تاریخ انتشار خبر: 03 خرداد 1393 - ساعت 21:04:48
باب الحوائج حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام)

باب الحوائج حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام)

نویسنده در تلاشی قابل تحسین، به گونه‌ای زندگی و حوادث آن بزرگوار را نگاشته که با مطالعه آن می‌توان به قسمتی از زندگانی آن حضرت در عرصه فردی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دست پیدا کرد.

رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) بارها و بارها نسبت به اهل بیت خویش سفارش کرده و از آن بزرگواران به عنوان کشتی نوحی یاد کرده که انسان‌ها را از گرداب حوادث و تاریکی ها به ساحل نجات رهنمون می سازد. آشنایی با منجیان واقعی وظیفه هر عاشق سالک است.

کتاب باب الحوائج حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام) جلد نهم مجموعه چهارجلدبی پیشوایان هدایت نوشته سید منذر حکیم ترسیمی از زندگانی هفتمین اختر تابناک ولایت حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) است.گرچه اطلاع از تمام زوایای زندگی این امام ناممکن است، اما می‌توان به بخشی از این زوایا هرچند اندک، دست یافت.

نویسنده در تلاشی قابل تحسین، به گونه‌ای زندگی و حوادث آن بزرگوار را نگاشته که با مطالعه آن می‌توان به قسمتی از زندگانی آن حضرت در عرصه فردی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دست پیدا کرد.

شخصیت‌شناسی آن حضرت از نگاه غیر شیعیان، عبادتها، صفات بارز اخلاقی مانند سخاوتمندی، صبر و پایداری امام و ذکر نمونه‌هایی از آن بخشی از کتاب را به خود اختصاص داده و همچنین نویسنده با تقسیم مراحل زندگی آن حضرت به بیان برخی از فضائل موسی بن جعفر (علیه السلام) از زبان پدر بزرگوار خویش پرداخته است.

مولف با بیان ویژگی‌های اختصاصی دوران امام کاظم (علیه السلام)  به تلاش‌های آن امام برای جلوگیری از فروپاشی اخلاقی جامعه اشاره کرده و چگونگی برخورد امام با چالش‌های داخلی عصر خود را به خوبی تبیین نموده است.

در نگاه مولف حضور اشخاصی همچون علی بن یقطین در دربار حکومت، به فرمان امام و به منظور احاطه بر اوضاع سیاسی و برآوردن نیاز مومنان بوده که در این زمینه شواهدی تاریخی و روایی  بر اثبات این ادعا، مطرح شده است. وقایع متعددی در زمان امام کاظم(ع) رخ داد که مهمترین آنها قیام فخ بود که موضع گیری امام در این مساله مهم و تاثیر آن بر زندگی علویان از جمله مباحثی است که مولف به آن پرداخته است.

فعالیت در عرصه دانش و اندیشه در حوزه های حدیث، تدریس، مناظره و تالیف از مواریث ارزنده امام به شمار آمده که این کتاب به توضیح هر یک از آنها پرداخته و وجود مسند امام کاظم(ع) در سه مجلد را نشان از میزان تلاش آن امام در این عرصه دانسته است. هم عصر بودن امام با چند تن از حاکمان عباسی، و روش آن حضرت در برابر آنها از مسائلی است که در این کتاب ارزیابی شده و می‌تواند به عنوان الگویی در عرصه تعامل با حاکمان جور به شمار آید.

زندان‌های مکرر امام توسط حاکمان جور و چگونگی شهادت آن بزرگوار بخش دیگر از این کتاب ارزنده می‌باشد و همچنین میراث علمی امام فصل پایانی این نوشتار است که مطالب ارزنده و بدیعی را ارائه نموده و از سوی دیگر می‌توان گفت که  استفاده از منابع مختلف روایی و تاریخی از ویژگی‌های بارز این کتاب محسوب می‌شود.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]