تاریخ انتشار خبر: 17 شهريور 1394 - ساعت 06:28:00
جز نوشتن کاری برای خودم متصور نیستم/ پژوهش برای نگارش رمان عاشورا

جز نوشتن کاری برای خودم متصور نیستم/ پژوهش برای نگارش رمان عاشورا

منصور انوری با اعلام آغاز نگارش جلد دوازدهم از رمان «جاده جنگ» و نیز پژوهش برای تالیف رمانی درباره واقعه عاشورا گفت: زندگی من تنها نوشتن است و جز این برای خودم کاری را متصور نیستم.

منصور انوری با اعلام پایان تالیف مجلد یازدهم از رمان بلند «جاده جنگ» و آغاز تالیف مجلد دوازدهم، در پاسخ به سوالی درباره چگونگی حاضر کردن یک برش بزرگ تاریخی در رمانش و مطول شدن آن گفت: جاده جنگ یک محدوده زمانی ۵۰ ساله را از سال ۱۳۲۰ تا پایان جنگ تحمیلی را شامل می‌شود و بر بستری تاریخی استوار است و البته کمی هم در پرداخت آن از داستان و تخیل خودم استفاده کرده‌ام. الان می‌توانم به شما بگویم که چهارچوب کلی این رمان تا ۲۴ مجلد در ذهنم است و اسکلتش را نیز ساخته‌ام.

انوری ادامه داد: وقتی اسکلت رمان پیش ذهنم حاضر باشد، مابقی آن تزیین کار و کشاندن گوشت و پوست روی این اثر است. البته می‌خواهم بگویم که داستان خودش به تنهایی خود را جلو می‌برد و اینطور نیست که تنها حس من در این کار دخیل باشد، وقتی اسکلت قصه را بنا کنی مابقی آن دیگر خودش راهش را پیدا می‌کند. من در نوشتن جاده جنگ گاهی طوری پیش می‌رفتم که خودم هم حس نمی‌کردم در حال نوشتنم. یک درگیری که فکر می‌کردم در نهایت ۱۵ صفحه توصیف دارد گاهی ۳۰۰ صفحه می‌شد.

این نویسنده درباره میزان استناد تاریخی این رمان نیز اینگونه پاسخ داد: برخی از بخش‌های رمان تا ۹۰ درصد دارای استناد تاریخی است و برخی بخش‌ها تا ۲۰ درصد. بخش‌هایی کاملا مستند است و بخش‌هایی نیز بیشتر بر تخیل من استوار است. برای من اما جالب این بود که بعد از انتشار مجلدات ابتدایی این رمان حتی یک بار با فردی برخورد نکردم که از نتیجه کار ناراضی باشد. همه بازخوردهایی که داشتم مثبت بود و حتی برخی از من می‌خواستند مجلدات منتشر نشده را نیز برای مطالعه به آنها بدهم.

نویسنده برگزیده جایزه ادبی جلال‌آل‌احمد ادامه داد: خودم فکر می‌کردم این رمان هفت مجلد بیشتر نشود اما وقتی شروعش کردم ماجرا به شکل دیگری جلو رفت.

وی در بخش دیگری از این گفتگو به مساله دغدغه نویسندگی اشاره کرد و گفت: داستان نویسی از ابتدای حضورش در ایران به شکلی ضعیف حرکت کرده و می‌کند. به نظر من کمتر نویسنده‌ای در ایران می‌شود یافت که نوشتن برایش دغدغه باشد. من اما همه زندگی‌ام را در نوشتن قرار داده‌ام. هر روز از ساعت ۵ صبح تا نزدیک به ۱۰ شب مشغول نوشتن و کار کردنم. هیچ کار دیگری جز نوشتن ندارم و بدون معطلی همین را تنها جلو می‌برم. همه زندگی من و عشقم نوشتن است و نمی‌دانم که اگر قرار باشد با این وضع زندگی نکنم می‌خواهم چه کار کنم. من دنیایی غیر از این را برای خودم متصور نیستم.

انوری همچنین از پژوهش خود برای تالیف رمانی با موضوع عاشورا خبر داد و گفت: پروژه تازه من در حیطه نویسندگی رمانی است درباره ماجرای عاشورا از واقعه مرگ معاویه تا روز عاشورا و اسارت اهل بیت(ع) و بازگشت به مدینه را شامل شده و در میانه راه ارجاعاتی به صدر اسلام را نیز دارد. الان در مرحله پژوهش برای نوشتن این رمان هستم و امیدوارم به زودی تالیفش آغاز شود. همچنین فیلم نامه انیمیشنی بر اساس زندگی شهید برونسی را نیز در دست تالیف دارم.

به نقل از خبرگزاری مهر

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]