تاریخ انتشار خبر: 08 مهر 1393 - ساعت 10:15:00
دفتر نماینگی مجمع در استان قم به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

دفتر نماینگی مجمع در استان قم به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

مراسم افتتاح دفتر نماینگی مجمع در استان قم عصر دیروز (دوشنبه 7 مرداد) با حضور اعضای هیات مدیره، مدیرعامل و مدیران دفاتر مختلف مجمع برگزار شد. آیت‌الله حسن ممدوحی عضو مجلس خبرگان رهبری، سید محمود حسینی مدیرعامل تعاونی ناشران قم و جمعی از ناشران و فعالان فرهنگی این استان نیز به عنوان مهمانان ویژه در مراسم حضور داشتند.

مراسم افتتاح دفتر نماینگی مجمع در استان قم عصر دیروز (دوشنبه 7 مرداد) با حضور اعضای هیات مدیره، مدیرعامل و مدیران دفاتر مختلف مجمع برگزار شد. آیت‌الله حسن ممدوحی عضو مجلس خبرگان رهبری، سید محمود حسینی مدیرعامل تعاونی ناشران قم و جمعی از ناشران و فعالان فرهنگی این استان نیز به عنوان مهمانان ویژه در مراسم حضور داشتند.

*غربی‌ها این روزها نیز در حال تاراج منابع فرهنگ شیعی هستند.

در این مراسم؛ آیت‌الله حسن ممدوحی، عضو مجلس خبرگان رهبری در مراسم افتتاح دفتر نمایندگی مجمع در استان قم اظهار داشت: امروز دشمنان به طور نامرئی در صدد هستند فرهنگ کشور را تسخیر کنند. آنها تا به حال دزدی ثروت می‌کردند و با جنگ‌های فیزیکی، سیاسی، جغرافیایی، اقتصادی و... ثروت ملل مختلف را می‌دزدیدند؛ اما امروز فرهنگ ما را می‌دزدند بدون اینکه خودمان خبردار شویم. 

ایشان ادامه داد: در دهه‌های اول پس از اسلام کتابخانه‌ای در کرخه بغداد وجود داشت که بیش از 10هزار عنوان از منابع شیعی در آنجا نگهداری می‌شد که این مساله حاکی از غنی بودن و قدرت عظیم فرهنگ شیعی است. البته به گفته آیت‌الله العظمی بهجت این منابع خیلی بیش از این‌ها بوده که در طول زمان به دلیل هجوم دشمنان در معرض تاراج قرار گرفته است. 

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: غربی‌ها این روزها نیز در حال تاراج منابع فرهنگ شیعی هستند و نشانه‌اش وجود نسخه‌های خطی در کتابخانه‌های آنهاست که ما اصلا دسترسی به این منابع نداریم. گاهی می‌بینم که کتابی می‌نویسند و از امام جعفر صادق(ع) یا امام محمد باقر(ع) معتبرترین نظریات علمی را نقل قول می‌کنند. متاسفانه جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم داشتن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و ... نتوانسته کمترین اقدامی در خصوص جمع‌آوری این نسخ عمیق و ارزشمند انجام دهد. 

ایشان با تاکید بر اینکه سرمایه‌ای که امروز در دست ایرانی‌ها قرار دارد کم نیست، تصریح کرد: ما مثل تاجرزاده‌هایی هستیم که سرمایه‌ای در دستمان هست و باید از آن استفاده کنیم؛ ولی متاسفانه نظام مقدس جمهوری اسلامی طی سه دهه گذشته آنقدر گرفتار مسایل مختلف بوده که نتوانسته کار عمیق فرهنگی صورت دهد. این درحالی است که شخص مقام معظم رهبری به شدت بر این موضوع متمرکز هستند. 

آیت‌الله ممدوحی اظهار داشت: امروز باید از مساله نوشتار جلوتر برویم و سوار همان موجی شویم که دشمن به کمک آن به سمت ما هجوم آورده است. ناشران نباید به چاپ کردن چند اثر یا ترجمه کتاب‌هایشان به چند زبان اکتفا کنند. اینکه شما 5 میلیون خواننده دارید، چه ربطی به 700 میلیون مسلمانی دارد که در اقصا نقاط دنیا در معرض هجوم فرهنگ غربی قرار گرفته‌اند؟! 

ایشان در پایان به ناشران توصیه کرد: علاوه بر ادامه کارهای قبلی‌شان به شکل زیباتر، مفیدتر و مدرن‌تر به حوزه نشر الکترونیک و فضای مجازی نیز وارد شوند.

*نمایندگی مجمع پاتوق ناشران استان قم می‌شود.

میثم نیلی، مدیرعامل مجمع در مراسم افتتاح دفتر نماینگی استان قم با اشاره به اینکه حدود یک‌پنجم از ناشران عضو این مجمع در استان قم فعالیت می‌کنند، گفت: بیشترین تلاش مجمع ناشران انقلاب اسلامی در طی سه سال گذشته در حوزه محتوایی بوده است و حالا به توجه به شروع به کار دفتر نمایندگی مجمع در استان قم، این امکان وجود دارد که با استفاده از ظرفیت کارشناسی مجمع و هم‌افزایی میان ناشران کیفیت فرهنگی کتاب‌ها را ارتقا دهیم. 

وی با اشاره به ورود مجمع به حوزه توزیع کتاب و محصولات فرهنگی در کشور افزود: در این عرصه وارد مسیر سختی شدیم که به فرموده مقام معظم رهبری مسیر خطرناکی هم هست؛ اما باید آنرا دنبال کنیم و به نتیجه برسانیم. 

نیلی همچنین به بیان بخشی از دستاوردهای مجمع در عرصه توزیع و ترویج کتاب در کشور پرداخت و ادامه داد: تاسیس رادیو کتاب، تشکیل شورای سیاست‌گذاری کتاب در صدا و سیما بخشی از این دستاوردهاست که در اختیار ناشران هم‌سو با اهداف انقلاب اسلامی قرار گرفته است. 

او با اشاره به اینکه زیرساخت‌های پژوهشی عمیقی در استان قم وجود دارد، افزود: امیدواریم به واسطه وجود دفتر نمایندگی مجمع در استان قم بتوانیم به ناشران استان کمک کنیم تا هم در حوزه محتوا و هم در حوزه ویراست و آراست کتاب به قدرت و قوت بیشتری برسند. 

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی سامانه کارشناسی این مجمع را یکی از مهمترین بخش‌های آن توصیف کرد و افزود: ما باید از کارشناسان زبده‌ای که در استان قم وجود دارند نهایت استفاده را ببریم و زمینه‌ای را فراهم کنیم تا کتاب‌های قوی که در این استان تولید می‌شود، به جامعه معرفی گردند. 

وی در پایان از ناشران استان قم خواست دفتر نمایندگی مجمع را پاتوقی برای خودشان بدانند و با استفاده از ظرفیت‌های موجود در راستای ترویج معارف اسلام و انقلاب اسلامی بکوشند. 

* دفتر قم باید سطح سلیقه حوزه‌های علمیه را در کتاب بالا ببرد.

مهدی فضائلی، مدیرعامل انتشارات سروش و عضو هیئت مدیره مجمع ناشران انقلاب اسلامی در ابتدای این مراسم گفت: قم یکی از شهرهای مقدس میهن اسلامی ماست و وجود حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد جمکران این شهر را به یکی از قطب‌های مهم گردشگری معنوی و زیارتی کشور تبدیل کرده است. به‌طوریکه این استان از نظر جذب گردشگر پس از مشهد مقدس در رتبه دوم قرار دارد و سالانه بیش از 20 میلیون زائر را می‌پذیرد که این موضوع فرصت ویژه‌ای را برای فعالیت در اختیار نهادهای فرهنگی قرار می‌دهد. 

فضائلی وجود حوزه علمیه قم را به عنوان یکی از مهمترین مراکز علمی جهان تشیع از امتیازات دیگر این استان دانست و اضافه کرد: وقتی این امتیازات کنار هم قرار می‌گیرند، جایگاه معنوی ممتاز و منحصر به فرد استان قم را نشان می‌دهند و شاید به دلیل همین ویژگی‌هاست که این استان پس از تهران بیشترین تعداد ناشر را در میان سایر استان‌های کشور دارد. حدود 12 درصد از ناشران کل ایران در قم مستقر هستند و چنین شرایطی مجمع را مجاب کرد تا علی‌رغم سیاستی که برای عدم گسترش تشکیلاتی دارد، اولین دفتر نمایندگی استانی خود را در قم راه‌اندازی کند. 

مدیرعامل انتشارات سروش اظهار داشت: امیدواریم مجمع ناشران انقلاب اسلامی در استان قم وارد تعاملی جدی و تنگاتنگ با ناشران استان شود و بستری را فراهم کند تا به زودی شاهد ارتقای کار در حوزه‌های محتوایی، کتاب‌آرایی و... باشیم. 

فضائلی با اشاره به اینکه تحول در فعالیت‌های ناشران استان قم روی کار حوزه علمیه نیز تاثیرگذار خواهد بود، گفت: ما باید کاری کنیم تا سلیقه و توقع علما و طلاب استان را ارتقا دهیم تا نوعی هم‌افزایی شکل بگیرد. اگر فقط به این مساله که کتاب‌هایی که منتشر می‌کنیم فروش می‌روند، دلخوش کنیم، در همین وضعیت می‌مانیم و درجا می‌زنیم، درحالیکه هم‌اکنون نیازمند یک نگاه تحولی در حوزه نشر هستیم. 

*بیش از 90 درصد آثار تولید شده در استان از سلامت محتوا برخوردارند.

 محمد حقی، مدیر دفتر نمایندگی مجمع ناشران انقلاب اسلامی در استان قم در ابتدای مراسم افتتاح این دفتر اظهار داشت: فلسفه تاسیس این دفتر به مکانت و حضانتی باز می‌گردد که در حوزه نشر آثار دینی و اسلامی در قم وجود دارد به طوریکه بیشترین حجم آثار حوزه دین در کشور در استان قم تولید می‌شود. 

وی ادامه داد: این ضرورت احساس می‌شد که در حیطه مباحث اسلامی با اهتمام بیشتری فعالیت کنیم و در همین راستا دفتر نمایندگی مجمع در استان قم را راه‌اندازی کردیم. 

حقی افزود: طی دو سال گذشته در زمینه توزیع کتاب و محصولات فرهنگی جریان جدیدی تحت عنوان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی به وجود آمده است؛ اما تا قبل از آن بار توزیع آثار در استان بر دوش شبکه سنتی بوده است. با این حال هنوز هم ارتباط جدی و مسنجمی میان جریان نوظهور توزیع و بافت سنتی وجود ندارد. 

مدیر دفتر نمایندگی مجمع در استان قم اضافه کرد: با توجه به کارشناسی‌هایی که در مجمع ناشران انقلاب اسلامی صورت گرفته، بیش از 90 درصد آثار تولید شده در این استان از سلامت محتوا برخوردارند؛ اما عدم کتاب‌آرایی مناسب باعث شده که نوعی برند منفی برای کتاب‌هایی به وجود بیاید که در قم تولید می‌شوند. در حالیکه این مساله با هزینه بسیار کم قابل حل است. 

حقی دومین آسیب نشر در استان قم را عدم فراوری مناسب آثار دانست و ادامه داد: در قم خیلی از ناشران اعتقاد دارند که پژوهش همان کتاب است؛ اما در صنعت نشر دنیا واسطه‌هایی مثل ادیتور وجود دارند که محتوا را فراوری می‌کنند و در اختیار مخاطب قرار می‌دهند. این خلا در آثار ناشران قم وجود دارد که امیدواریم بتوانیم با استفاده از ظرفیت‌های موجود آن را رفع کنیم. 

به نقل از پایگاه اینترنتی مجمع ناشران انقلاب اسلامی

 

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]