تاریخ انتشار خبر: 28 اسفند 1393 - ساعت 13:00:04
هنر ساختن آینده کار

هنر ساختن آینده کار

کتاب حاضر که موضوع کسب و کاررا به شکلی فلسفی و تحلیلی مورد بررسی قرار داده و با نشان دادن زوایای مختلف آن در پی راهی به سوی آینده‌ای بهتر است.

هنر ساختن آینده کار
نویسنده: لیندا گراتن
ترجمه: مسعود بینش و سیما مهذب
ناشر: پژواک، چاپ اول ۱۳۹۳
۴۰۸ صفحه، ۲۰۰۰۰ تومان

******
مقدمه: این روزها کتابهای بسیاری در حوزه کسب و کار منتشر می شود که معمولا از کیفیت بالایی برخوردار نیستند اما تعدادشان آنقدر هست که کتابفروشی ها بخشی از ویترین خود را به این دست از کتابها اختصاص بدهند. کتابهای کسب و کار بیشتر بر نکات کلیدی! چگونه یک شبه راه صد ساله را پیمودن و پولدار شدن متمرکز هستند و اکثرا بر روانشناسی تکیه می کنند تا مدیریت و سعی می کنند با اغوای مخاطب و با سطحی نگری خواننده را با رویاهای غیر واقعی خود همراه کنند. اما در این میان استثناهایی هم هستند که به مقوله کار از زاویه ای متفاوت می نگرند از جمله کتاب حاضر که موضوع کسب و کاررا به شکلی فلسفی و تحلیلی مورد بررسی قرار داده و با نشان دادن زوایای مختلف آن در پی راهی به سوی آینده‌ای بهتر است.

درباره نویسنده: خانم لیندا گراتن، یکی از صاحب‌نظران و متفکران حوزه استراتژی منابع انسانی، در عصر حاضر است. او از مدرسه کسب و کار لندن، دکترای مدیریت دارد و سالهاست در همانجا مشغول تدریس و تحقیق است. گراتن، صاحب هفت کتاب و دهها مقاله است. برخی مقاله‌های او جوایزی را از آن خود کرده‌اند؛ ازجمله جایزه سال ۲۰۰۲ بهترین مقاله از سوی دانشگاه "ام آی تی".

کتاب استراتژی زنده او، به بیش از ۱۵ زبان ترجمه شده و توسط مدیران آمریکایی به عنوان یکی از مهمترین کتابهای سال شناخته شده است.

لیندا گراتن در دهه اخیر مشاوره‌ها و پژوهشهای بسیاری درشرکتهای بزرگی، مانند: نوکیا، اچ پی، شل، رویال بانک اسکاتلند و سیتی بانک انجام داده است. او در سال ۲۰۰۷ رتبه ۱۹ از پنجاه متفکر برگزیده روزنامه تایمز را به دست آورد و جزء ۵۰ متفکر تراز اول حوزه مدیریت، شناخته شد.

نویسنده چه می گوید:
در این کتاب نویسنده آینده کار را در قالب یک سفر تحلیل کرده است که در آن هم به انقلاب صنعتی و تحولات آن در قرن هجدهم و نوزدهم توجه شده و هم عوامل و نیروهای پیش برنده این تغییر و تحولات در ترکیبی از پنج نیرو شامل نیاز به اقتصاد کم کربن، پیشرفت سریع فناوری، گسترش جهانی شدن، تغییرات ژرف در روند جمعیت و طول عمر و تغییرات مهم اجتماعی ارائه و تبیین شده است. 

نویسنده می گوید برای فرار از آینده ای نا محتمل که در نتیجه انفعال ما رخ خواهد داد تنها راه رهایی تغيير در نگرش و رفتارهاست. لیندا گراتن سعی کرده به استناد سناريوهاي خلاقانه‌ي که در کتابش آورده، آينده‌ي روشن کار را هنرمندانه برای خواننده اش بسازد.

نویسنده تلاش می کند تا این سفر را از جنبه های مثبت و منفی مورد ارزیابی قرار دهد. گاه در طول سفر جنبه های منفی این پنج نیرو را برجسته می کند و آینده ای مبهم، پر از انزوا، گسسته توام با فقر و محرومیت را به تصویر می کشد. به طور مثال گراتن با اشاره به جمعیتی که تنها شده است می گوید " در سال ۲۰۰۹ هر یک از افراد در اقتصادهای توسعه یافته ی جهان به طور متوسط بیش از ۲۰ ساعت در هفته پای تلویزیون نشسته است. این بدان معناست که تماشای تلویزیون برای بیشتر شهروندان در جهان توسعه یافته به منزله ی یک شغل پاره وقت بوده است!." او این آینده را "آینده تاریک" می نامد که در آن، پنج نیروی ذکر شده به طور مجزا یا با تعامل با یکدیگر بر کل زندگی ما سیطره می یابند و از اعمال و فعالیتهای ما پیشی می گیرند و ما را در موضع ضعف و انفعال قرار می دهند. تنها از طریق در نظر گرفتن زندگی دیگران است که می توانیم جریان های مختلف را در زندگی خودمان ترکیب کنیم. در توصیف زندگی روزمره است که می توانیم تصور کنیم زندگی آینده چگونه است و زندگی دیگران چگونه شکل خواهد گرفت.

نویسنده در طول این سفر گاهی به جنبه های مثبت این نیروها هم اشاره می کند و آن زمانی است که انسان می تواند این نیروها را در اختیار و تحت کنترل خودش در آورد و در این حالت انسان است که فعال بوده و نقش آفرین اصلی این سفر خواهد شد. نویسنده این آینده را "آینده روشن" می نامد. هم آفرینی ، تعامل اجتماعی و کارآفرینی خرد از نشانه های تسلط انسان بر این نیروهاست.

زندگی کاری آینده ی ما با منابعی که توسعه می دهیم و انتخاب هایی که می کنیم ساخته می شود. خانم گراتن می گوید: "که رسیدن به خبرگی زمان بر است؛ یعنی اگر بخواهید واقعا مهارت های عمیق خود را توسعه دهید شاید بیش از ۱۰۰۰۰ ساعت تمرکز و از خود گذشتگی لازم دارد. تنوع، نقش کلیدی در زندگی انسانها بازی می کند زیرا موفقیت شما به شدت بستگی به این دارد که چقدر خلاق و نوآور هستید. در این روابط گوناگون است که غالبا ابداع، توسعه می یابد."

باید دانست نگرش سنتی به کسب و کار در آینده ای نه چندان دور تحت فشار قرار خواهد گرفت و بسیاری از فرضیه‌های سنتی درباره‌ی شغل و مسیر شغلی و نوع کار و سلسله مراتب آن فرو می ریزد. جهان با شتاب بسیار در حال گذر است و بسیاری از باورها درباره ماهیت کار و نحوه ی انجام آن در حال تغییر است. برای خلق یک آینده کاری با ارزش، باید تغییرات اساسی در فرضیه ها، مهارت ها، عادت ها و شیوه های انجام کار ایجاد کرد. اگر می خواهیم سفر به آینده در پرتو نور تجربه و عقل و درایت صورت گیرد باید تغییر کنیم. این کتاب شرح این سفر پر ماجراست به همراه تبیین ماهیت این تغییر.

 

 

به نقل از الف

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]