تاریخ انتشار خبر: 11 مهر 1392 - ساعت 01:10:48
استقبال از داستان زندگی پروفسور حسابی با خاطرات شمسی سبحانی

استقبال از داستان زندگی پروفسور حسابی با خاطرات شمسی سبحانی

داستان کتاب «مرد نخستین» که از مجموعه مفاخر ملی، مذهبی است، از چهارم اسفند 1281 هجری شمسی، همزمان با تولد پرفسور حسابی آغاز می‌شود و در اسفند سال 1345 هجری شمسی، آنگاه که حسابی درگذشت، به پایان می‌رسد.

 داستان کتاب «مرد نخستین» که از مجموعه مفاخر ملی، مذهبی است، از چهارم اسفند 1281 هجری شمسی، همزمان با تولد پرفسور حسابی آغاز می‌شود و در اسفند سال 1345 هجری شمسی، آنگاه که حسابی درگذشت، به پایان می‌رسد.

این کتاب 64 سال فراز و نشیب را در زندگی علمی، سیاسی و فرهنگی پرفسور در قالبی داستانی برای خواننده ترسیم کرده است.

پرفسور حسابی تحصیلات ابتدایی، متوسطه و دانشگاهی را در بیروت گذراند و در رشته‌های ادبیات و علوم و نیز راه و ساختمان فارغ‌التحصیل شد. مدتی نیز پزشکی خواند. ولی آن را رها کرد و به مطالعه نجوم، ریاضی و زیست‌شناسی پرداخت و در همه آن‌ها با موفقیت روبرو شد. سپس مهندسی برق، مهندسی معدن و دکترای فیزیک را در دانشگاه سوربن به پایان برد.

در سال ١٣٠٦، به تهران بازگشت و با توجه به فقر فرهنگی کشور ، در راه گسترش علوم و فنون جدید دست به تلاش خستگی‌ناپذیری زد. تأسیس دانشگاه تهران ، دانشکده فنی و علوم، راه‌اندازی نخستین دستگاه رادیولوژی و ایجاد نخستین ایستگاه هواشناسی از کارهای اوست. دکتر حسابی پدر فیزیک ایران لقب دارد و یک بار نیز از سوی مجامع خارجی، به او عنوان مرد سال داده شده است. داستان این کتاب از سوی «ایرج حسابی» فرزند پرفسور حسابی بازبینی شده است. 

همچنین بنابر گزارش ناشر، کتاب «از چنده لا تا جنگ» خاطرات شمسی سبحانی با تدوین گلستان جعفریان است که برای پنجمین بار منتشر شده است. شمسی سبحانی از آغاز جنگ ایران و عراق تا اواخر سال1364 در مناطق جنگى جنوب، به‏عنوان نیروى داوطلب سپاه به ‏امدادرسانى مجروحان جنگى مى‏ پردازد.

راوى در این کتاب به ذکر خاطرات تلخ و شیرین از ایام حضور خود درکردستان و همچنین مناطق جنگى جنوب پرداخته و به عملیاتهاى‏فتح‏المبین، بیت‏المقدس، خیبر، والفجر مقدماتى و والفجر یک اشاره‏مى‏نماید.

«از چندلا تا جنگ» خاطراتى از دوران کودکى، مبارزات انقلابى، دوران آموزش‏امدادگرى در بیمارستان لقمان، اعدام پاسداران توسط کومله‏ها ، نفوذ یکى از نیروهاى کومله در بیمارستان اللّه‏اکبر، بازدید از مناطق‏آزاد شده و عملیاتى هویزه و محل شهادت دکتر چمران در دهلاویه، راه‏اندازى بخش رختشویخانه بیمارستان شهید کلانترى اندیمشک‏توسط راوى و خاطراتى از آن روزها، مسلمان شدن یکى از نیروهاى‏امدادگر مسیحى، ازدواج راوى با یکى از نیروهاى سپاهى ... را در خود جای داده است.

به نقل ازخبرآنلاین

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]