تاریخ انتشار خبر: 27 آبان 1393 - ساعت 07:08:37
جنگ‌های اول و دوم جهانی

جنگ‌های اول و دوم جهانی

کتاب حاضر اثری‎ست به قلم مترجمی نام‌آشنا که با رویکردی موجز و فشرده به جنگ‌هاي جهاني اول و دوم پرداخته است.

جنگ‌های اول و دوم جهانی

نویسنده: کامران فانی
نشر قطره، چاپ سوم، ۱۳۹۳
شمارگان ۵۰۰ نسخه
۹۹ صفحه، ۵۰۰۰ تومان

 

 

 

قرن بيستم مصادف شد با دو جنگ بزرگ که از نظر تعدد کشورهای درگیر در آن، وسعت و شدت و شمار جنگجويان و آمار کشته‌شدگان، مجروحان و ناپدیدشدگان در تاريخ بي‌نظير بودند که از همین رو به جنگ‌هایی جهانی معروف شدند. 

عمق تأثیرگذاری این جنگ‎ها بر زندگی مردم چنان عمیق بود که جهان بعد از این جنگ‎های جهانی، دیگر آن جهان سابق نبود و با دگرگونی‎های بسیاری همراه شد. دگرگونی‎هایی که شامل درونی‌ترین وجوه زندگی تا جنبه‎های مختلف اجتماعی و حیات جمعی مردم و از همه مهم‌تر تغییرات بنیادین سیاسی پس از آن شد. 

جنگ جهانی اول، نقطه‎ی پایان تعدادی از نظام‌های پادشاهی اروپا را گذاشت و با نابودی چهار امپراتوری مهم آن روزگار در اتریش - مجارستان، آلمان، عثمانی و روسیه تزاری همراه شد؛ امپراتوری‎هایی که قدمت آن‌ها به زمان جنگ‌های صلیبی می‎رسید.

جنگ جهانی دوم نیز زمینه ساز ظهور قدرت بلامنازع جدیدی در جهان بود که موازنه سیاسی جهان را برهم زد. پس از این جنگ بود که با دوقطبی شدن جهان و گرایش به بلوک غرب یا شرق جنگ سرد در جهان آغاز شد و آمریکا و شوروی به عنوان دو قطب قدرت جایگزین قدرت های سنتی قدیمی شدند.

در اين دو جنگ که هولناک‌ترين جنگ‌هاي تاريخِ بشريت بودند، از اروپا آغاز شدند و سایه مرگ ابتدا بر سر این قاره سنگینی می کرد، اما اندک زمانی بعد به دیگر قاره ها نیز سرایت کرد و سرانجام به جایی رسید که اغلب کشورهاي جهان، خواه‌ناخواه در آن شرکت داشتند، برخی مستقیم و برخی غیرمستقیم. کشورهایی هم مانند ایران وجود داشتند که اعلام بی‎طرفی کرده بودند، اما کسی به این مسئله توجهی نکرد و در هر دو جنگ، به نوعی مورد تجاوز قرار گرفت. 

کتاب حاضر اثری‎ست به قلم مترجمی نام‌آشنا که با رویکردی موجز و فشرده به جنگ‌هاي جهاني اول و دوم پرداخته است. کامران فانی در کتاب «جنگ‌هاي جهاني اول و دوم» علل رخ‎دادن اين جنگ‌ها، سير وقايع و شرح نبردهای مهمی که درگرفته را به زباني ساده بازگو کرده است. در این کتاب با استفاده از عکس‌ها و نقشه‌ها فراوان همراه با متن، تصويري زنده و گويا از صحنه‌هاي جنگ پیش روی مخاطبی قرار گرفته و خواننده را با اين دو جنگ بزرگ تاريخ آشنا مي‌سازد.

نویسنده این کتاب را برای مخاطبان نوجوان و جوان و یا کسانی نوشته است که اطلاعات چندانی درباره این جنگ‎ها ندارند و علاقه‌مند هستند که به‎طور مختصر و مفید و از طریق متنی که به سبکی ساده و روان نوشته‌شده، اطلاعاتی درباره آن به دست آورند. 

کتاب در دو فصل نوشته‌شده است. فصل اول، جنگ جهانی اول را در بخش‎هایی با عناوین زیر مورد توجه قرار داده است: آغاز نبرد، جبهه غرب (هزاران انسان در خاک می‎افتند)، در شرق خبری نیست، لالله‎هایی که در تنگستان رویید.

فصل دوم نیز به جنگ جهانی دوم اختصاص‌یافته است. جهان در میان دو جنگ (ظهور هیتلر)، در غرب خبری نیست، نبرد استالینگراد، نبرد العلمین، پایان جنگ (پنجاه میلیون قربانی) عناوین بخش‎هایی‎ست که در این فصل می‎خوانیم.

سخن آخر این‎که، گذشته از سادگی و ایجاز متن، فرق عمده این کتاب با دیگر آثار جنگی که با چنین دستمایه‎ای در ایران ترجمه و منتشر شده‎اند، توجه نویسنده به تأثیرات این جنگ‎ها بر کشور ماست. او معتقد است: « کشور ما در هر دو جنگ جهانی اعلام بی‌طرفی کرد ولی در هر دو جنگ هم اشغال شد. این مسئله به‌ویژه در جنگ جهانی اول که بخشی از نبردهایش در ایران نیز رخ داد، بیشتر قابل‌توجه است.»

 

 

به نقل از الف

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]