تاریخ انتشار خبر: 21 بهمن 1392 - ساعت 00:48:10
ولایت فقیه از دیرباز تا امروز

ولایت فقیه از دیرباز تا امروز

کتاب ولایت فقیه از دیرباز تا امروز بر آن است که به اثبات این مسأله بپردازد که اندیشه ولایت فقیه، سبقه‌ی تاریخی طولانی داشته و این مسأله در کتب فقهای شیعه در طول تاریخ مطرح بوده است.این کتاب پاسخی است در برابرسخن کسانی که مسأله ولایت فقیه را امری نوظهور و تازه معرفی می‌کنند و آن را از ابتکارات امام خمینی(ره) یا نهایتا مرحوم نراقی(ره) می‌داند.

باید دانست که تا قبل از پیروزی انقلاب، نوع و چیدمان حکومت درهمه جای عالم، الگوی مشخصی داشته اما با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) تحولی در آن رخ داده و برای اولین بارالگوی تازه‌ای به جهانیان عرضه شد و آن حکومت دینی با رهبری فقیه جامع الشرایط است.

شیعه معتقد است که در این عالم هیچ فردی بر دیگری ولایت نداشته و ولایت تنها از آن باری تعالی است و حضرت حق این ولایت را به انبیاء و پس از آنان به اوصیاء وائمه معصوم تفویض کرده و پس از غیبت کبرای آخرین وصی، حضرت مهدی، این ولایت به فقیه جامع الشرایط افاضه شده است.

کتاب ولایت فقیه از دیرباز تا امروز به نوشته محمد ابوطالبی بر آن است که به اثبات این مسأله بپردازد که اندیشه ولایت فقیه، سبقه‌ی تاریخی طولانی داشته و این مسأله در کتب فقهای شیعه در طول تاریخ مطرح بوده است.

این کتاب پاسخی است در برابرسخن کسانی که مسأله ولایت فقیه را امری نوظهور و تازه معرفی می‌کنند و آن را از ابتکارات امام خمینی(ره) یا نهایتا مرحوم نراقی(ره) می‌داند و شبهاتی از این قبیل  که از سوی امثال کدیور در مجامع عمومی  و دانشگاه‌ها مطرح شده، ضرورت این تحقیق را دو چندان کرده.

 متأسفانه تحقیق جامعی در این راستا انجام نشده و آثاری که در این زمینه نگاشته شده به صورت مختصر به اثبات این مساله پرداخته است.

آنچه که در این نگارش بسیار مورد توجه قرار گرفته، جامعیت این تحقیق است که نویسنده به صورت گسترده در تمامی ابواب فقهی و در میان تمامی ادوار فقه شیعه، با رجوع به تراث گران‌مایه‌ای که فقهای گرانقدرشیعه طی سال‌ها، برای ما به ارث نهاده‌اند به دنبال معنای ولایت فقیه گشته و به اکمال تحقیق خود پرداخته است.

بدین منظور محقق این کتاب به بررسی آثار فقهی بیش از 40 نفراز فقیهان برجسته شیعه پرداخته و روشی که مؤلف در این کتاب پیش گرفته، روش کتابخانه‌ای است بدین‌گونه که آثار فقها را به ترتیب  تاریخی، از زمان شیخ مفید(ره) که نزدیک‌ترین زمان به عصر نص و تشریع است تا زمان معاصربررسی می‌کند.

محمد ابوطالبی، کتاب را در شش فصل تدوین کرده که در بخش اول کلیات بیان می‌شود و در بخش‌های بعد در پنج فصل، کلام فقها را بررسی نمود و در پایان نیز نتیجه مورد نظر خود را بیان می‌کند.

نگارنده در خلال مباحث خود به تعریف ولایت اشاره و شئون فقیه و مناصب او را ذکر و می‌فرماید که علما سه منصب افتاء، قضاوت و ولایت دارند.

ایشان در ادامه به اختلاف در حیطه ولایت فقیه اشاره کرده و اصل ولایت فقیه را اجماعی میداند و تنها، اختلاف را در محدوده آن دانسته و به بررسی آن میپردازد و در انتهای کتاب نیز ادله عقلی و نقلی ولایت فقیه را از زبان امام خمینی (ره) نقل کرده و به بررسی احادیث دال بر آن می‌پردازد

از نقات قوت این کتاب پاورقی‌های آن است که به مستدل شدن مطالب کتاب و اتقان آن می‌افزاید.

این کتاب در 204 صفحه از انتشارات ولای منتظر به چاپ رسیده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]