تاریخ انتشار خبر: 06 بهمن 1392 - ساعت 22:33:26
روسیه در عصر رویایی محدود

روسیه در عصر رویایی محدود

این کتاب گرچه از منظر تاریخ آلمان و امنیت آن به روسیه پرداخته است اما موضوعات بسیاری را مورد واکاوی قرار داده است.

شاید کمتر کسی از کارشناسان روابط بین الملل و علوم سیاسی پیش بینی می‌کرد که ولادیمیری که در 7  اکتبر 1952 در لنینگراد(سن پترزبورگ) به دنیا آمد در آینده غرور جریحه دار شده مردم روسیه را تا اندازه‌ی ترمیم کند. حتی شاید خوشبینانه ترین مردم بلوک شرقی که فروپاشی شوروی را در دوره گورباچف دیده یودند و احساس می‌کردند که موقعیت جهانی خود را از دست داده‌اند، بار دیگر توسط ولادیمیر پوتینی که کاردی کارگری بیش نبود و پدرش در نیروی دریایی مشغول به کار بود و ادعا می‌شود که پدربزرگش آشپز لنین و استالین بود، روزی شعار نظام چندقطبی را در برابر نظام تک قطبی مورد ادعای آمریکا سر دهد.

 

 

 ولادیمیر پوتین که روزگاری یک عنصر اطلاعاتی و جاسوسی مامور در کشورهای اروپایی از جمله آلمان بود، درباره احساسات و واکنش‌های قابل پیش بینی غرب شناخت کافی داشت و این دانش و شناخت را در احیای جایگاه و اقتدار روسیه به کار بست.

 

 

او در 1998 به ریاست سرویس اطلاعاتی فدرال روسیه رسید و یک‌سال بعد پرده از یک رسوایی اخلاقی درون حکومتی برداشت و از این بابت محبوبیت زیادی کسب کرد و با اینکه در زمان نخست وزیری خود که همزمان با تحولات چچن بود خشونت زیادی به خرج داد و بازتاب‌های بدی داشت این برخوردها، اما روند ترقی سیاسی وی آهنگ سری داشت به طوری‌که پس از کفالت ریاست جمهوری فدرال روسیه در انتخابات سال 2000 به عنوان رئیس جمهور به کاخ کرملین راه یافت.

 

 

در سال 2000 یعنی زمانی که پوتین به ریاست جمهوری روسیه رسید، ذخائر ارزی روسیه از 8 میلیارد و 500 هزار دلار فراتر نمی‌رفت اما اکنون روسیه جز 8 کشور برتر اقتصاد دنیاست و بالغ بر 500 میلیارد دلار ذخائر ارزی دارد. برای سیاستمداران غربی احمقانه خواهد بود که قدرت روسیه و نفوذ در حال افزایش این کشور را انکار کنند زیرا که روسیه در هرجای دنیا که امتیازی به غرب می‌دهد بهایی درخواست می‌کند.

 

 

 بسیاری از کسانی که دلایل فروپاشی شوروی را بررسی کرده‌اند از نگاهی آمریکایی یا انگیسی و در متن جنگ سرد و مسابقه تسلیحاتی به این موضوع پرداخته‌اند.

 

 

 اما غرض از بیان این مقدمات نه تنها نگاهی کوتاه بر زندگینامه رئیس جمهور جودو کار روسیه بلکه معرفی کتابی است که توسط یک استاد تاریخ و کارشناس تاریخ آلمان نوشته  و کتاب با نگاهی آلمانی به روسیه نگاشته شده است.

 

 

شاید زمانی به رابطه این دو(آلمان و روسیه) پی می‌بریم که می‌گویند فروپاشی اتحاد شوروی و امپراتوری سرخ از فروپاشی دیوار برلین آغاز شده است و پوتین آلمان را نزدیکترین متحد غربی به روسیه می‌داند و به دلیل شناخت عمیقی که از این کشور دارد تقویت پیوندهای مسکو و برلین را در اولویت می‌انگارد.

 

 

 این کتاب گرچه از منظر تاریخ آلمان و امنیت آن به روسیه پرداخته است اما موضوعات بسیاری را مورد واکاوی قرار داده است.

 

 

میشل اشترومر پوتین را احیا کننده اعتبار از دست رفته روسیه می‌داند و به همین دلیل است که کتاب خود را پوتین و ظهور روسیه نامیده است  اما از آن طرف استالین را عامل سیاه‌ترین دوره تاریخ این کشور می‌نامد، شاید این اظهار نظر نسبت به استالین دلیلی بر نگاه آلمانی محور کتاب به روسیه باشد چرا که در سال 1945 آلمان در مقابل استالین متحمل شکست سنگینی شد.

 

 

گرچه مترجم در مقدمه کتاب ذکر می‌کند که فراموش نکنیم که اگر روسیه در نظام بین الملل سهمی دارد این سهم را مدیون استالین است.

 

 

 به نظر می‌آید که نویسنده نگاهی ضد اسلامی و ضد مسلمانان دارد چرا که نویسنده در خلال  بیان چالش‌های فرا روی روسیه راس همه مشکلات و  چالش‌های روسیه را ظهور و حضور مسلمانان در روسیه امروزی می‌داند و پیوسته مسلمانان را خطر بزرگی برای روسیه معرفی می‌کند.

 

 

 این کتاب بسیار خواندنی به تعبیر مفسر مجله اوگزانیان ریویو میشل تصاویری جالبی را از روسیه ترسیم می‌کند، او تصویری از پوتین به عنوان مردی منطقی و با هوش ارائه می‌کند و در عین حال اشتباهات وی را هم گوش زد می‌کند.

 

 

 اشتورمر درباره پوتین و نظام حکومتی روسیه اطلاعاتی را بیان می‌کند که مخالفین پوتین هیچ‌گاه آنرا بیان نمی‌کنند. او به این پرسش پاسخ می دهد که پوتین کیست؟

 

 

نویسنده در آغاز هر فصل از کتاب، نقل قولی را می‌آورد تا نشان دهد روسیه در فاصله قرن نوزدهم تا به امروز  از منظر یک جهانگرد اشراف زاده فرانسوی که به دلیل نگارش سفرنامه‌هایش به ویژه سفرنامه« امپراتوری تزار؛ سفر به روسیه جاویدان» بنام شده است  و همچنین از منظر یک روزنامه نگار آلمانی چقدر بدون تغییر مانده است. 

 

 

در این کتاب به برنامه هسته‌ای ایران  اشارات متعددی شده  که می‌تواند برای مخاطب ایرانی جالب باشد گرچه خوانندگان نادرست بودن آنرا  به خوبی می‌دانند.

 

 

این کتاب در 13 فصل 390 صفحه توسط نشر سروش و با ترجمه علی اکبر عبدالرشیدی به چاپ رسیده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]