ان امام همام كوشيده تا به شناخت مكتب حضرتش و جنبه هاي فكري و شيوه ي رهبري ان جناب دست يابد و عظمت حركت ایشان را توصيف كند تا بدين وسيله به شبهات منكران و جاهلان نيز پاسخ داده

و از ارزش حركت امام سجاد(ع) دفاع كند. كتاب از از هفده بخش تشكيل شده كه هر بخش ان شامل فصول متنوعيست

كه فهرست برخي از انها بدين شرح است.

 معرفي امام سجاد(ع)، ولادت ايشان منزلت مقام امامت، مدايح و اشعار، وضعيت حكومت، و حاكمان عصر اموي اوضاع اجتماعيفرهنگي جامعه و قيام هاي مهم عصر ايشان روش و مشي سياسي امام  عبادات و نيايش‌ها و... مطالبيست كه در اين كتاب آمده است .

6

نیلوفر نیایش

حسين سيدي

نشر معارف

پس از قران سيره و روش پيامبر و اهل بيت ايشان كه مبين قران ميباشند براي تمامي قرون و قرن حاضر الگو و راهگشاست  

در مجموعه ي حاظر نوشته  حسين سيدي سعی گرديده  تا با جستجو و واكاوي مسايل اجتماعي اخلاقي در سير سلوك و روش اهل بيت  و مطرح كردن موضوعات مختلف و مورد ابتلا در دنياي امروز به نوعي الگو پذير بودن و راهگشايي ان حضرات را بيان كرده و به اين سوال كه در عصر حاضر چگونه سيره  ان حضرات توان راهگشايي  را دارد پاسخ گويد.

در اثر حاظر به موضوعات زير اشاره گشته است نكاتي از سیمای ظاهری و باطنی امام سجاد و سپسبیان نوع و روش زندگی فردی، روابط خانوادگی و مناسبات اجتماعی و سیاسی ان جناب اشاره به فصل مهم زندگي امام يعني حادثه عاشورا، و بيانات بيداركننده ي و اتشينشان در کوفه و شام  بيان كلمات و احاديث نوراني و بیان جایگاه صحیفه سجادیه، اشاره به رساله حقوق و نکات ارزشمند دیگر که این کتاب را براي مخاطبين جوان بيش از پيش جذابتر كرده است.

7

پرسش‌های مردم و پاسخهای امام سجاد

احمد قاضی زاهدی

عصرظهور

این اثر یکی از مجلدات مجموعه ای است تحت عنوان «پرسش‌ها مردم و پاسخ‌هائي از ائمه معصومین(ع)» به قلم احمد قاضي زاهدي که در ان معارف والاي الهي و سخنان حكمت اميز و راهگشاي پیشوایان دين و حضرات معصومين به همراه  سيره عمليشان را در قالب پرسش و پاسخ بیان میکند.

این مجلد به پاسخهاي پيشواي پنجم شيعيان امام زين العابدين اختصاص دارد پاسخهایی به سوالات مردم پیرامون خداشناسي و معارف توحیدی، نبوت انبیاء  معاد و قيامت ، پرسش‌هایی پیرامون ولایت و جانشيني ان حضرات بعد از پیامبر، كرامات و فضائل اخلاقی و رفتاری و برتری‌های امام بر سایر مردم و ديگر مسائل اعتقادي و در ادامه نیز به سوالاتي پيرامون ايمان كفر رذايل اخلاقي و اداب معاشرت و سنن اسلامي و...، پرداخته شده است.

8

تحلیلی از زندگانی امام سجاد

باقر شریف قرشی

کنگره جهانی امام رضا

یکی از اثار بسيار جامع و تحقيقي پيرامون شخصيت و سيره عملي امام سجاد كتاب (تحليلي از  زندگانی امام سجاد علیه‌السلام ) است که توسط مولف عالي قدر علامه باقر شريف قريشي تاليف گشته است .

كتاب حاضر در دو جلد نگارش يافته است در مجلد اول نويسنده مهمترين دوره هاي تاريخي از ادوار امامت را مورد واکاوی قرار ميدهد دوره اي كه از لحاظ قيامهاي شیعی و و خفقان دستگاه اموي و فشار طاقت فرسا بر شيعيان مورد توجه محققين واقع شده کتاب داراي اطلاعات جامع و گسترده را از ابعاد مختلف زندگانی آن حضرت میباشد .

در جلد اول ابتداء اطلاعاتي از شخصیت امام و همراهی  آن حضرت در قیام حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام را بیان میکند و به تحلیل ان میپردازد و در جلد دوم کتاب پیرامون علوم الهی حضرت، سخنان و احادیث گهربارشان و همچنین بیان مطالبي از مجموعه ادعيه ان جناب و هر انچه در منابع تحت عنوان کتاب علی ابن الحسین  امده بحث می‌کند.

9

حضرت سجاد(علیه‌السلام)

فضل‌الله کمپانی

نشر مفید

از دير باز ابعاد مختلف زندگی معصومین به عنوان الگو مورد توجه بوده است زيرا ان بزرگواران وديعه هاي الهي بر روي زمين هستند كه به عنوان  الگو و راهنماي براي هدايت بشري معرفي گشتند كه توجه به گفتار و كردارشان مانع گمراهي و اسباب سعادت است

كتاب حاضر نوشته ي فضل الله كمپاني نيز در اين راستا نگاشته شده است مولف كتاب خود را در چهار بخش چيدمان كرده است

فصل اول را به تاريخ ولادت امام سجاد و صفات عاليه ان حضرت مانند صبر و حلم و تواضع و فروتني

و مانند ان اختصاص داده است در بخش دوم به دوران امامت حضرت اشاره كرده و به دلايل امامت و معجزات و كرامات امام سجاد و معاصرين ايشان از خلفاي اموي اشاراتي دارد  بخش سوم كتاب به شناخت اولاد و اصحاب حضرت اختصاص يافته و در بخش اخر سخنان و كلمات قصار پيشواي پنجم  و  نامه ها و و ادعيه ان حضرت را ذكر كرده با بيان شهادت حضرتش كتاب را به پايان مي‌برد.

10

نگاهی نو به زندگی امام سجاد

علی کرمی فریدونی

نسیم انتظار

در برهه اي از زمان كه نفس در سينه ها حبس گرديده و توان از پيكره ي نهال تشيع رو به زوال است در زماني كه خورشيد بر نيزه افراشته گشته و ستارگان گرداگردش همگی درپنجه ی اهریمن گرفتار امده اند بار عظيم ترين وديعه الهي و سكانداري كشتي نجات در دشت نينوا بر شانه هاي مردي از جنس نور قرار ميگیرد  فرزندي از تبار خورشيد كه بايد تاريكي ها را بشكافد  و چراغي باشد براي هدايت در ظلمات .

اين ذخيره الهي در بستر زمان از دامان مادري شاهزاده و پدري خوشيد واره در مدينه متولد شد. ان امام خوبي ها وقايع گوناگوني را پشت سر نهاد از حادثه كربلا تا كوفه و شام و دوران طولاني پس از اسارت , دعاهاي عارفانه و هدايگر و تقويت بنيانهاي تشيع در كمال تقيه و كتمان ,همگي و همگی مطالبی است که علی کرمی فریدونی در كتاب نگاهي نو به زندگی امام سجاد بدان پرداخته است

مولف كتاب را در سه بخش به رشته تالیف دراورده و در ان به ابعاد گوناگون زندگی ان حضرت پرداخته است

11

موسوعه کلمات الإ‌مام علی‌بن الحسین

پژوهشکده باقر العلوم

توجه به سيره و روش اهل بيت پيامبر و دقت در احاديث معصومين  يكي از اماناتی است كه توسط پيامبر اسلام در جهت هدايت بشر و حفظ انان از گمراهی در كنار قران به مردم معرفي شد. لذا از ديرباز جمع اوري سخنان امامان معصوم در بين شيعيان مرسوم بوده است در همين راستا نيز موسسه تحقيقاتي باقر العلوم اقدام به تهيه و تنظيم مجموعه هايي با موضوعات متنوع از بيانات معصومين كرده و ان را تحت عنوان موسوعه به مخاطبين خود عرضه كرده است.

در این مجموعه گرداوري شده ، نزيك به 1070 حدیث و سخن نوراني از پیشوای پنجم شیعیان امام زين العابدين علیه السلام جمع آوری شده است .از ويژگیهای این اثر و بلکه همه موسوعه های پژوهشکده این است که شرایط و بستر بیان صدور حديث مذکور در منابع اصلی آمده است تا سخن امام به خوبی تبیین شود .کتاب دارای پنج فصل کلی است كه هر فصل عناوین بسیاری را مانند عقائد احكام اخلاق ادعيه و اشعار را در خود جاي داده است.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]