تاریخ انتشار خبر: 31 خرداد 1394 - ساعت 17:15:03
دو مجموعه شعر جدید از کاکایی و تولیت در کتاب‌فروشی‌ها

دو مجموعه شعر جدید از کاکایی و تولیت در کتاب‌فروشی‌ها

انتشارات کتاب نیستان دو کتاب با عنوان‌های‌ «تاوان کلمات» و «چشم لرزه‌ها» را منتشر کرد.

 

«چشم لرزه‌ها» تازه‌ترین دفتر شعر سیدمحمد تولیت از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شد.

سید محمد تولیت در مقدمه دفتر شعر تازه خود با عنوان «چشم لرزه‌ها» با شجاعت و جسارتی قابل توجه ماجرای شعر خود با مخاطبش را بازگو می‌کند؛ او خودش را شیفته و پیرو سنت شاعرانه هوشنگ ابتهاج و مهدی اخوان ثالت می­‌نامد و اعتراف می­‌کند که هر چه او در غزل و غزل­سرایی بدان پایبند و معتقد است، پنجاه سال قبل توسط مهدی اخوان ثالث در قالب شعر و متن منظوم و ثبت شده است و دیگر نیازی نمی­‌بیند که در این زمینه از زبان خود سخنی بگوید. در عین حال تولیت شعر خود را بسیار وامدار شعر سایه به ویژه صداقت و صمیمت عاطفی او دانسته است.

«چشم لرزه‌ها» با مخمسی خطاب به نام نامی سید الشهدا (ع) آغاز می­‌شود و در آن تولیت بنا بر آنچه در مقدمه گفته است با صمیمانه­‌ترین و ساده­‌ترین شکل ممکن در روایت، ارادتش را به محضر امام خود تقدیم کرده است.

تولیت اما در ادامه این مجموعه چند ویژگی را در اشعار خود به شیوه چشم­‌نوازی مورد توجه و تاکید قرار داده است. نخست آن که غزلیات او در زمره غزلیات کوتاه به شمار می­‌رود. غزلیاتی که در تعداد بیت­‌ها و نیز طول مصراع­‌ها در زمره غزلیات کوتاه به شمار می­‌رود.

از طرف دیگر تولیت در شعر خود و با وجود دلبسته بودن به غزل، هیچ گاه خود را مقهور و شیفته بازی­‌های زبانی تغزلی برای بیان عاشقانه در غزل نشان نداده است. او در غزل به دنبال عریان­‌گویی است و ابایی ندارد از اینکه به عنوان مثال در پیشگاه مخاطبش عنوان کند که در دلش هیجان عاشقی به شکلی ساده همواره جاری و ساری است و یا اینکه در لفاف غزل بگوید که از روبرو شدن با چشمان معشوقش بوده که به وادی شاعرانگی و غزل وارد شده است، که البته در این توصیف بی پرده استعاره‌­ای بسیار شیرین قرار گرفته است برای اهل دل.

یکی دیگر از وجوه قابل اعتنای شعر سید محمد تولیت در این دفتر، روح معنوی حاکم بر کلمات موجود در آن است که به نرمی و ملایمت ویژه‌­ای در میان کلمات و عبارات آن جاری است. از این منظر تجربه معنوی تولیت در اشعارش را می­‌توان نوعی تجربه معنوی عاشقانه و شخصی شناسایی و رمزگشایی کرد که شاعر دوست دارد آن را پس از تجربه شدن با مخاطبان بیشتری به اشتراک بگذارد.

این مجموعه در 160 صفحه و با قیمت 6 هزار تومان منتشر شده است.

در یکی از غزل­‌های این مجموعه می­‌خوانیم:

پلکی بزن که راز مرا برملا کنی

با یک اشاره شرح دو صد ماجرا کنی

پلکی بزن… ترنّم چشمت شنیدنی­ست

زخمه بزن به هر مژه تا خون به پا کنی

پیوسته زل مزن که من از دست می­‌روم

باید به یک نگاه فقط اکتفا کنی

من عاشق توام! چه بگویم؟ خودت بگو

باید تو با من این همه چون و چرا کنی؟

دستم به دامنت به دلم پشت پا مزن

بگذر از این که غائله­‌ای دست و پا کنی

همچنین انتشارات کتاب نیستان دفتر شعر دیگری را نیز روانه بازار کتاب کرده است. «تاوان کلمات» عنوان تازه‌ترین مجموعه شعر عبدالجبار کاکایی است.

«تاوان کلمات» مجموعه شعری مهم و قابل اعتنا به شمار می­‌رود که گزیده­‌ای است از تمام این دوران از زندگی او؛ گزیده­‌ای از تمامی اشعاری که وی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا چند سال اخیر آن را سروده است که در موخره و در بخشی تازه با مجموعه­‌ای از تازه سروده­‌های او نیز همراه شده است.

کاکایی در این اشعار به روشنی نشان داده که سعی دارد در شاعرانگی­‌های خودش به سنت­‌های کلاسیک غزل مدرن ایران که در سال‌های ابتدایی انقلاب توسط سید حسن حسینی و قیصر امین پور تجربه شده است وفادار باشد و آنها را برای مخاطبش زمزمه کند.

کاکایی در شعر خود از تجربه­‌هایی سخن به میان می‌­آورد که آرمان و آرزوی مردم خود به شمار می­‌روند، از کلماتی که مردمش همواره به ساده‌­ترین شکل ممکن در ناخودآگاه روزمره خود مرورشان می­‌کنند و گاهی نیز یادآور حسرت­‌های همیشگی آنهایند.

«تاوان کلمات» مجموعه شعری است که ذائقه‌­های متفاوت و متعددی را سیراب می­‌کند. مجموعه شعری که هم دینی است و هم اجتماعی و در عین حال به لطیف­‌ترین شکل ممکن شعری است مردمی.

در یکی از غزل‌­های این مجموعه می­‌خوانیم:

حاجت به اشارات و زبان نیست، مترسک

پیداست که در جسم تو جان نیست، مترسک

با باد به رقص آمده پیراهنت، اما

در عمق وجودت هیجان نیست، مترسک

شب پای زمینی و زمین سفره خالی­ست

این بی‌هنری، نام و نشان نیست، مترسک

تا صبح در این مزرعه تاراج ملخ بود

چشمان تو حتی نگران نیست، مترسک

پیش از تو و بعد از تو زمان سطر بلندی­ست

پایان تو پایان جهان نیست، مترسک

این مزرعه آلوده کفتار و کلاغ است

بیدارشو از خواب! زمان نیست، مترسک

مجموعه «تاوان کلمات» در 256 صفحه و با قیمت 16 هزار تومان منتشر شده است.

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]