تاریخ انتشار خبر: 12 مهر 1394 - ساعت 14:53:07
«فکر، کودک، فلسفه»

«فکر، کودک، فلسفه»

نویسنده مجموعه «فکر، کودک، فلسفه» گفت: مخاطب اصلی این کتاب‌ها کودکان هستند ولی خانواده‌ها نیز با خواندن آن برای فرزندان خود درگیر مباحث کتاب خواهند شد.

حجت‌الاسلام غلامرضا حیدری ابهری  پیرامون کتاب «فکر، کودک، فلسفه» گفت: یک جریان خوبی ایجاد شده که مجموعه‌هایی برای رشد فکری بچه‌ها تولید می‌شود تا تفکر بچه‌ها پرورش پیدا کند اما بسیاری از آن مجموعه‌ها نیاز به آن دارد که مربیان و اولیا آموزش ببینند و این بسیار پرهزینه است که البته این هزینه منظور وقت و زمان است.

وی افزود: مدتی بود در ذهنم بود مجموعه‌ای باشد که همزمان که برای کودکان خوانده شود پدر و مادرها هم آموزش ببینند و مشروط به گذراندن یک دوره مجزا نباشد. این یک نکته بود که موجب نگارش این مجموعه شد البته نکته دیگری که موجب شد این بود که این مجموعه‌ها هرکدام یک بخش را مورد توجه قرار داده‌اند و سعی کردم در این مجموعه به تمام موضوعات نگاه کنم.

این نویسنده در ادامه گفت: در مجموعه «فکر، کودک، فلسفه» از جلد اول به جلد پنج موضوعات سخت و رتبه‌بندی می‌شود. مخاطب اصلی این کتاب‌ها کودکان هستند، ولی خانواده‌ها نیز با خواندن آن برای کودکان خود درگیر مباحث کتاب خواهند شد.

ابهری در ادامه با بیان تعریف خود از فلسفه برای کودکان گفت: منظور از فلسفه در اینجا تفکر است و آن تعریف دانشگاهی و رسمی فلسفه مدنظر نیست، بلکه درست اندیشیدن مد نظر است. هر قدر اندیشه کودکان ما رشد کند رفتار آنها نیز بهتر و موفق‌تر خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به این که در حوزه مباحث حکمی و فلسفه کودک، اغلب آثار ترجمه‌ای است گفت: در این حوزه اغلب کارها ترجمه است و تنها کاری که برای بومی‌سازی آنها می‌شود تغییر نام شخصیت کتاب‌ها است در حالی که باید در انتشار کتب این زمینه به مخاطب نیز توجه شود و متناسب با نیاز او کتاب تولید شود.

بر اساس این گزارش این مجموعه نخستین کتاب‌های دوره‌های (حکمت برای کودک) است که نشر جمال منتشر کرده است. در هر جلد 11 موضوع مورد کاوش قرار گرفته، که بهانه فکر کردن کودکان می‌شود.

گاهی تشابه و گاهی اختلاف. گاهی نرمی و گاه زبری. گاه خطای حس و گاه... این کتاب درآمدی برای ورود کودکان در بحث فلسفه برای کودک است. نشر جمال با نگاه متفاوتش برند حکمت برای کودک را برگزیده است.

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]