تاریخ انتشار خبر: 20 خرداد 1394 - ساعت 18:40:03
استمداد از ولي عصر(عج) براي نوشتن يك رمان

استمداد از ولي عصر(عج) براي نوشتن يك رمان

اين رمان را مي توان نوعي، ترسيم شيوه معاشرت و همزيستي مسالمت آميز ميان مردمي توصيف کرد که هرچند مکتب و مذهبي متفاوت دارند اما تحت لواي انبوه مشترکات اعتقادي شان به مراوده با يکديگر مي پردازند و با يکديگر هم زيستيِ مسالمت آميز دارند.

 

«...پدر بزرگ از پشت قفسه ها بيرون آمد و به گوشواره اي زيبا و گران بها که من طراحي کرده و ساخته بودم اشاره کرد. خوشحال شدم که آن را براي ريحانه انتخاب کرده بود؛ هر چند بعيد مي ديدم که مادرش زيربار قيمت آن برود.گوشواره را بيرون آوردم و به پدربزرگ دادم: طراحي و ساخت اين گوشواره، کار هاشم است. حرف ندارد! مادر ريحانه گوشواره ها را گرفت و ورانداز کرد: قشنگند، ولي ما چيزي ارزان قيمت مي خواهيم. مادر ريحانه گوشواره ها را روي مخمل گذاشت. با نگاهش گوشواره هاي قبلي را جستجو کرد. پدربزرگ گوشواره هاي گران بها را توي جعبه کوچکي گذاشت. جعبه را به طرف مادر ريحانه سُراند: از قضا قيمت اين گوشواره ها دو دينار است. در دلم به پدربزرگ آفرين گفتم. از خدا مي خواستم که ريحانه صاحب آن گوشواره ها شود. قيمت واقعي اش ده دينار بود...»
    اينها سطرهايي از رمان «روياي نيمه شب» بود که به قلم مظفر سالاري نوشته شده است. اثري ادبي با پس زمينه عشقِ پسري سُنّي به دختري شيعه که در لفافه حيا و حجاب، معذور از بيان دلدادگي خود است و در مسير نيل به هدف پاک خود با اتفاقات مهمي روبرو مي شود. هرچند بطن اصلي رمان واقعي بوده و بستر آن در فضاي چند قرن قبل حلّۀ عراق مي گذرد با اين حال با هنرنمايي و قدرت و تسلط نويسنده، کشش و تازگي خود را داراست و مخاطب از ابتدا تا انتهاي آن با اثر همراه مي شود. داستان تشرف ابو راجح به محضر امام زمان(عج) نيز همان گونه که در کتاب نيز ذکر شده، واقعي و مستند است.
    اين رمان را مي توان نوعي، ترسيم شيوه معاشرت و همزيستي مسالمت آميز ميان مردمي توصيف کرد که هرچند مکتب و مذهبي متفاوت دارند اما تحت لواي انبوه مشترکات اعتقادي شان به مراوده با يکديگر مي پردازند و با يکديگر هم زيستيِ مسالمت آميز دارند. مردم حله هر چند در برخي مولفه هاي اعتقادي با يکديگر اختلاف دارند اما با هم رفت و آمد دارند و به مقدسات يکديگر احترام مي گذارند و سر سفره يکديگر مي نشينند و با وجود اختلاف فرقه و مذهب، به يکديگر اعتماد دارند و ديگري را امين خود مي شمارند. اعتماد و حسن همجواري آن قدر در اين فرهنگ و بستر موج مي زند که پسري پاک طينت از اهل تسنن به خود اجازه دلدادگي به دختري از بزرگان شيعۀ شهر را بدهد و خط اصلي رمان، تشريح فراز و نشيب هاي اين عشق پاک است که حول يک داستان واقعي از حضرت حجت(عج) شکل مي گيرد.
    مظفر سالاري، نويسندۀ رمان که خود روحاني و معمم نيز هست در خصوص اين کتاب مي گويد: «من در روياي نيمه شب به کودکان و نوجوانان فکر مي کنم. شايد بتوان گفت که اين رمان، رمان خانواده است. من براي نگارش اين رمان متوسل به حضرت ولي عصر(عج) شدم و از آن حضرت استمداد خواستم. از نکات جالب توجه در اين کار اين بود که پيش نويس و پاک نويس نداشتم و فقط برخي اصلاحات ويرايشي انجام گرفت.» رمان «روياي نيمه شب» اخيرا به زير چاپ چهارم رفته است. اين کتاب به قلم مظفر سالاري و توسط انتشارات کتابستان منتشر شده و پيشنهاد خوبي براي مخاطب جوان و نوجوان محسوب مي شود.

به نقل از کیهان

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]