تاریخ انتشار خبر: 30 شهريور 1392 - ساعت 00:46:59
«سودای روی دوست»

«سودای روی دوست»

یکی از درس های بزرگ این کتاب این است که حضرت همیشه به یاد ما هستند و او در بین ما حضور دارند و حتی شاید او را هم دیده ایم اما نشناخته باشیم، بنابراین غفلت، گناه و دنیا پرستی مانع دیدار ما با حضرت شده است.

شاید کمتر دوستدار اهل بیتی باشد و آرزوی دیدار ولی نعمت خود مهدی فاطمه(عج) را در سر نداشته باشد، آری دلشیفتگان او که در پی راهی برای وصال هستند می توانند با مطالعه کتاب سودای روی دوست، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی آقا تهرانی راهکارهای عملی دیدار با حضرت ولی عصر(عج) را بدست آورند.

این کتاب که مخاطبانی عام و دلشیفته دارد امید دیدار محبوب را در دل زنده کرده و علاقه مندان با مطالعه دقیق این کتاب علاوه بر فراگیری راهکاری های کلی از برخی  دستورالعمل های خاص نیز بهره خواهند برد.

رعایت تقوا، تحصیل ورع، اتصال به قرآن، نماز اول وقت، نماز شب، ذکر و یاد مداوم حضرت، کسب معرفت، مراقبت دایم، پرداخت صدقه و فرستادن صلوات به ساحت قدسی حضرت را می توان از عوامل و راهکارهای کلی سیر به سوی دیدار محبوب خود دانست.

نویسنده در این کتاب نامه های حضرت به علما و همچنین دیدارهای متعدد افراد برجسته و عالمان دین را با امام زمان(عج) بیان می کند که دانستن محتوای این ارتباطات علاوه بر فراگیری برکات ارتباط با حضرت حجت(عج)  گوشه ای از مطالبات امام زمان(عج) آگاه خواهیم شد که ما را در سلوک به سوی دیدار دوست بسیار کمک خواهد کرد.

مناسب است در اینجا حداقل به یکی از تشرفات بزرگان و دستورالعمل امام زمان(عج) را برای درس آموزی بیان کنیم: آیت الله مرعشی نجفی(ره) می فرماید زمانی که در شهر سامرا اقامت داشتم. شب های زمستانی  در سرداب امام زمان(عج) بیتوته می کردم در یکی از شب ها، آخر شب صدای پایی را شنیدم با این که درب ورودی سرداب قفل بود، ترسیدم..... سپس سید حجازی فرمودند به چه جهت این وقت شب در اینجا آمده ای؟ گفتم: برای حاجت هایی. فرمودند: برآورده شدند.
سپس حضرت به نماز جماعت، مطالعه در فقه، حدیث و تفسیر سفارش فرمودند و به صله رحم، رعایت حقوق امت و همچنین مطالعه و حفظ نهج البلاغه و دعاهای صحیفه سجادیه تاکید کردند.....

مباحث این کتاب که در چهار فصل آمده است در صدد پاسخ گویی به دو سوال اساسی است اول آنکه آیا در دوران غیبت کبری  دیدار با مهدی فاطمه(عج)  امکان دارد؟ و در صورت امکان از چه راه هایی می توان به دیدار آن بزرگوار نائل شد؟

فصل اول کتاب با عنوان مقدمات و کلیات ضمن معرفی اجمالی حضرت به مباحثی همچون ارتباط، انتظار و دیدار هم اشاره شده و در فصل دوم عوامل زمینه ساز دیدار ذکر شده  که نویسنده این عوامل را به سه دسته عواملی که در ارتباط با خداوند، عواملی که در ارتباط با امام زمان و عواملی که در ارتباط با خویشتن باید مراعت شود، تقسیم کرده است.

موضوع موانع دیدار با امام زمان(عج) در فصل سوم این کتاب آمده است که حجت الاسلام و المسلمین آقا تهرانی موانع را به سه دسته موانع شناختی، اخلاقی و رفتاری تقسیم کرده و برای هرکدام مصادیقی را برشمرده است تا ره پویان طریق از سنگ های پیش رو آگاه و با خاطری امن طی طریق کنند.

مولف در فصل چهارم برخی از عنایات ویژه حضرت حجت(عج) را برای سالکان مخلص بیان می کند تا فرد با مطالعه آن بیش از گذشته نقش حضرت را در عالم هستی احساس کند.

یکی از درس های بزرگ این کتاب این است که حضرت همیشه به یاد ما هستند و او در بین ما حضور دارند و حتی شاید او را هم دیده ایم اما  نشناخته باشیم، بنابراین غفلت، گناه و دنیا پرستی مانع دیدار ما با حضرت شده است.

گفتم که روی ماهت از من چرا نهان است                     
گفتا توخود حجابی، ورنه رخم عیان است

کتاب «سودای روی دوست» در 192صفحه از سوی مرکز انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) به چاپ رسیده است.
 
یادداشت از عبدالغفار
نظرات شما
[کد امنیتی جدید]