تاریخ انتشار خبر: 03 آذر 1392 - ساعت 09:19:03
تاریخ جهان

تاریخ جهان

کتاب فوق تاریخ تحولات و رخدادهای بشر را در چهل فصل از عصر حجر گرفته تا عصر اتم را مورد واکاوی قرار می دهد. مطالبی پیرامون فراعنه مصری و یونان، اسلام و حضرت رسول و...با زبانی رسا و لطیف نگاشته شده است.

گامبریچ به تاریخ جان می بخشد و خواننده را همراه خود در سفینه ای زمان پیما بر فراز تاریخ جهان به پرواز در می آورد. این جمله بخشی از صحبت های مفسر لوس آنجلس تایمز پیرامون کتاب تاریخ جهان می باشد.  

شاید وقتی که این کتاب را می خواندم احساسی جز سفر به اعماق تاریخ به من دست نداد. کتابی که ارنست قلم زده است در سال 1935 به زبان آلمانی با عنوان زبده تاریخ جهان برای جوانان نگاشته شده بود. کتاب فوق تاریخ تحولات و رخدادهای بشر را در چهل فصل از عصر حجر گرفته تا عصر اتم را مورد واکاوی قرار می دهد. مطالبی پیرامون فراعنه مصری و یونان، اسلام و حضرت رسول، شوالیه ها و شهسوران، جنگ های صلیبی، جنگ های اول و دوم همه و همه با زبانی رسا و لطیف توسط گامبریچ نگاشته شده است. شاید از جمله مزایای کتاب همین زبان یکدست و ساده نویسنده باشد که همه گروه های سنی و سطوح آموزشی را در بر گرفته است. بخشی از فصول کتاب عبارتند از :

دشمن تاریخ، حکمرانان دنیای غرب، من میتوانم بخوانم، پیکاری نابرابر، لا اله الا الله محمد رسوال الله، شهسواران سلحشور، عصر جدید،  تقسیم جهان و ....فصل پایانی کتاب که با عنوان بخش کوچکی از تاریخ که من خود در آن زیسته ام در واقع فصلی بسیار خواندنی و ویژه است. این فصل در واقع افزوده آخرین گامبریچ به کتاب پس از پنجاه و اندی سال می باشد. که طی این چند دهه جهان رخدادهای بسیاری را به خود دیده است از جمله جنگ جهانی دوم و اختراعات بزرگی که زندگی بشر را تغییر  داده اند. شاید برای مخاطب جالب باشد که در زمان حاکمیت نازی ها در اتریش و آلمان به علت بیش از اندازه صلح جویانه بودن در زمره کتاب های ممنوعه قرار گرفت. از گامبریچ کتاب های دیگری نیز به چاپ رسیده است که از جمله می توان به تاریخ هنر اشاره کرد که از 1950 تا 2001 شانزده بار تجدید نظر و صدها بار تجدید چاپ شد و عنوان موفقترین و پرخواسته ترین تاریخ هنر در قرن بیستم را کسب کرد و منبع بسیاری از کتبی که در باب مسائل نظری هنر نوشته شده می باشد..

گامبریچ کتاب را اینگونه به اتمام می رساند:

« فصل مربوط به جنگ جهانی اول را با این کلمات به پایان رساندم:همه به آینده بهتر امید داریم. اما آیا چنین آینده ای وجود دارد؟برای بسیاری از انسان هایی که روی کره زمین زندگی می کنند هنوز با آن فاصله دارند... اما اکنون(این قسمت از کتاب بعد از پنج دهه توسط ارنست گامبریچ به کتاب اضافه شده است)  هر زمان که یک زلزله یک سیل یا یک خشکسالی در نقطه دور افتاده ای از جهان مردان و زنان و کودکان زیادی را قربانی خود می سازند هزاران انسان در کشورهای ثروتمند  پول و نیروی شان را برای یاری رساندن به بازماندگان به کار می گیرند. یک چنین نیکوکاری در گذشته صورت نمی گرفت. این خود دلیل آن است که همچنان حق داریم به آینده بهتر امیدوار باشیم. »

 

یادداشت از سيامك شادكام

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]