تاریخ انتشار خبر: 31 ارديبهشت 1394 - ساعت 15:49:08
طاهر ایبد

طاهر ایبد

طاهر ایبد داستان نويس و متولد 1342 در شیراز است. از سال 1361 در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، حوزه هنری سازمان تبليغات اسلامي، انتشارات سروش و روزنامه آفتابگردان فعالیت ادبي داشته است. نخستین اثر او، در قالب داستان بلند و با نام "صالح" است.

طاهر ایبد داستان نويس و متولد 1342 در شیراز است. از سال 1361 در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، حوزه هنری سازمان تبليغات اسلامي، انتشارات سروش و روزنامه آفتابگردان فعالیت ادبي داشته است. نخستین اثر او، در قالب داستان بلند و با نام "صالح" است، که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال 1362 آن را منتشر کرد. اهميت داستان نويساني چون طاهره ايبد نوشتن داستان دفاع مقدسي است چرا كه زنان كمتری در اين عرصه وارد شده اند و چنانچه با وجود تجربه كمتري كه در اين وادی و عرصه داشته اند چنانچه موفق ظاهر شوند از اهميت بيشتر ی برخوردارند.

 آثار چاپ شده  طاهره ايبد عبارتند از:"صالح"، "شیشه های شکسته"، "خروس جنگی"، "باغچه توی گلدان"، "چهل پنجرۀ: گزیدۀ ادبیات معاصر"، " آخرین نامه"، "ماه من ماه او" و "دور گردون" .

داستان "دور گردون" روایت زندگی ایوب است كه در جبهه زخمی می شود؛ به طوری که همه فکر می کنند او شهید شده است. او را در نایلون می پیچند.  پس از مدتی دانه های عرق روی نایلون، نشان می دهد که او زنده است. اما زنده ماندن او به قیمت فلج شدنش تمام مي شود. پدر ایوب از غم شهادت ایوب می میرد. ثریا، همسر او، که از قبل مشکلات زیادی با او داشته، قصد جدایی از او را دارد. به همین منظور به خان پدرش رفته است. اما زمانی که خبر شهادت ایوب را می شنود، به خانه باز می گردد. بازگشت ایوب و فلجی او، دوباره همه چیز تغییر می کند و تنها کسی که می تواند با ایوب ارتباط برقرار کند و به او کمک کند مادرش است. حتی مهتاب، دختر 18 سال ایوب، با وجود دوست داشتن بسیار پدر، خسته شده است.

او از تنش هایی که به علت تشنج های پدر به وجود می آید، گریزان است. ایوب، برخورد عادی با اطرافیان ندارد و داستان ادامه مي يابد. صحنه هایی بدیعی مانند تحول شخصیت هایی مثل فردوس و ایوب با حرکتی مناسب صورت می گیرد كه داستان را ماندگار و به یاد ماندنی می کند. حمل مورچه ها به پای ایوب، خداحافظی ایوب و مهتاب در جشن عروسی، زخمی شدن دست فردوس و دادن شعار"اين سند جنایت امریکاست" از صحنه هایی است که به علت انتخاب فلاش بک های خوب و پلهای ارتباطی قوی، خوش نشسته اند.

با وجود همۀ این فلاش بک ها، ما از ایوب و خصوصیات روحی او به عنوان یک رزمنده و جانباز چیزی نمی دانیم. نویسنده فقط در صدد است سیر تطهیر او را نشان دهد. رمان پر از رنگ است. آدم های خاکستری که هر کدام شان لطفی دارند و این امر به کشش داستان کمک کرده است. هر چه قدر ایوب از بعد جسمی کوچک تر می شود، تطهیر می شود و حصار جسم را می شکند. فردوس بزرگ می شود؛ تحملش بیشتر می گردد و عاقبت از او مادری بزرگ می ماند.1

منابع برای مطالعه بيشتر:

معرفي توصيفي داستان دور گردون: فردوس، مادري با تمام ابعادش، موسسه تبيان http://www.tebyan.net/weblog/defense8/post.aspx?PostID=136341

طاهره ايبد، آخرين نامه، صرير، 1378، 101 ص.

طاهره ايبد، دور گردون، تهران: سروش، 1378، 302 ص.

(به نقل از بنیاد ادبیات داستانی)

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]