تاریخ انتشار خبر: 30 خرداد 1394 - ساعت 17:33:30
دو کتاب سرگذشت جدید از مجموعه «فرهنگ و تمدن ایرانی» منتشر شد

دو کتاب سرگذشت جدید از مجموعه «فرهنگ و تمدن ایرانی» منتشر شد

دو کتاب «سرگذشت معماری در ایران» و «سرگذشت پزشکی در ایران» به عنوان هشتمین و نهمین عنوان های مجموعه «فرهنگ و تمدن ایرانی» توسط نشر افق منتشر و راهی بازار نشر شدند.

کتاب «سرگذشت معماری در ایران» نوشته کاوه فولادی نسب و مریم کهنسال نودهی است. معماری از مهم ترین یادگارهای هر تمدن است و پیدایش آن در ایران به ۵ هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. معماری ایرانی همانند تمدن ایران، یکی از کهن ترین معماری های جهان است. تلاش معماران ایرانی برای تجسم بخشیدن به اندیشه های معنوی، باعث شباهت بناهای ایران در طول تاریخ شده است. این مساله، از جمله موضوعات مطرح شده در این کتاب است.

نویسندگان این کتاب، از فارغ التحصیلان رشته معماری در آلمان هستند و کتابی که تدوین کرده اند، ۱۱ فصل دارد که به ترتیب عبارت اند از: معماری در ایران، معماری شیوه پارسی: تصویری از شکوه، معماری شیوه پارتی: تصویری از تناسب، معماری شیوه خراسانی: تصویری از سادگی، معماری شیوه رازی: تصویری از ظرافت، معماری شیوه آذری: تصویری از بداعت، معماری شیوه اصفهانی: تصویری از زیبایی، معماری شیوه تهرانی: تصویری از تجدد، آغاز معماری مدرن در ایران: وقتی معماری پوست می اندازد، تعالی معماری مدرن در ایران: یک گام به پیش، معماری امروز ایران.

در قسمتی از این کتاب می خوانیم:

مسجد جامع فهرج از ابتدا مسجد بوده. بعضی از تاریخ نگاران معماری آن را نخستین مسجد ایران دانسته اند. این مسجد طرح شبستانی بسیار ساده ای دارد: شبستانی با سه دهانه که دهانه میانی بزرگ تر از دو دهانه کناری است. این سه دهانه در جبهه جنوبی میان سرای کوچک مسجد قرار دارند. در جبهه های غربی و شرقی هرکدام دو دهانه وجود دارد که متعلق به رواق هاست. در جبهه شمالی، چهار صفه وجود دارد که در گذشته با درگاه هایی به هم راه داشته اند و امروز این راه ها مسدود شده است...

این کتاب با ۱۳۶ صفحه مصور، شمارگان هزار و ۵۰۰ نسخه و قیمت ۷ هزار و ۵۰۰ تومان منتشر شده است.   

کتاب بعدی، «سرگذشت پزشکی» در ایران است که توسط یاسر مالی و احسان رضایی نوشته شده است. این کتاب هم مانند «سرگذشت معماری در ایران» روایتی داستانی تاریخی دارد.

این کتاب ۱۲ فصل دارد که عناوین آن ها به ترتیب عبارت است از: پیشگامان پزشکی ایرانی، پزشکی زرتشتی، ظهور جندی شاپور، ورود اسلام، عصر ترجمه، عصر تالیف، رازی و ابن سینا، پایان یک عصر طلایی، حمله مغول، پزشکی صفوی، ورود طب جدید، پزشکی معاصر.

یکی از مطالب تاریخی که کتاب آن را اصلاح کرده است، اشاره به شخصیت جعفر وزیر در بغداد است که یکی از خدمات او و خاندانش، تاسیس بیت الحکمه در زمان حکومت عباسیان در بغداد بود. جعفر وزیر در انیمیشن آمریکایی «علاءالدین» شخصیتی منفی است اما او و سایر اعضای خاندان برمکی در واقع، در متون تاریخی شخصیت هایی مثبت و محبوب هستند. خاندان برمکی و جعفر همان شخصیت هایی هستند که بغدادِ هزار و یک شب را به وجود آوردند.

در قسمتی از این کتاب می خوانیم: 

اروپاییان ابن سینا را ارسطوی اسلام، بقراط ثانی و «شاهزاده پزشکی» لقب داده اند (در مقابل لقب جالینوس عرب برای رازی).

معاصران و رقبای ابن سینا از نبوغ او وحشت داشتند؛ برای مثال آتش سوزی کتابخانه سامانی را که ابن سینا متولی آن بود، کار او می دانستند: فکر می کردند او ابتدا تمام این کتاب ها را حفظ (از بر) کرده و سپس برای اینکه دیگران نتوانند آن ها را بخوانند آتش شان زده است. ابن سینا در تالیف کتاب های خود مثل «قانون»، برخلاف رازی و اهوازی، منبع مطالب خود را بیان نکرده و رقبای او باز معتقدند ابن سینا نمی خواسته دیگران به منابع او دست پیدا کنند.

این کتاب با ۱۳۶ صفحه مصور، شمارگان هزار و ۵۰۰ نسخه و قیمت ۷ هزار و ۵۰۰ تومان منتشر شده است.

به نقل از خبرگزاری مهر

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]