تاریخ انتشار خبر: 24 شهريور 1392 - ساعت 22:58:10
 امام سجاد علیه السلام، جمال نیایشگران

امام سجاد علیه السلام، جمال نیایشگران

این کتاب در پنج فصل سامان یافته است که عناوین اصلی و برخی مطالب مهم هر فصل از قرار زیر است:اجمالی از ولادت تا شهادت; شخصیت معنوی و اجتماعی امام سجاد علیه السلام،زندگی سیاسی امام سجاد علیه السلام; شخصیت علمی امام سجاد علیه السلام، جلوه هایی از درس های امام سجاد علیه السلام

امام سجاد علیه السلام، جمال نیایشگران

احمد ترابی، (تحقیق از گروه تاریخ اسلام بنیاد پژوهشهای اسلامی)
آستان قدس رضوی، بنیاد پژوهشهای اسلامی

از جمله مراکزی که سالها در شناساندن شخصیت معصومین علیهم السلام به جامعه اسلامی پیشتاز بوده است، گروه تاریخ اسلام بنیاد پژوهشهای اسلامی وابسته به آستان قدس رضوی است . این بنیاد با بهره مندی از محققان، شیوه پژوهش گروهی پیرامون زندگی معصومین علیهم السلام را آغاز کرد و تاکنون زندگی اکثر این بزرگواران را به رشته تحقیق و تدوین درآورده است .
از امتیازات این آثار، از جمله کتاب حاضر، می توان به جامعیت پژوهش از نظر ماخذشناسی و گستره موضوعات وابسته به زندگی هر معصوم اشاره کرد . و این دو وقتی با روش مناسب تحقیقاتی دنبال شود، راه گشای دیگر محققان و خوانندگان خواهد بود . در عین حال، استخراج مجموعه ای از فهرست ها (موضوعات، اشخاص، کتاب ها، جاها و . .). و ضمیمه کردن آنها به انتهای کتاب به خصوص برای چنین آثاری، ضرورتی انکارناپذیر است تا بهره گیری از مطالب کتاب را چند برابر کند .
باید اذعان کرد نویسنده و همکاران وی به خوبی از عهده طرح اقوال مختلف پیرامون هر موضوع بر آمده اند و با نثری روان و ترتیب مناسب، تمام یا اکثر اقوال و انظار درباره هر موضوع را از لابلای اسناد و منابع تاریخی نمایان و در مقام «نقد» اقوالی را که به طور فاحش به خطا رفته اند، با تکیه بر شواهد، آشکار ساخته اند.

 

این کتاب در پنج فصل سامان یافته است که عناوین اصلی و برخی مطالب مهم هر فصل از قرار زیر است:
فصل 1: اجمالی از ولادت تا شهادت; در این فصل از تولد تا شهادت امام به طور اجمال بررسی کرده است و به خصوص از فرقه کیسانیه، شخصیت محمد حنفیه، مختار ثقفی و قیام توابین سخن به میان آمده است.
فصل 2: شخصیت معنوی و اجتماعی امام سجاد علیه السلام، ویژگی های اخلاقی، اجتماعی و عبادی امام و نیز شخصیت ادبی فرزدق شاعر، از مباحث عمده این فصل است.
فصل 3: زندگی سیاسی امام سجاد علیه السلام; حماسه کربلا به ویژه مسئولیت پیام رسانی آن، مواضع امام درباره حاکمان مستبد اموی و واقعه حره، در این فصل مورد تحلیل قرار گرفته است.
فصل 4: شخصیت علمی امام سجاد علیه السلام، ابعاد علمی امام سجاد علیه السلام، نام بردن از 172 تن از اصحاب و شاگردان امام و بررسی اجمالی زندگی ممتازترین آنها و بر شمردن مسئولیت های عالمان از نگاه امام علیه السلام قطعات برجسته این فصل است.
فصل 5: جلوه هایی از درس های امام سجاد علیه السلام، در این فصل به بررسی و معرفی رساله حقوق منسوب به امام، صحیفه سجادیه و گستره معارف آن پرداخته است.

 

 

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]