تاریخ انتشار خبر: 29 تير 1393 - ساعت 07:19:46
چشمه در بستر

چشمه در بستر

محور اصلی کتاب درباره‌ اسوه‌ی بصیرت و زمان شناس بودن حضرت زهرا (س) است که در دفاع از ولایت و تببین مسئله وصایت حضرت علی (ع)، دوازده گام به تعداد تمامی ائمه (ع) برداشت.

یکی از مسائل مورد اختلاف بین مسلمانان خلافت و جانشینی بعد رحلت پیامبر اسلام بود که مسلمانان به دو گروه «پیروان خلافت انتخابی و تنصیصی» تقسیم شدند. بازتاب این مسئله، مصائبی است که برای کوثر و لیله القدر خدا، پاره‌ی تن رسول اکرم (ص) و همتای مولی علی (ع) به وقوع پیوست که اثر حاضر به شیوه‌ی تحلیلی به این مصائب پرداخته است.

زهراءشناسی برای نسل معاصر به نحوی باید تبیین شود که الگوی هر شیعه در اندیشه و رفتار قرار گیرد چرا که این شخصیت الگوی اهل‌بیت است. بدین جهت نگارنده این خلاء علمی را با تالیف اثر حاضر با عنوان چشمه در بستر فراهم نمود تا نسل حاضر را از زهراشناسی توصیفی به تبیینی و تطبیقی رهنمون سازد.

نگارنده قبل از ورد به بحث، جریان رحلت رسالت را مطرح نموده است که سبب گردیده گروهی با انکار رحلت فرصتی را فراهم آوردند تا با کینه های سرشار و نظام قبیله‌گی به اسلام نوپا حمله برده و روشن ترین گفتار رسالت (وصایت) را انکار نمایند. حضرت علی (ع) هم راه سکوت و تقیه نه سکون را برگزید. محور اصلی کتاب درباره‌ اسوه‌ی بصیرت و زمان شناس بودن حضرت زهرا (س) است که در دفاع از ولایت و تببین مسئله وصایت حضرت علی (ع)، دوازده گام به تعداد تمامی ائمه (ع) برداشت. هر گام او مثل یک چشمه است تا انسان‌های آزاده‌ای که به دور از تعصبند، بتوانند در آن خود را به طهارت و تطهیری برسانند بدین جهت نام کتاب را چشمه در بستر برگزید. 

 

 

گام اول اسوه‌ی بصیرت، دعوت‌های شبانه بود که با حضرت امیر و فرزندانش به درب خانه‌ی مهاجران و انصار رفت تا آن‌ها را به یاد بیعت‌شان در غدیر اندازد. گام بعدی دفاع از ولایت بود به حدی که در آتش کینه‌ها سوخت و با بالی شکسته به مسجد رفت و با تهدید نفرین، امام زمانش را از سلطه‌ی ظالمان عصر خود رهانید که نمونه‌ی بصیرت و عارف به زمان بودن اوست.

 

 

گام سوم افشاگری حضرت است که به بهانه‌ی غصب فدک در مسجد به افشاگری پرداخت. دیگر اقدام زهرا (س) برای رسواکردن باند نفاق و اتمام حجت با مردم، همان سکوت بود زیرا گاهی بلندترین فریادها را از زبان سکوت باید شنید. ولی این سکوت در روزهای اخر عمرش در بستر بیماری به انذارهای بلند تبدیل شده بود تا قلوب خفته را بیدار کند.

 

 

اقدام دیگر زهرا (س) زنده نگهداشتن خاطرات دوران رسول بود که با طنین اذان بلال آن را به تصویر کشاند. گام هفتم زهرایی، اشک‌های شب و روز او بود به حدی که همسایگان مدینه از گریه‌ی او بی تاب شده و شکایت به حضرت امیر بردند. گام نهم با روش سیاست مبارزه منفی، هم‌سخن با خلفا نشد و وصیت نمود که در نماز و تشییع جنازه شرکت نکنند. او با پنهان کردن قبرش همگان را به فکر واداشت تا خود به دنبال پاسخ برآیند و مسببین اصلی جنایت بر دختر رسالت را بیابند.

 

 

یکی از مباحث حائز اهمیت این کتاب بررسی ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی حضرت است که به اوصافی از قبیل؛ علم، ایمان، عصمت، ایثار، دعا، توسل، وفا، ولاء، مجاهدت پرداخته است و ویژگی بصیرت و زمان شناسی حضرت در دفاع از ولایت و شیوه‌ی برخورد او در راه احقاق حق را به تصویر کشیده است تا خواننده را به این حدیث رهنمون سازد که عرفان فاطمه (س) ادراک شب قدر است.

 

 

نگارنده در پیوست به شیوه‌ی برخورد غاصبان خلافت پرداخته و به دور از تعصب و با توجه به منابع شیعی و سنی هجوم به درب خانه حضرت زهراء، تهدید به سوزاندن، آتش زدن خانه، صدمات وارده بر حضرت زهراء، سقط و شهادت ایشان را مورد بررسی قرار داده است که بر غنای اثر حاضر افزوده است.

اثر حاضر «چشمه در بستر» به قلم سید مسعود پورسید آقایی توسط انتشارات حضور چاپ ششم در سال 90 ش وارد بازار کتاب گردید.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]