تاریخ انتشار خبر: 06 مرداد 1393 - ساعت 02:46:39
زندگانی فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

زندگانی فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

کتاب زندگانی فاطمه زهرا (سلام الله علیها) به نقل حیات طیبه زهرای مرضیه می‌پردازد تا الگوی مناسبی برای سبک رفتاری ما در مواجه با حوادثی از آن قبیل قرار گیرد.

نوشتن زندگی‌نامه شخصیت‌های بزرگ و برجسته تاریخ، همیشه مورد توجه بشر بوده است. اما آنچه که مهم است صرف نقل زندگانی ایشان و بجای ماندن اسم آن‌ها نیست بلکه علاوه بر بزرگداشت شخصیت آن‌ها، رویدادهای آموزنده و عبرت آموزی در زندگی ایشان وجود دارد که می‌تواند راهگشای بن‌بست­های زندگی روزمره ما باشد.

کتاب زندگانی فاطمه زهرا (سلام الله علیها) نوشته دکتر سید جعفر شهیدی به نقل حیات طیبه زهرای مرضیه می‌پردازد تا الگوی مناسبی برای سبک رفتاری ما در مواجه با حوادثی از آن قبیل قرار گیرد. هدف نویسنده از این کتاب صرفا گزارش‌گری و نقل تاریخ زندگانی دختر پیغمبر است بنابراین بنایی بر نقد و بررسی حوادث آن  دوران ندارند اگر چه گاهی متعرض آن می‌شود.

 

 

نویسنده این کتاب کوشیده است تا حد امکان گزارش خود را بر اساس سندهای دست اول و یا نزدیک به دست اول تنظیم کند تا احتمال تحریف و دست‌خوردگی آن‌ها را کمتر کند و همچنین سیره مؤلف این بوده تا مطالبی که بدان‌ها اشاره دارد، از جمله گزارشاتی باشد که قرائن خارجی بر صحت و درستی آن داشته و یا  مورد قبول اکثریت تاریخ نویسان واقع شده باشد تا به واقعیت نزدیکتر گردد.

 

 

روشی که نویسنده محترم این کتاب شریف، در چینش مطالب آن برگزیده است، بر مبنای سیر زندگی حضرتش از ولادت تا شهادت ایشان است. البته گاهی با طرح پرسش­هایی، به پیگیری و بررسی مسائل خاصی از تاریخ می‌پردازد تا بتواند مخاطب را به پاسخ پرسش خود هدایت کند.

 

 

از جمله مسائلی که در این کتاب بدان اشاره شده است عبارت است از شرایط شبه جزیره عرب  و جایگاه دختران در آن دوران، مباحثی در مورد خدیجه کبری(س) مادر ماجده حضرت زهرا(س)، ولادت و دوران کودکی حضرت، خواستگاری و ازدواج فاطمه(س)، ولادت حسنین(ع)، فدک، بیماری پیغمبر(ص)، هجوم به خانه زهرا(س)، بررسی خطبه ایشان، شهادت و دفن حضرتش می­باشد.

 

 

در روایات شیعی و سنی به چند حدیث بر‌می‌خوریم که نشان می‌دهد گاهی میان فاطمه (س) و شوهرش امیرالمومنین(ع)، کدورتی پیش می‌آمد، که در بررسی این احادیث، نویسنده بعد از خدشه در سندیت آن، این احادیث را با مقام عصمت در تعارض دانسته و آنها  را فاقد اعتبار می‌داند.

 

 

یکی از مؤثر ترین ابزار تحریک احساسات و جلب عواطف از دیر باز، سرودن شعر است که در مورد اهل بیت نیز از آن استفاده شده که از خصوصیات منحصر به فرد این کتاب می‌توان به بررسی جایگاه دخت پیامبر در شعر و ادب عرب و فارس اشاره کرد.

 

 

مؤلف در تحقیقی با اشاره به ارادت شاعران و اهل ادب ،از صدر اسلام تا زمان معاصر سعی کرده است تا بتواند گوشه‌ای از دفاع شاعران را از مظلومیت فاطمه‌ی زهرا(س) به نمایش بگذارد.

 

 

کتاب زندگانی فاطمه زهرا سلام الله علیها در 290 صفحه از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی به چاپ رسیده است.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]