تاریخ انتشار خبر: 29 شهريور 1394 - ساعت 05:51:21
8 کتاب پیرامون امام باقر(علیه السلام)

8 کتاب پیرامون امام باقر(علیه السلام)

به مناسبت سالروز سالروز شهادت امام محمدباقر(علیه السلام) هشت کتاب مفید و خواندنی در زندگانی و سیره این امام بزرگوار معرفی می‌شود.

وقتی خورشید عالم تاب غروب میکند ، عالمی با او در غروب می نشیند . پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم پس از بیست و سه سال نورافشانی و در واپسین لحظات عمر خویش فرمود از میان شما رخت میبندم در حالی که کتاب خدا و مفسران این کتاب که اهل بیتم باشند را در میانتان باقی میگذارم و آگاه باشید این دو از هم جدایی ناپذيرند تا زماني كه در قيامت به من ملحق شوند .

اري اهل بيت پیامبر از سمت خدا به عنوان الگویی مناسب معرفی شده بودند, پیشوایانی که سبک زندگی آنان در ادامه ی سنتهای پیامبر بوده و مانند ایشان وظیفه ی هدایتگری را بر دوش میکشند .

راهیابی به مسیر صحیح زندگی الهی نیازمند مطالعه هر چه بیشتر سبک سلوک آن انوار درخشان است. بسته حاضر برآن بوده تا با معرفی 8 کتاب بخشی از  زندگانی و سیره رفتاری امام باقر(علیه السلام) را به مخاطب بشناساند  و دریچه ی جدیدی را برای شناخت بیش از پیش ان حضرات بر مخاطبین بگشاید.

1

تیری به جان علم

مهدی قزلی

نشر امیرکبیر

دوران زندگي امام محمد باقر در ادامه زندگي امام چهارم است، دورانی که فشارهاي ناشي از اتفاقاتي مثل عاشورا و واقعه حره و حمله به مکه و ... کمتر شد وان امام همام توانست نهال مجاهدت هاي امامان قبل از خود را به دست بگیرد، و با تلاشي خستگي ناپذير به حفظ و حراست از ان بپردازد،

در دوران امام باقر هم مثل دوره امامت امام سجاد از مبارزه سياسي علني خبري نيست، و ايشان با تمام وجود سعي مي کرد معارف اسلام را به همه اقطار جهان اسلام برسانند،.

کتاب «تیری به جان علم» از مجموعه کتاب های چهارده معصوم به قلم «مهدی قزلی» اثری است که با نثری روان و سهل داستانک هایی کوتاه ، و بریده را از زندگانی ان امام همام را از ولادت تا شهادت روایت می کند.

2

پرسشهای مردم و پاسخهای امام باقر (ع)

احمد قاضی زاهدی

نشر حاذق

"كتاب حاضر شامل 494 پرسش مردم است كه از امام باقر علیه السلام پرسیده شده و  توسط ایشان به آنها پاسخ داده‌ شده است.

این پرسش و پاسخ‌ها ذیل دوازده موضوع و عنوان كلی تدوین شده كه عناوین برخی از آنها عبارت‌ میباشند از" : پرسش‌هایی پیرامون وجود، یگانگی، اسماء و صفات خداوند"، "آفرینش و خلقت انسان و دین و پیامبران"، "امامت"، "معجزات و كرامات"، "حضرت مهدی (عج)"، "مرگ و برزخ و قیامت و معاد"، "قرآن كریم"، "اخلاق"، "فروع دین و احكام"، "ایمان و كفر"، "بهداشت و طب "و "طبیعت و تاریخ ."

این پرسش و پاسخ‌ها به زبان عربی و فارسی درج شده است ."و کتاب در نوع خود جالب و جذاب میباشد قلم و نثر ن روان و با شیوه ای نو معارف عرضه گشته است.

3

امام باقر: جلوه امامت در افق دانش

احمد ترابی

بنیاد پژوهشهای اسلامی

 اين كتاب به صورت تحقيقي و سندي معتبر در پنج فصل تنظيم گشته است. از لحاظ تحقيقي بودن و ارجاع ها به سندهاي گوناگون  از معدود كتاب هايي در اين موضوع است كه به فارسي به نگارش درآمده است.

در فصل اول آن كه اجمالي از ولادت تا شهادت آن حضرت امده است .

در فصل دوم به زندگاني علمي آن حضرت پرداخته و امام باقر(ع) را در انديشه اهل تشيع و اهل تسنن بررسي كرده سپس  شاگردان آن حضرت را معرفی میکند ،

در فصل سوم مشی سياسي ان حضرت را در زمان خلفاي معاصر و قيام هايي را كه دران مقطع تاریخی به وقوع پيوسته و مواضع ایشان در مقابل آنها را بيان مي‌كند.

فصل چهارم به زندگي اجتماعي ایشان ، و مرجعيت و پاسخ گويي به پرسش هاي مردم، را مورد برسی قرار میدهد

 و در فصل پنجم با توجه به برخي از سخنان امام باقر(ع)، پيام‌ها و حكمت هايي را براي خواننده به ارمغان مي‌آورد.

4

باران و کویر

کمال السید

نشر معارف

خاطراتِ کشنده ی عاشورا، سر فرازی و سرنگونی دولتها، ضرب سکه ی رویشها ،  زبانه های دگرگونی و انقلاب در نقطه نقطه ی سرزمین اسلام، خنکای بیانات زلال و ناب نیایشگر و شکافنده ی دانش ها، حیات سبز و مرگِ سرخ زید، دین گستری یا کشور گشایی زمامداران، سیر مردی که انبانی از نور و محبت را بر دوش عاطفه ها می کشید، سایه ی چهار فصل زمستانی امویان، جوشش چشمه های شعر شاعران شیعی، پی ریزی شالوده ی اندیشه ی شیعیان در روزگاری که طوفانهای گوناگون فکری می وزید. زوال  ارزش ها و . . . خمیر مایه هایی هستند تا نویسنده ی پژوهشگر ریزشها و رويشها را در  قطعه ای از تاریخ را در کتاب کوچک خود با نثری شاعرانه باز گوید.

این کتاب نگاهی نو به زندگی و زمانه ی پیشوای پنجمین و معصوم هفتمین از سلسله انوار الهیست.

5

شکافنده علوم امام محمد باقر

محسن ماجراجو

نشر اصباح

کتاب گلچینی است از حیات نورانی  و سيره ای است از سیر افاق تا انفس و شمه ایست از خلق و رفتار الهیه پیشوای پنجم شیعیان حضرت امام محمد باقر (ع) و نقش آن حضرت در اعتلای کلمه لا اله الا الله و اعتلای فرهنگ جامعه بر اساس انسانیت و عقل فطرت با استفاده از اموزهای وحیانی که سینه ی سر اللهی ایشان حامل ان بوده که توسط نویسنده در اثر حاظرش منعكس شده است.

کتاب در ضمن نگاه به عصر سياسي حاکم بر زمان امام و حکام دنیا پرست معاصر ایشان دارد و چر این اثر از حيات معنوي، سیره و روش اخلاقي ان حضرت و حيات اقتصادي ایشان در مبارزات عليه ظالمان و ستمگران بني‏اميه سخن رفته است......

6

در مکتب فجر دانش ها

علی قائمی امیری

نشر امیری

کتاب حاظر اثريست گزيده‏ و گلچین از زندگانی و اخلاق عملی و سیره ی اجتماعی و علمی شکافنده ی علوم نبوی  حضرت امام محمد باقر علیه السلام و نقش ایشان در پیشبرد اهداف عالیه اسلام و و دميدن روح معنویت در جامعه اسلامی در عصری که حکام جائر و ظالم بني اميه و بني العباس سيطره بي ديني خود را بر كيان سرزمين‌هاي اسلامي گسترانده بودند و رنگ و بوی عطر جامعه نبوی از ان رخت برچیده بود.

نویسنده ضمن بحث از شرایط حاکم و عصر سياسي امام از حيات معنوي، و ارشادات الهی و نهادینه کردن اخلاق در بین توده های جامعه سخن رانده و  به حيات اقتصادي آن حضرت و نقش ان در مبارزات ايشان عليه ظالمان و ستمگران پرداخته است.

7

سیره باقری

جواد محدثی

به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی)

انتشارات آستان قدس رضوی همزمان با  ولادت پیشوای  پنجم شیعیان امام محمد باقر علیه السلام اثری را با عنوان «سیره باقری» در زمینه اخلاق اجتماعی و سیره عملی و سبک زندگی با نگاهی به احادیث و بیانات ان امام همام راهی بازار کرد.

شخصیت و سیره معصومین از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم ، تا وجود حضرت حجت عج چشمه ی جوشان و خنکای سیراب کننده ای است که از قرن‌ها پیش برای هدایت و تکامل بشر به عنوان دومین مرجع مهم و معتبر اسلامی پس از قران کریم مورد توجه قرار میگرفته است. 

این کتاب به قلم  جواد محدثی نگارش یافته تا زمینه‌های آشنایی بیشتر را با این الگوهای انسان ساز فراهم اورد. کتاب در بردارنده چهل حدیث نورانی است که طی آن‌ها به بررسی موضوعات مختلف از جمله آداب دعا، انفاق و صدقه، معاشرت در منزل ، و....پرداخته و توضیحی مختصری را در ذيل هر عنوان ارائه ميدهد.

8

پیشوایان هدایت جلد هفتم

سیدمنذرحکیم با همکاری وسام بغدادی

مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام)

در بزرگی و جلالت پیشوای پنجم شیعیان همین اندازه کافیست که دوست و دشمن، در وصف ايشان گشوده و ان حضرت را ستوده اند.

پیشوایی که در شرايط حساس تاريخي توانست به زيباترين شكل ممكن سكان هدايت بشري و جامعه شيعه را در دست گرفته و اين كشتي را تا ساحل امن امامت به سلامت برساند و از انقراض و اضمحلال ان جلوگيري بعمل آورد.

جلد ششم از مجموعه ی پیشوایان هدایت به سیر این مجاهدتها و سيره عملي و سياسي اجتماعي ان امام همام پرداخته و كوشيده تا ابهامات موجود را برطرف كرده و سيماي زيباي ان حضرت را به مخاطبانش نشان دهد  اثر حاظر از فصول متعددي تشكيل شده مولف به خصائص ممتاز حضرت اشاراتي دارد وگوشه‌هايي از اين زندگی نوراني را بيان مي‌كند.

به رفتارها و منش سیاسی حضرتش اشاره کرده و سبک و سیاق مبارزاتی ایشان را مورد تحلیل قرار میدهد.

در انتهاي كتاب به ذخائر گرانقدر و ميراث ماندگاران حضرت اشاراتي دارد و با بياني شيوا و برسي عالمانه به ذكر رساله حقوق و صحيفه سجاديه پرداخته است.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]