تاریخ انتشار خبر: 30 خرداد 1394 - ساعت 19:01:26
تشریح شرایط خبرنگاری کوله پشتی در یک کتاب

تشریح شرایط خبرنگاری کوله پشتی در یک کتاب

کتاب «راز و رمز خبرنگاری کوله پشتی» تألیف حسن قربانی توسط انتشارات سروش منتشر و راهی بازار نشر شد.

 

«خبرنگاری کوله پشتی»، محصول دوران پس از اینترنت، پس از وب و پس از تولد شبکه های اجتماعی است؛ یعنی ۱۵ سال از ظهور آن می گذرد.

خبرنگار کوله پشتی مثل یک طبیعت گرد تنها، همه وسایل مورد نیاز برای گردآوری، ضبط و ارسال خبر، عکس خبری، گزارش تصویری، و ارتباط با منابع اطلاعاتی دیجیتال برای تکمیل گزارش هایش را همه جا همراه خود دارد که عبارتند از: دوربین فیلمبرداری دیجیتال، میکروفن، رایانه روپایی دارای قابلیت اتصال به اینترنت پرسرعت، با نرم افزارهای ویرایش و تصویرآرایی مورد نیاز.

نویسنده اثر که خود یکی از خبرنگاران باسابقه صدا و سیماست و عملاً این گونه خبرنگاری را تجربه کرده است، حاصل تجارب و مطالعات و رموز کارش را که در کلاس های آموزش خبرنگاری تدریس می کند، در اختیار همه علاقمندان جوان قرار داده است.  او در این کتاب سعی کرده با استفاده از ۳ دهه تجربه در دنیای رسانه و ارتباطات و بهره گیری از نظر دیگر دست اندرکاران و فعالان رسانه، که به کار خبرنگاری اشتیاق نشان داده اند، ویژگی های خبرنگاری کوله پشتی، ماهیت و چیستی آن، کاربردها و دیگر ابعاد این پدیده ارتباطی را با نگاهی موشکافانه مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد.

کتاب مورد نظر در ۸ فصل تدوین شده است. بخش اول کتاب پدیده نوظهور خبرنگاری کوله پشتی را تعریف کرده و آن از جنبه های اقتصادی، ارتباطی و سرعت مورد بررسی قرار می دهد و بخش دوم در پی این معنی است که خبرنگاری کوله پشتی از کجا آمده و چه عواملی باعث ظهور چنین پدیده ای در رسانه و فضای ارتباطات شده است.

یکی از نکات مهم این است که اساساً خبرنگاری کوله پشتی مختص کدام رسانه است؟ پاسخ این سوال در بخش سوم کتاب به خوبی مورد بررسی قرار گرفته که نویسنده در آن، به بیان این مطلب می پردازد که کدام رسانه و کدام آدم ها باید از این پدیده استفاده کنند. بخش چهارم نیز با عنوان «توانایی هایی که خبرنگار کوله پشتی باید داشته باشد» به بیان ویژگی های یک خبرنگار کوله پشتی می پردازد و بیان می کند که خبرنگار کوله پشتی باید توانایی تصویربرداری، توانایی تدوین و آرشیو، شناخت صدا و توانایی صدابرداری و صداگذاری، توانایی کار در فضای مجازی، توانایی ارسال، توانایی حسی و جسمی و توانایی سوژه یابی را داشته باشد.

بخش پنجم، خبرنگاری کوله پشتی را به یک خبرنگاری چریکی تشبیه کرده و ویژگی های این نوع خبرنگاری را بیان می کند و فصل ششم هم حوزه فعالیت خبرنگار کوله پشتی را در رویداد بحران، رویداد فوری، رویداد محلی، مناسبت ها و گزارش های نرم و لایه های پنهان و مستندسازی مودر واکاوی قرار می دهد.  در فصل هفتم نیز نویسنده از مخالفان و موافقان خبرنگاری کوله پشتی نام برده و نظرات آنان را بیان می کند و فصل هشتم به بررسی نحوه فعالیت خبرنگار کوله پشتی در هنگام مصاحبه، پشت دوربین، ارتباط زنده، ضبط پلاتو، تدوین و غیره می پردازد.

در بخش پایانی کتاب، نویسنده ۲۰ توصیه و ۲ تجربه خود را در زمینه خبرنگاری کوله پشتی برای خواننده بازگو می کند تا ابعاد گسترده این پدیده ارتباطی بیشتر روشن شود.

کتاب «راز و رمز خبرنگاری کوله پشتی» با ۹۶ صفحه و قیمت ۵ هزار تومان منتشر شده است.

به نقل از خبرگزاری مهر

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]