تاریخ انتشار خبر: 19 مرداد 1394 - ساعت 05:35:12
بهترین کتب پیرامون امام صادق (ع)

بهترین کتب پیرامون امام صادق (ع)

کتابستان به مناسبت سالروز شهادت امام صادق (ع) 14 کتاب خواندنی در باب شناخت این امام بزرگ را معرفی میکند.

کتابستان با عرض تسلیت به مناسبت سالگرد شهادت امام جعفرصادق(علیه السلام)؛ بهترین کتب در رابطه با سیره و زندگانی حضرت را برای مخاطبان خود معرفی می کند:

1

مکتب دار صادق

مهدی قزلی

امیرکبیر

داشتن سلوک و روش اخلاقی و رفتاری بر مبنای انسانیت و ازادگي كه زير مبناي عقل بشريست امروز بیش از هر زمان مورد نياز بشراست در واقع بسیاری از مشکلات گوناگون پیش روی انسان ناشی از فقدان اخلاق فردی و اجتماعی در جامعه بشری است. اینجاست که خلأ وجود اصول اخلاقی ثابت مبتنی بر فطرت خداجوي بشری به چشم می خورد.

بنابراین برای رفع این معضل بزرگ ناگزیر باید به بزرگترین معلمان اخلاق در طول تاریخ مراجعه کرد و با الگو گرفتن از انان بر این مهم فائق آمد و آنان نیستند جز سلاله ی پاک رسالت و نبوت یعنی امامان معصوم شیعه که به اعتراف خاص و عام بهترین الگو در رفتار اسلامی هستند.

کتاب مکتب دار صادق نوشته مهدي قزلي نيز اثريست كه در اين راستا نگاشته شده و به برسي و كاووش در سيره ي اخلاقي و سلوك فردي و اجتماعي پيشواي پنجم حضرت امام جعفر صادق عليه السلام پرداخته و زواياي ان را مورد برسي قرار داده است.

2

صبح ساحل

مهدی خدامیان آرانی

نشر وثوق

از دير باز نقل حقايق به زبان داستان مرسوم بوده و جذابيت خاصي براي طبع بشري دارد از اين رو قران كتاب اين كتاب انسان ساز نيز مملو از قصص در زمينه هاي مختلف ميباشد كتاب صبح ساحل نيز اثري است زیبا، و رمانی است داستاني نوشته ی دکتر مهدی خداميان که با سفری به عصر امام صادق علیه السلام خواننده را با حوادث گوناگون آن زمان را براي خواننده خود به شيوه ي داستاني بيان ميكند و اين خود سبك نوينيست در ورق زدن تاريخ و اشنايي با مردان الهي

در بخشی از این کتاب می خوانیم:
«شب شده است و كوچه هاى مدینه تاریك است، از این پیچ كه عبور كنیم به خانه امام صادق علیه السلام مى رسیم... نسیم مى وزد، بوى بهشت به مشامم مى رسد،...
آقاى من! برایم سخن بگو! من عطش شنیدن دارم، مى خواهم كلام تو را بشنوم! به سوى تو آمده ام، گمگشته بودم، بى قرار ...

3

ششمین باغبان اندیشه

کمال السید

نشر معارف

ششمین باغبان اندیشه داستان بلندی است درباره روزگار و زندگی و سیره و منش مکتبدار تشیع و  پيشواي ششمين شيعيان امام صادق که توسط شاعر و نویسنده معاصر عراقی(کمال السید)  به نثر در امده .وی در این مكتوب داستان گونه زوایای مختلف و پنهاني از زندگاني آن حضرت را همراه با حوادث مهم تاریخی  زمان ايشان را در بیست و هشت فصل به رشته ي تحرير دراورده

از ویژگیهای مهم این کتاب، نگاه نو ، نثری در كمال لطافت و به دور از هر شعار،  بی‏مایگی است که برای نسل امروز، روایتی تازه را ترسیم میکند و همین امر باعث شد که «برنده کتاب سال حوزه» شود.

ماه در ابر، پروانهها در طوفان، چشمان تشنه، فواره در مرداب، در جاده های دلتنگی، هزار شب یلدایی، حج طوفانی، پیکری با زخمهای انبیاء، انقراض نسل کرکسهای مرگ، دوشیزه ای بر کرانه دجله، هق هق گریه های تلخ برخي از عناوین فصلهایی است که در اين كتاب اورده شده است

4

پیشوای صادق

سید علی خامنه ای

دفتر نشر فرهنگ اسلامی

جهت آگاهی از زندگی امام صادق(ع)، و مواضع و بینش حضرتش در سیر تشیبع و احيا ي سنت نبوي و جهت دهي جامعه به سمت و سوي جامعه علوي در اين مقطع تاريخي كه به نوع خود جزو نقاط مهم تاريخيست نخست باید فلسفه ی امامت را دانست؛ يعني كنكاش و جستجويي كرد در امام شناسي و خلافت بعد رسول خدا جریانی که یازده نفـر معیّن و مشخص، در طول مدتی حدود  250 سال (از میانه ی سال 11 هجری تا 260 هجری)، عناصر اصلی و صاحبان و نمايندگان آن بوده اند.»

این کتاب اثریست از مقام معظم رهبری است که پیرامون فلسفه امامت امام صادق(ع)، ریزشها و رویشهای دوره‌ امام صادق(ع)-وجود تشکیلات سازمانی وسیاسی- ایدئولوژیک امامان(ع) خاصه ایشان و نوع سبك اداره انها رسيدگي به مشكلات شيعيان برگذاريه كرسي هاي ازاد انديشي تبليغ و ترويج مكتب تشيع و شاگرد پروري كه به نوبه خود يكي از مهمترين كارها در زمينه ي ابقاي مكتب بوده است به رشته ی تحریر درامده است.

5

زندگانی امام صادق

سید جعفر شهیدی

دفر نشر فرهنگ اسلامی

این نوشتار ، اثری است محققانه و سليس بدور از هر گونه پيچيدگي  با نثري روان و شيوا كه توسط محقق ارجمند دكتر شهيدي كه خود دانش اموخته ي مكتب امام صادق بوده است به رشته ي تحرير درامده است.

 از ویژگیهای کتاب میتوان به نگاه دقیق محققانه ی مولف  به زواياي مختلف زندگی امام صادق اشاره کرد، تحلیل‌های اجتماعی در وضعیت سیاسی و اجتماعی آن دوران از مواردیست که بر غنای این اثر افزوده است ذکر سخت گیری‌های دولتمردان اموي  بر غير اعراب،  برسي قیام‌های ضد دولتی نیز از مباحث مطروحه در كتاب است حلقه‌ی دروس  فقه و كلام امام صادق(علیه‌السلام) و مناظره ایشان و معرفي  شاگردانشان نيز در فصولي از كتاب امده است  و در پايان نیز به تقابل ان امام همام با حاكمان وقت و ارائۀ کیفیت شهادت ايشان و گزیده سیره و سخنان حضرتش می‌پردازد.

 

6

ابعاد شخصیت و زندگی امام صادق

احمد پاکتچی

دانشگاه امام صادق

کتاب حاضر با هدف آشنایی با شخصیت حضرت امام جعفر صادق در قالب 23 فصل (مقاله) به رشته ي تحرير در آمده است.در فصل اول مولف در ضمن بررسی زندگي امام در مورد شرایط سیاسی ـ اجتماعی و فرهنگی عصر ايشان سخن رانده است . در فصل دوم پيرامون شرایط فرهنگی حاكم در عصر ايشان  و فراهم امدن بستر رشد مذهب جعفری سخن رانده است .فصل سوم در صدد بيان ان است که بحثهاي مطرح شده توسط امام صادق(ع) در زمینه‌های اجتماعی را کشف و در مورد سنخ‌شناسی گفتمان امامان معصوم(ع)، كاوشهايي را انجام بدهد.

فصل چهارم دیدگاه‌های سیاسی آن امام همام مورد بررسی قرار گرفته است. و در فصل پنجم ابتدا نظریه‌های در باب سیاست مطرح شده و سپس به كمك رویکرد نهادگرایانه، سعی شده است برخی از آموزه‌های ايشان در باب اداره جامعه مورد تامل قرار گیرد.

در فصل ششم سعی شده است با مطالعه احادیث و كلمات آن امام همام ، به بررسی تکامل انسان با رویکرد گرایش‏های جمع ‏گرایانه پرداخته شود.در فصل هفتم ابعاد و جایگاه علوم انسانی در میراث فکری امام مورد بررسی قرار گرفته است.

ودر فصل هشتم ، نظام اخلاقی مکتب حضرت با نظام اخلاقی متعارف و مشهور مورد مقایسه قرار مي‌گیرد.

7

پای درس امام صادق

محمد مهدی رضایی

نشر جمال

توحید مفضل كتابيست كه که در آن از شگفتی های آفرینش خلقت اعمم از انسان وحيوان ونشانهاي پروردگار در جهان هستي  سخن رانده شده و به نوعي توحيد و خداشناسي را با بيان و كشف رموز خلقت به زيباترين شكل ترسيم ميكند.

كتاب ميراثيست گرانبها و سخنانيست پر ارزش كه پشتوانه اي وحياني دارد و از سينه اي كه كحرم اسرار الهي بوده بر زبان جاري گشته و به رشته نثر درامده اين اثر به نوعي بيان كننده ي علوم الهي و كلامي رحمانيست كه توسط پیشوای ششمین امام جعفر صادق بیان گشته است از آنجا که مخاطب امام در این گفتار توحیدی ، مفضل - یکی شاگردان امام - بوده ، این اثر معنوی به توحید مفضل شهرت یافته است. ترجمه توحید مفضل با نام پای درس امام صادق به قلم آقای محمدمهدی رضایی  اثریست که به شرح بسط و شرح این حديث نوراني پرداخته است.

 

 

8

پرتوی از زندگانی امام صادق

نورالله علیدوست

دفتر نشر فرهنگ اسلامی

سیره اخلاقی عملی و اجتماعی حضرات معصومین و نگاه محققانه و دقيق به ان الگوی مناسب و قابل توجهي است تا با توجه به ان زیر بنای رفتارها ومناسبات انساني اجتماعي بشر شكل بگيرد فلسفه امامت و انتخاب حضرات براي پيشوايي امت هم روي اين اصل صورت گرفته هر معصوم در زمان خود بهترين الگو را در غالب سخنان و رفتارهاي فردي و اجتماعي ارائه داده است و بر فرد لازم بلكه واجب است تا به ان نظر انداخته و خود را تطبيق دهد در بين امام معصوم پيشواي پنجم شيعيان به لحاظ موقعيت زماني داراي ويژگيهاي خاصيست دميدن روح به شيع و مكتب تشيع و به نوعي حيات علمي و عملي دادن به ان كه توسط ايشان صورت گرفت قابل برسي است شايد بتوان گفت سيره ايشان ازدو جهت قابل برسی وقابل  تأمل است: بعدی سیاسی و بعدی فرهنگی.

مؤلف كتاب پرتويي از زندگي امام صادق  با بررسی این دو بُعد در دوره های حکومت اموی و عباسی، سعی در آشنایی هر چه بیشتر خوانندگان با زندگی و سیرۀ آن امام داشته است.

9

پرسش‌های مردم و پاسخهای امام صادق

احمد قاضی زاهدی

عصر ظهور

گرداوری مجموعه های معارفی  بصورت پرسش و پاسخ شیوه ای نو در طرح جذابتر اين  موضوعات است

« گنجینه ي نور » ،مجموعه ای معارفیست در موضوعات مختلف كه به صورت پرسش گونه مطرح گشته و پاسخهای ان ازبیانات و احادیث رئیس مکتب جعفري، حضرت امام صادق علیه السلام گرداوری گشته است شیعیان، و موالیان این تربیت یافتگان مکتب جعفری - همواره تشنه ي معارف اسلامی بوده و از سرچشمه ي زلال احادیث که توسط محققان و مؤلفان و راویان حدیث ثبت و ضبط گردیده، سیراب می شوند.

کتاب پرسشهای مردم و پاسخهای امام صادق  با توجه به احادیث و روایات بسیاري که از ایشان در موضوعات علمی، فرهنگی، اخلاقی، عبادي، اعتقادي، تربیتی، فقهی و... در کتب مختلف حدیث موجود است و دسترسی به آن براي افراد به خصوص قشر جوان به آسانی مقدور نیست گردآوري گردیده است که میتوان گفت در نوع خود ستودنی است.

10.

پندهای امام صادق به ره جویان صادق

علامه محمد تقی مصباح یزدی

مؤسسه امام خمینی

محور اصلى دروس مطروحه در این اثر ، شرح  گسترده اي ا ست بر حدیثى زيبا  از امام صادق(علیه السلام)، خطاب به عبدالله بن جندب که آن حضرت در این حدیث شريف به بسیارى از مباحث و موضوعات مهم اخلاقى سفارش فرموده اند و هر یک از مطالب مطروحه در این حديث شریف با شرح و بسطي عالمانه و دقيق توسط عالم گرانقدر ایت الله مصباح یزدی توضیح تفسیر داده شده است وبه زیور طبع اراسته گشته است .

موضوعاتی مانند محبین واقعی اهل بیت(علیهم السلام) و ویژگی های آنان، نوع نگاه مؤمنین به دنیا، نشانه های اهل ایمان و علامت های مؤمن واقعی ، نتایج استقامت در دین، روشن کردن مفهوم خوف و رجا، اشاراتی به کمینگاه های شیطان، شرایط  نماز مقبول و راه های رسیدن به قرب الهی وتوضیح و بیان صفات و خصوصیات  شیعیان و موالیان  واقعی از منظر ان حضرت از جمله مباحثی است که در این اثر فاخر به آن ها اشاره شده است.

11

ترجمه جلد یازدهم بحارالانوار

مترجم: موسی خسروی

دارالکتاب اسلامیه

کتاب بحار الانوار علامه مجلسي ذخيره غني و شگفت اوريست از جواهرات گرانبها و فوائد بي بديل و دائره المعارفيست جامع در تاريخ عقايد كلام اداب و سنن سيره اخلاق بر مبناي روايات معصومين انان كه ذخائر الهي بر روي زمين هستند و روشنگران راه هدايت و طبيبان نفوس , اين اثر عظيم و بي بديل در صد و ده جلد به زيور طبع اراسته گشته است ,اثرحاظر ترجمه جلد چهاردهم  اين مجموعه ي فاخر ميباشد كه در ان  به زندگي و شخصيت رئيس مذهب شيعه مطالب جامعي گرداوري گشته است و از ولادت تا وفات امام ششم علیه السلام؛ برسي شده است

اسم ها و نقش انگشتری و شمائل ان حضرت ؛ نصوصات وارد شده در باب امامت ايشان؛ رفتار و اخلاق فردي و اجتماعي ايشان , اقرار دوست و دشمن به مقامات علمي و جايگاه اجتماعي ايشان ؛ كرامات اعمم از  و استجابت دعا و واقف بودن بر تمامي علوم ,نقش ان حضرت در احيا مكتب و مهذب تشيع واز موضوعات مطرح شده در اين كتاب مي باشد.

12

صفحاتی از زندگانی امام جعفر صادق

محمدحسین مظفر

رسالت قلم

در این مجموعه گرداوری شده ، یکصد حکایت و داستان  از زندگي امام صادق (ع) به سبك نويني جمع اوري شده است حكاياتي پيرامون معنا و مفهوم عقل، صفات نفساني مذموم مانند بخل و حرص ,راه و روش و اثرات كسب روزی حلال ، انديشه ي نیك به خداوند و پيروي از او ، بر شمردن نعمت‌های الهی، صدقه، راه توبه و بازگشت ، گناه‌پوشی و... گرد اوری شده  است. در یكی از حكایت‌ها می‌خوانیم: یكی از اصحاب  امام صادق (ع) از حضرتش پرسيد: من غذای پاكیزه و نيكو  می‌خورم و عطر و بوی خوش استعمال می‌كنم و بر مركب نيكو سوار می‌شوم و غلامان خدمه ي من به دنبال من می‌آیند، آیا این روش و عملكرد من ، روش متكبران است؟ امام صادق (ع) در پاسخش فرمودند: خیر، آن جبار و گردن كشي كه خداوند لعنت كرده و او را از سرپرستی خود بیرون كرده است ، كسی است كه دنباله روي حق نبوده  و مردم را با اين سبك منش رفتاري تحقیر و كوچك مينماید.

13

امام صادق و مذاهب چهار گانه ی اهل سنت

اسد حیدر

دانشگاه ادیان و مذاهب

کتاب حاضر يكي از اثار فاخر و تحقيقي است درباب شناخت  امام صادق(ع) و شرایط علمی و سیاسی و فرهنگی آن حضرت وتطبيق و مقايسه مبانی فکری ان جناب با اراء دیگر شخصیت های مذاهب چهار گانه ي اهل سنت است، به گونه ای که می توان اين اثر را با «الغدیر» علامه اميني در اثبات حقانیت امام علی(ع) از جهت شناسايي دقيق  و تحقيقي بودن و ارائه اسناد مختلف در زمينه ي امام صادق(ع)  و دوران ایشان مقایسه کرد.

استاد و پژوهشگر تاریخ مذاهب دکتر حامد حنفی داوود، درباره این کتاب چنین مینگارد : «نخستین نقطه ای که در این کتاب توجه محقق را جلب می کند، جامعيت نگاه مولف و توجه ايشان به تمام جوانب بحث است که به وسعت اطلاعات و آگاهی نویسنده این کتاب باز می گردد.

یکی از امتیازات این کتاب، توجه مولف ان به زواياي  گوناگون بحث در  تطبیقی میان مذاهب اسلاميست است. یکی از جنبه های اساسي کتاب پرداختن به موضوعاتي مانند رشد مذاهب فقهی، مسئله تدوین علوم و كنكاش در فضای سیاسی عصر امام و تعامل ایشان با حاکمان ,داستان ابن سبا و...ديگر موضوعات مهم تاريخي ميباشد

14

پیشوایان هدایت(جلدهفتم)

سیدمنذرحکیم – باهکاری سیدعبدالرحیم موسوی

مجمع جهانی  اهل بیت (علیهم السلام)

از آن جهت که شیعه امامیه معتقد به الگو بودن ائمه علیهم السلام در تمامی جهات است، لذا زندگی سیره و روش آن بزرگواران را در کنار قرآن به عنوان منبع شناخت مورد توجه قرار میدهد.

بدون شک الگو برداشتن  از خاندان رسالت علیهم السلام بدون شناخت دقیق آن بزرگواران امکان پذیر نیست، اثرحاضر، به زندگی ششمین اختر تابناک امامت و ولایت  از خاندان عصمت و طهارت، امام جعفر صادق علیه السلام  پرداخته است. نویسنده در بخش های نخستين کتاب به بیان مکوتاهی  از زندگانی آن حضرت پرداخته است بکار بردن و استفاده از منابع گوناگون شیعه و سنی از ویژگیهای بارز این کتاب است

جامعیت علوم امام صادق علیه السلام از زبان شاگردان ایشان، نمونه های باز از گشاده دستی و بخشندگی , عبادت و بندگی ایشان , بررسی  و واکاوی  دوران سیاسی عصر ایشان و مساله قیام زید, درگیریهای سیاسی با حاکمان  وقت و به طور کلی تحلیل زمان شناختي عصر ایشان از جمله موضوعات مطروحه در اين كتاب  است که به زيبايي تبیین شده است.

 

 

 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]