تاریخ انتشار خبر: 11 مهر 1392 - ساعت 00:32:26
ناشران باید در تصمیم‌گیری‌ها نقش اصلی داشته باشند

ناشران باید در تصمیم‌گیری‌ها نقش اصلی داشته باشند

مدیر انتشارت پیام کتاب تاخیر در انتخاب معاون فرهنگی وزیر ارشاد را زمینه‌ساز ایجاد اختلال در امور نشر دانست و گفت: این تاخیر باعث شده حمایت‌های این وزارتخانه از ناشران کم‌رنگ شود.

مدیر انتشارت پیام کتاب تاخیر در انتخاب معاون فرهنگی وزیر ارشاد را زمینه‌ساز ایجاد اختلال در امور نشر دانست و گفت: این تاخیر باعث شده حمایت‌های این وزارتخانه از ناشران کم‌رنگ شود. 
مصطفی زمانی وجدانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی «منانشر»، با اشاره به اینکه مشکلات حوزه نشر مشکلات پنهانی نیست، گفت: استفاده از تجربه دست‌اندرکاران نشر به‌ویژه نهادهایی همچون مجمع ناشران انقلاب اسلامی و سایر مجامع فعال در کشور و مشارکت دادن اهالی نشر در تصمیم‌گیری‌ها می‌تواند کمک بزرگی به این حوزه باشد. 
او ادامه داد: معمولا مدیران جدیدی که سر کار می‌آیند، آشنایی چندانی با حوزه نشر نداشته و تجربه‌ کافی هم در این زمینه ندارند، بنابراین اگر بخواهند بودن هم‌فکری با ناشران دست به عمل بزنند، مشکلات ما همچنان سر جای خودش باقی می‌مانند. 
زمانی اظهار داشت: ناشری که 40 سال است در این عرصه فعالیت می‌کند و به عنوان ناشر حرفه‌ای شناخته‌می‌شود، از همه مطالبات، مشکلات و همه زوایای این عرصه به خوبی آگاه است و مدیران جدید نشر تنها در صورتی می‌توانند در کارشان موفق باشند که از این تجربه‌ها بهره ببرند. 
او با تاکید بر لزوم استفاده مدیران جدید از ظرفیت مجامع فعال در عرصه نشر، تصریح کرد: این مجامع می‌توانند به افزایش کیفیت، شمارگان آثار و اقتصاد نشر کمک کنند. متاسفانه رکودی که گریبانگیرمان شده، خیلی از ناشران را بیکار یا کم‌کار کرده و این وضعیت برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مطلوب نیست. 
مدیر انتشارت پیام کتاب گفت:‌ حمایت‌ دولت از ناشران باید مستمر باشد و با برنامه‌ریزی صحیح صورت گیرد و البته در این راستا هم ناشران می‌توانند طرف مشورت خوبی برای مدیران باشند. 
او با اشاره به اینکه جهت‌دهی این حمایت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: حمایت در همه دوره‌‌ها بوده، ولی به روش درستی صورت نمی‌گرفته است. حمایت‌های ضعیف و کوتاه‌مدت یا بی‌توجهی به حوزه معارف اسلامی درد از ناشران دوا نمی‌کند. 
وی در ادامه به اهمیت وجود گروه‌های کارشناسی قدرتمند برای بررسی محتوای آثار اشاره کرد و اذعان داشت: این گروه‌های کارشناسی باید کتاب‌ها را از نظر محتوا به دقت مورد ارزیابی قرار دهند، چون در حال حاضر بعضی از کتاب‌هایی که وارد بازار می‌شوند سنخیتی با فرهنگ جامعه ما نداشته و آسیب‌زا هستند. 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]