تاریخ انتشار خبر: 06 آذر 1392 - ساعت 06:02:31
وبلاگ نوشته های یک مادر

وبلاگ نوشته های یک مادر

کتاب پوست نارنج در واقع مادرانه‌ایست لطیف و زیبا. این کتاب وبلاگ نوشته‌هاي يك مادر از زمان بارداري تا سه سالگي فرزندش می باشد که گرچه ساده و عامیانه می باشد اما از آنجا که از دل مادر بلند می شود و توسط زبان او جاری می شود در دل می نشیند. یادداشت های این کتاب دغدغه های تربیتی یک مادر ایرانی را بیان نموده است.

پنج عنوان كتاب با رويكرد تربيتي و روانشناسانه ويژه رابطه والدين و فرزندان با زباني عاميانه توسط نشر نسیما به چاپ رسیده است. کتاب پوست نارنج یکی از این مجموعه کتب می باشد. کتاب پوست نارنج در واقع مادرانه‌ایست لطیف و زیبا. این کتاب وبلاگ نوشته‌هاي يك مادر از زمان بارداري تا سه سالگي فرزندش  می باشد که گرچه ساده و عامیانه می باشد اما از آنجا که از دل مادر بلند می شود و توسط زبان او جاری می شود در دل می نشیند. یادداشت های این کتاب دغدغه های تربیتی یک مادر ایرانی را بیان نموده است. این کتاب مطالب وبلاگ ساجده است با عنوان "پوست نارنج" و در پایان هر مطلب از ساجده که از حاملگی اش شروع شده، دکتر اسکندری یک نظر تربیتی ارائه نموده است. دکتر اسکندری در مقدمه کتاب ذکر می کند: وقتی داشت این وبلاگ نوشته می شد من به عنوان یک روانشناس وسوسه شدم خطوط کم رنگی را به عنوان پا نوشت زیر تجربه های روزانه‌ی یک مادر ترسیم کنم. رابطه‌ی مادر-کودک سخت ترین فصل روانشناسی است. به طوری که مادر برای غلبه بر این چالش باید خدایی کند و رها کردنش نیز او را در حد حماقت فرو می کاهد. مادر باید چکار کند؟ داده های نظری به شدت دچار نقض و کمبودند. تجربه های بشری نیز به طرز وحشتناکی دچار افت و خیز و تناقض اند.... ظاهرا یک راه پیش روی مادر نیست. مادر باید با کودکش این راه را طی کند و با او هم داستان شود. مادر و کودک همراه هم باید تجربه کسب کنند و بزرگ شوند.

 

 

این کتاب در واقع همراهی و هم داستانی مادری به نام ساجده با دخترش-صبا- می باشد. در جای جای کتاب لطافت طبع یک مادر را حس می کنید. دغدغه های بی پایانی که یک مادر برای فرزندش دارد.

 

 

قسمتی از متن کتاب:

 

 

بد است که بچه ها به جای آدم بزرگ ها بنشینند و ادای آدم بزرگ ها را در آورند. بدتر آن است که بزرگ ترها به جای بچه ها زندگی کنند. ما می توانیم یک کار را در دو جایگاه مختلف انجام دهیم. مثل همین اکتشافی که مشغول آن هستید. تو کودکت را کشف کن. بگذار راه برود. بخورد. غلت بزند. دورتر بایست و مشاهده کن. زیر نظر بگیر و نگاهش کن. فرصت بده بچرخد و تجربه کند. خودت را بالا بکش. بهتر ببین. بگذار کودکت هم کشف کند. زندگی را. گرم و سرد را. سخت و نرم روزگار را. دوست و دشمن را. آشنا و غریبه را. تو در این هنگام کشفیات کودکت را هعم می توانی کشف کنی. این طور بهتر با قانون زندگی آشنا می شوید. هماهنگ می شوید و توافق می کنید. این از آن بهتر است که بنشینی و هی بگوئی این راه را نرو. آن کار را بکن. و هیچ کار نکرده و هیچ راه نرفته باشی.

 

 

کتاب در 153 صفحه توسط نشر نسیما به چاپ رسیده است.

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]