تاریخ انتشار خبر: 13 مهر 1392 - ساعت 04:30:52
کتاب‌هایی درباره امام جوادعلیه السلام

کتاب‌هایی درباره امام جوادعلیه السلام

به مناسبت شهادت امام جواد علیه السلام کتابستان کتابهایی با موضوع پژوهش،داستان و کودک و نوجوان تقدیم می کند.

به مناسبت شهادت امام جواد علیه السلام کتابستان کتاب‌هایی با موضوع پژوهش،داستان و کودک و نوجوان تقدیم می کند.

 

کتابهای پژوهشی

1

زندگانی امام جواد از ولادت تا شهادت

محمدکاظم قزوینی

نشر یاس بهشت

تقیه و شیوه های پنهانی مبارزه که برای " حفظ امام و شیعیان از فشار حاکمیت" بود، عامل مؤثری در عدم نقل اخبار در منابع تاریخی است. افزون بر آن، زندگی امام جواد علیه السلام چندان طولانی نبوده است که اخبار فراوانی هم از آن در دسترس ما قرار گیرد

این کتاب به طور کامل به بررسی زندگانی امام جواد (ع) پرداخته است. برخی از فصول مختلف این کتاب بدین شرح است:

فصل اول: زندگانی امام جوادعلیه السلام

فصل دوم: اصحاب امام جوادعلیه السلام

فصل سوم: دعاهای امام جوادعلیه السلام و چگونگی شهادت آن حضرت علیه السلام

2

نگاهی گذرا بر زندگانی امام جواد(علیه السلام)

سید عبدالرزاق مقرم

آستان قدس رضوی

عناوين اصلي كتاب شامل: مقدمه‌ي ناشر؛ مقدمه‌ي مترجم؛ شرح حال مؤلف؛ احياي امر ائمه و معناي آن؛ خلقت انوار ائمه؛ ولادت امام جواد؛ معجزات امام در كودكي؛ القاب امام جواد؛ اتمام حجت؛ نص بر امامت؛ دلايل امامت؛ نصايح؛ پيرامون ازدواج آن حضرت؛ خبر ام‌جعفر؛ سخني درباره‌ي محبت اهل بيت؛ اجتماع شيعيان در خانه‌ي عبدالرحمن بن حجاج؛ ديدار شيعيان با امام در موسم حج؛ چند حديث از امام جواد؛ مأمون و هدفهاي مغرضانه‌اش؛ جسارت «مخارق» به امام جواد؛ چگونگي برخورد معتصم با امام؛ و بالاخره جنايت ام‌الفضل؛ تاريخ شهادت؛ تذكر و توضيح در مورد يك خبر؛ پاورقي می شود.

3

حضرت جوادالائمه علیه السلام

فضل الله کمپانی
نشر مفید

عناوين اصلي كتاب شامل: مقدمه؛ پيش از امامت‌؛ تاريخ ولادت‌؛ حسب و نسب؛ دوران كودكي؛ مناقب و مكارم اخلاق؛ اقوال مورخين؛ دوران امامت؛ نصوص وارده بر امامت؛ در زمان مأمون؛ در زمان معتصم؛ مناظرات و احتجاجات؛ معجزات و كرامات؛ شهادت ابي‌جعفر؛ بعضي اخبار وارده از آن حضرت؛ وقايع مهم دوران امامت آن حضرت؛ اولاد و اصحاب؛ زوجات امام جواد؛ اولاد آن حضرت؛ اصحاب و روات؛ از سخنان آن حضرت؛ از كلمات قصار؛ از دعاها؛ از نامه‌ها؛ مناجات‌ها؛ احاديث متفرقه؛ خاتمه؛ توصيف حرم؛ آداب زيارت؛ زيارت مختصه‌ي امام جواد؛ قصيده در مناقب آن حضرت؛ پاورقي می شود.

-------------

کتابهایی با طعم داستان

  4

جوان پارسا:سرگذشت‌ داستان‌گونه امام محمدتقی (علیه السلام)

کمال السید

حدیث راه عشق

در کتاب حاضر، سرگذشت داستان گونه‌ای از زندگی امام محمد تقی (ع) فراهم آمده که دربرگیرنده‌ی شرح مختصری از زندگی آن حضرت است. شایان ذکر است هرچند داستان‌های کوتاه این اثر، حقایق و رویدادهای تاریخی از کتب مختلف سیره و تاریخ است، اما تا حدی از خیال‌انگیزی نیز در آن بهره گرفته شده است.

5

آسمانی ترین مهربانی

سیدمهدی شجاعی

نیستان

کل کتاب یا متن حاوی چندین و شاید ده‌ها تکه متن است که ظاهراً مستقل از یکدیگرند. هر کدام راجع به موضوعی یا خاطره‌ای از شخصی، اما آنچه همه‌ی این تکه متن‌ها یا حدیثها یا خاطره‌ها را به هم پیوند می‌دهد نخ تسبیحی است که با نام امام جواد می‌شناسیمش. وقتی کتاب را به پایان می‌بریم متوجه می‌شویم که همه‌ی حدیثها و خاطره‌ها و متن‌های ذکر شده مرتبط به امام جواد است. یعنی کتاب آسمانی‌ترین مهربانی به نوعی سرگذشت‌نامه یا زندگینامه‌ی امام جواد است اما به صورت تکه تکه. درست شبیه پازلی که وقتی همه‌ی تکه‌ها را کنار هم قرار می‌دهیم به شخصیت امام جواد می‌رسیم. این کتاب بر محور روایات و احادیث مختلف در شأن امام جواد (ع) براساس کتب معتبر شیعه نگارش یافته است. از این طریق، نویسنده کوشیده است شخصیت و جایگاه آن امام همام را از نگاه و زبان پیامبر (ص) و ائمه اطهار بیان کند. درپایان نیز چندین روایت ارزشمند از آن امام بزرگوار نقل شده است.

6

بخشنده غریب، کوتاهه‌هایی از زندگانی امام جواد(علیه السلام)

مهدی قزلی

نشر امیر کبیر

کتاب حاضر، گونه هايي از زندگاني امام جواد عليه السلام است که به زباني شيوا و روان روايت شده است. اين مجموعه سعي خواهد داشت با تأمل و دقت در زندگاني، شخصيت و سيره معصومين عليهم ااسلام که متکي بر فرم کوتاهه نويسي و ساده نويسي در نثر است، زمينه آشنايي سريع و صريح با ايشان را فراهم مي کند.

دوران زندگي و امامت امام جواد عليه السلام دوران خاصي بود، امام رضا عليه السلام در مسافرتي اجباري و تبعيد گونه از مدينه به خراسان رفت و امام جواد در آن زمان کودکي خردسال بود، مکاني انحرافي همچون واقفيه سعي در رد امامت امام رضا(ع) و فرزند ايشان داشتند، عباسيان و مأمون هم در تحريک آنها بي اثر نبودند.

قبل از امام جواد (ع) هم امامان ه مه در سن و سالي عرفي تر عهده دار امامت شده بودند و امامت در سن کودکي براي اولين بار در امام جواد متجلي شد. اين امر چالش هاي زيادي را در ابتداي امامت ايشان به وجود آورد. بعد از گذر از اين چالش ديگر شيعيان با مسئله امامت يک امام در کودکي به راحتي کنار آمدند. اگرچه امام جواد نسبت به ساير امامان در سن بسيار کمي به امامت رسيد، اما دوران هفده ساله امامت او دوراني نسبتا طولاني و پر حادثه است. مأمون که دچار مسئله مشروعيت از طرف بني عباس شده بود امام رضا را شهيد کرد و ديگر امام جواد را به وادي حکومت نکشيد و فقط با به ازدواج درآوردن دخترش با ايشان خود را به اهل بيت نزديک نشان داد و سعي کرد با اين کار، خود را از اتهام شهادت امام رضا تبرئه کند.

يکي از حکايت هاي نقل شده از امام جواد اين است، موقع به دنيا آمدن امام جواد که شد، امام رضا خواهرش حکيمه را صدا زد و گفت به خيزران، مادر جواد کمک کند، حکيمه با قابله و خيزران داخل اتاق بودند، امام رضا چراغي بر ايشان آورد، وقتي بچه داشت به دنيا مي آمد، چراغ خاموش شد، حکيمه از خاموش شدن چراغ نگران شد و ترسيد، بين همين نگراني ها يک دفعه متوجه شد بچه اي داخل تشت است و چيزي شبيه پرده اي نازک روي بدنش کشيده و اتاق از نور وجود او نور گرفت، حکيمه بچه را برداشت، در پارچه اي پيچيد و برد پيش برادرش.

از ديگر کوتاهه هاي اين اثر اشاه مي کند که، امام رضا با پسرش جواد رفته بودند حج، وقتي مي خواستند برگردند مدينه، جواد با قيافه اي ناراحت و گريان نشسته بود کنار حجرالاسود و تکان نمي خورد، خدمتکار امام گفت، تشريف بياوريد برويم، امام جواد گفت، نمي روم تا خدا بخواهد، خدمتکار ماجرا را به امام رضا گفت، امام رضا آمد و به پسرش گفت، بيا برويم پسر جان. امام جواد جواب داد نه من نمي آيم، امام رضا باز هم تکرار کرد امام جواد گفت، چطور راه بيفتم، من متوجه شدم جوري از اين خانه خداحافظي کردي که انگار ديگر برنمي گردي. امام رضا آرام گفت، بلند شو برويم، امام جواد حرف پدر را گوش کرد و بلند شد، همان سال امام رضا مجبور شد برود خراسان و همان جا ماند و شهيد شد.

7

وسعت آفتاب: روایت داستانی زندگی امام جواد

اکرم کریم زاده

سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان

نویسنده در مقدمه این کتاب این گونه می نویسد:

قبل از هرچیز ...

اول مقدمه نویسی بر این مجموعه شاید سخت تر از نوشتن خود متن بود . عذر خواهی از قدم نهادن د رعرسه ای که جولان گاه ما نیست و اگر آمدیم . تنها به نیت که قطره ای بنوشیم از این دریا و شاید بنوشانیم...

دوم ترس از درست نگفتن ها ونگفتن درست ها همواره در این مسیر باما همر اه بود .امید که اشتباهاتی را که بر قلم رفته برما ببخشایند و ببخشایید . سوم حذف القاب و عناوین بزرگوارانی که زندگی مان رهین منت ایشان است فقط به این اطمینان صورت گرفت که شکوه وعظمت انسان هایی این چنین پشت القاب پنهان نمانده و از لحظه لحظه ی زندگی و از پس حجاب کلمات و جملات نمود پید ا می کند.

متنی ازکتاب:

گفت:" تصمیم می گیرم، چیزی از خدا بخواهم، صدبار از خدا طلب خیر می کنم و می گویم خدایا! فقط از تو می خواهم. تو از ظاهر و باطن آگاهی. اگر می دانی این چیز برای من خیر است، آن را به من بده و اگر می دانی برای دین و دنیای من بد است، پس به چیزی که برایم خیر است تبدیلش کن. من را به قضای خودت راضی کن. چون تو آگاهی و من ناآگاه. تو توانایی و من ناتوان. تو حکم رانی و من نه. تو از غیب ها هم با خبری."

------------

کتابهایی برای کودکان ونوجوانان

8

امام محمدتقی برای دبستانی‌ها

حسین فتاحی

نشر قدیانی

قصه‌هايي از معصومين برای دبستانی‌ها البته نام این کتاب است .این مجموعه کتاب‌ها که برای گروه سنی کودک و نوجوان نوشته شده‌اند در چهارده جلد جداگانه منتشر شده‌اند. کتاب‌هایی که هر یک گویای زندگی یکی از ائمه اطهار هستند و تالیف آنها را حسین فتاحی و تصویرگری آن را هم محمد رضا دادگر برعهده داشته است. "14 قصه، 14 معصوم" عنوانی است که در کنار نام یکی از ائمه اطهار و معصومین بر جلد هر یک از این کتاب‌ها جای گرفته و مخاطبان کم سن و سال این کتاب‌ها را به مطالعه بخشی از زندگی بزرگان دین اسلام دعوت می کند. داستان اولین جلد از این کتابها با زندگی خاتم الانبیاء، حضرت محمد(ص) آغاز شده و آخرین جلد هم به زندگی امام موعود، حضرت مهدی(ع) اختصاص پیدا کرده است.

عنوان کتاب‌های این مجموعه به ترتیب "14 قصه، 14 معصوم" ازحضرت محمد(ص)، امام علی(ع)، حضرت فاطمه(س)، امام حسن(ع)، امام حسین(ع)، امام زین العابدین(ع)، امام محمد باقر(ع)، امام جعفرصادق(ع)، امام موسی کاظم(ع)، امام رضا(ع)، امام محمد تقی(ع)، امام علی النقی(ع)،  امام حسن عسگری(ع) و امام مهدی(ع) است.

از بارزترین ویژگی‌های این داستان‌ها می توان به زبان ساده‌ای اشاره کرد که در آنها به کار رفته و به دلیل همین سادگی، داستان‌ها برای کودکان دبستانی قابل درک و جذاب شده اند. فتاحی نویسنده این کتاب، ضمن رعایت سندیت وقایع تاریخی هر داستان و ذکر نام دقیق شخصیت‌ها، مکان‌ها و تاریخ‌ها سعی کرده تا جنبه داستانی آثار مورد نظر را هم نادیده نگیرد. از این طریق علاوه بر بازنگری حوادث و شرح زیبایی‌های زندگی این چهارده معصوم، خواننده به پیگيری هر داستان و مراجعه به کتاب بعدی تشویق می شود.

 9

سوغاتی؛ قصه‌هایی از زندگی امام جواد

مسلم ناصری

به‌نشر

بيان زندگي و داستان‌هايي از زندگاني امام جواد(ع) به عنوان يكي از امامان بزرگوار شيعيان موضوع اصلي كتاب حاضر است كه با بهره‌گيري از تصاوير مرتبط با داستان‌ها و قصه‌ها براي گروه سني «ب» تهيه شده‌است. چرا فرار نكردي، سوغاتي، همان كيسه سكه، تشنه در بيابان و .. از مهمترين قصه‌هاي اين كتاب هستند.

10

درختی که بال درآورد

مجيد ملامحمدي

بوستان کتاب قم

قصه‌‏ها در یادِ من و تو مى‏ماند و در لایه‏هاى عمیقِ ذهن و ضمیر ما رسوخ مى‏کند و رفیقِ همیشگى زندگى مى‏شود. پس بکوشیم تا دوستان و همراهانِ مشفق و دل‏سوزى انتخاب کنیم و زندگى آینده‏ى خود را با یادها و خاطره‏هایشان، شکوفا سازیم.

این مجموعه چهارده جلدى، قصه‏هایى کوچک از زندگانى چهارده معصوم(ع) را به قلمى روان به تصویر کشیده است.

که در این جلد، داستان‏هایى آموزنده از زندگانى امام جواد(ع) مى‏خوانیم و خاطره‏ها را در آغوش محبتش ورق مى‏زنیم.

 11

غنچه همان گل است

سعید روح‌افزا

کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان

حضرت امام «محمدبن علي الجواد(ع)» نهمين امام شيعيان در نوزدهم ماه مبارک رمضان سال 195 هـ.ق. در شهر مدينه متولد شدند، اما روز تولد ايشان را دهم ماه رجب نيز ذکر کرده‌اند. حضرت امام جواد(ع)، در سن هشت سالگي به امامت رسيدند و پس از چندي از سوي خليفه وقت به بغداد خوانده شدند، اما چون عباسيان از محبوبيت امام نزد مردم در هراس بودند به تحريک همسر ايشان پرداخته و سرانجام در آخر ذي‌القعده سال 220 هـ.ق. حضرت امام جواد(ع)، به دست همسر خويش مسموم گرديد و در سن جواني به شهادت رسيدند. کتاب حاضر، شرح زندگي اين امام بزرگوار است که براي نوجوانان به نگارش در آمده است.
نظرات شما
[کد امنیتی جدید]