تاریخ انتشار خبر: 09 تير 1394 - ساعت 19:34:06
بازنشر دو اثر نوستالژیک از اگزوپری

بازنشر دو اثر نوستالژیک از اگزوپری

دو اثر کلاسیک از آنتوان دو سنت اگزوپری با عنوان «زمین انسان ها» و «خلبان جنگ» در قطعی تازه منتشر شدند.

انتشارات علمی و فرهنگی در راستای طرح باز نشر آثار کلاسیک ترجمه و منتشر شده در این موسسه در سال های گذشته، دو کتاب از آنتوان دو سنت اگزوپری را با عناوین «زمین انسان ها» و «خلبان جنگ» را بازنشر  کرد.

کتاب زمین انسانها را اگزوپری برای نخستین بار در سال 1939 منتشر کرد. او این کتاب را پس از یک پرواز ناکام از نیویورک به منطقه ای به نام زمین آتش در دست نگارش قرار داد که توانست جایزه بزرگ داستان آکادمی فرانسه و کتاب ماه آمریکا را به دست بیاورد.

این اثر به صورت یک رشته روایات گزارش گونه با پشتوانه از تفکراتی با معنای اخلاقی زیبا عرضه شده است. در یکی از فصلهای این کتاب به نام «خط مواصلات هوایی»، نویسنده خاطراتی چند مربوط به کارآموزی خلبانی سال ۱۹۲۶ خود را روایت و عنوان می کند چگونه به تعلیم هانری گیومه، که این کتاب به وی اهدا شده، با «مناسک مقدس» حرفه خود آشنا شده است. همچنین در این کتاب بیان داشته که در خلوت پرواز، هر کوه، هر دره، هر خانه، در نظر خلبانی که آسمان را «می‌روبد»، همراهی است که آدمی نمی‌داند دشمن است یا دوست.

وی توضیح میدهد که چرا هواپیما ابزاری بیش نیست که وی از آن، همچنان که هنگام شخم زدن، خیش خود را به کار میبرد، استفاده می‌کند، لیکن ابزاری که در عین حال وسیله‌ای عالی و شگفت برای تحلیل است. در پرتو آن، آدمی زمین را کشف می کند و پی میبرد که آن منزل واقعی اوست.

در آخرین فصل این اثر سنت اگزوپری اصولی را طرح میکند که انسان دوستی او بر آنها مبتنی است. در نظر او، یگانه ارزش و یگانه حقیقتی که بر فکر انسانی تحمیل می­شود همان ارزش و حقیقتی است که در باطن انسان است، چون انسان باز نمود آرمانی ماهیت یکایک ماست. وی می­گوید: «در انسان همه چیز تناقض آمیز است.» از این رو، حقیقت ثابت کردنی نیست، تأیید شدنی است.

این کتاب با ترجمه سروش حبیبی و با قیمت 15 هزار تومان منتشر شده است.

کتاب «خلبان جنگ» نیز که برای نخستین بار در سال 1942 منتشر شده است خاطراتی است از اگروپری در دوره حضورش در نیروی هوایی فرانسه به عنوان خلبان هواپیمای شناسایی در نبرد فرانسه.

او در این کتاب تجربه ماه‌ها پرواز خود را در شرح یک ماموریت هراس‌آور بر فراز شهر آراس در فرانسه را خلاصه می‌کند.

این کتاب با ترجمه اقدس یغمایی و قیمت 15 هزار تومان منتشر شده است.

به  نقل از خبرگزاری مهر

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]