تاریخ انتشار خبر: 08 بهمن 1393 - ساعت 06:46:40
کتاب «جایگاه احکام حکومتی و اختیارات ولی فقیه» منتشر شد.

کتاب «جایگاه احکام حکومتی و اختیارات ولی فقیه» منتشر شد.

کتاب «جایگاه احکام حکومتی و اختیارات ولی فقیه» در 448 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 15هزار تومان از سوی دفتر نشر معارف راهی به زیور چاپ آراسته شده است.

انقلاب اسلامی به رهبری فقیه مجاهد امام خمینی(قدس سره)، دریچه‌ای شفاف بر بررسی جایگاه ولایت مطلقه فقیه گشود تا دوست و دشمن، مجالی واسع برای ارزیابی رکن اساسی انقلاب بیابند و از این منظر، چهارچوب حکومت اسلامی و وضعیت حال و آینده نظام اسلامی را به تفسیر بنشینند.

این کتاب مجموعه دوازده مقاله، سخنرانی، مصاحبه و میزگرد در حوزه فقه سیاسی است و به مبانی حکومت دینی و ولایت فقیه، نقد نظریات موافق و مخالف و دیگر مسائل مبتلابه حکومتی می‌پردازد.

کتاب «جایگاه احکام حکومتی و اختیارات ولی فقیه»، در دو بخش که بخش نخست حاوی مقالاتی در باب احکام حکومتی و ولایت فقیه و بخش دوم با نام اقتراح دربرگیرنده‌ مباحثی در قالب پرسش و پاسخ، تدوین شده است.

بخش اول با فصل‌های «بررسی مبادی نظریه‌ ولایت فقیه، تزاحم کارهای حکومت اسلامی و حقوق اشخاص، اجازه‌ ولی‌امر در انجام قصاص، جهاد ابتدایی در عصر غیبت و بررسی احکام محارب و مفسد فی‌الارض» گردآوری شده است.

نگارنده در باب عرفی یا شرعی‌ بودن ولایت در این کتاب نوشته است: «به نظر ما ولایت یک امر عرفی خارجی مثل انسان، درخت و دیگر اشیاء نیست، بلکه امری اعتباری است. حقیقت و هویت حکومت هم این است که سلطنت قانونا و تکوینا برای کسی باشد که بر اساس قدرتی که دارد بتواند رهبری و سرپرستی امت را به عهده بگیرد.»

نویسنده در بخش دوم به فصل‌های «ارزیابی نظریه‌ ولایت فقیه، نقش بیعت در مشروعیت ولی‌امر، تبیین موضوع احیای تفکر دینی، جایگاه احکام حکومتی و اختیارات ولی فقیه، بازتاب‌های فقهی سیره‌ حکومتی امام علی علیه‌السلام، مشروعیت انتخابات و شورای نگهبان و احراز صلاحیت کاندیداهای خبرگان» به صورت سؤال و جواب پرداخته است.

کتاب «جایگاه احکام حکومتی و اختیارات ولی فقیه» در 448 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 15هزار تومان از سوی دفتر نشر معارف راهی به زیور چاپ آراسته شده است. دفتر نشر معارف از این استاد برجسته حوزه علمیه قم و عضو شاخص جامعه مدرسین و فقهای شورای نگهبان کتاب «حکومت حکیمانه» را در نقد و بررسی نظریه حکمت و حکومت دکتر مهدی حائری یزدی منتشر کرده است و دو کتاب «بررسی وظایف و حدود اختیارات ولی فقیه» و «منابع مالی در حاکمیت فقیه» را در دست انتشار دارد.

به نقل از خبرگزاری فارس

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]