تاریخ انتشار خبر: 01 شهريور 1392 - ساعت 20:46:35
تاریخ با غرغرهای اضافه

تاریخ با غرغرهای اضافه

كتاب‌هاي اين مجموعة 3 جلدي مروري است بر تاريخ ايران و سرگذشت مردمان اوليه كه به اين سرزمين وارد شدند همراه با چاشني طنز و شوخي، كه نويسنده نام آن را « تاريخ با غرغرهاي اضافه » گذاشته است.

كتاب‌هاي اين مجموعة 3 جلدي مروري است بر تاريخ ايران و سرگذشت مردمان اوليه كه به اين سرزمين وارد شدند همراه با چاشني طنز و شوخي، كه نويسنده نام آن را « تاريخ با غرغرهاي اضافه » گذاشته است. شايد به اين دليل كه گاهي در گذشته‌هاي نه چندان دور و حتي در زمان حال اگر كسي كاري از دستش بر نمي‌آمد و به عبارتي بايد مي‌سوخت و مي‌ساخت شروع مي‌كرد به غرغر كردن ! علي اصغر سيدآبادي نويسنده اين مجموعه مروري دارد بر رويدادهاي تاريخ ايران زمين. كتاب اول به نام « ايران چگونه ايران شد؟» از آغاز تاريخ اولين حكومت سراسري در ايران شروع شده و به كيومرث و جمشيد، شاهان ايراني و حمله ضحاك به ايران مي‌پردازد. در كتاب دوم نويسنده ظهور تا سقوط هخامنشيان را بررسي كرده است.

كوروش براي ايرانيان آن قدر مهم بوده است كه كلي در طول تاريخ برايش افسانه ساخته‌اند و به هر موضوع ساده‌اي دربارة زندگي‌اش كلي شاخ و برگ داده‌اند. نام كتاب دوم اين مجموعه «اين نقشه بزرگ چرا كوچك شد؟» نام دارد. كتاب سوم اين مجموعه كه نامش « نخستين تجربة استعمار غربي در ايران» است يكي از شكست‌هاي بزرگ ايرانيان را شرح مي‌دهد كه با حمله اسكندر مقدوني به ايران آغاز مي‌شود و با توضيح تشكيل نخستين حكومت سراسري بيگانه در ايران ادامه مي‌يابد و سپس به دورة اشكاني، دوره‌اي كه ايرانيان دوباره حكومت خود را به دست گرفته‌اند، مي‌رسد. «تاريخ با غرغرهاي اضافه» تجربة جديدي است براي نوجوانان و روايتي خواندني براي دوستداران تاريخ ايران. اين كتاب‌ها در 3 مجلد جداگانه راهي بازار نشر شده است.

------------------------------------------

 تاریخ با غرغرهای اضافه، مروری بر تاریخ ایران است با زبانی ساده و آمیخته با شوخی و طنز. این مجموعه تاریخ ایران را با نگاهی انتقادی و روایتی جذاب بازخوانی می‌کند. کتاب‌های این مجموعه برای گروه سنی نوجوانان نوشته شده است، اما دیگر گروه‌های سنی نیز می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

اولین کتاب از این مجموعه با عنوان «کتاب اول: از آغاز تاریخ تا نخستین حکومت سراسری در ایران» به توضیح وقایع شکل‌گیری کشور ایران و چگونگی تاسیس نخستین حکومت سراسری در آن، یعنی مادها می‌پردازد.
دومین کتاب از این مجموعه با عنوان «این نقشه بزرگ چرا کوچک شد؟» به توضیح وقایع مربوط به ظهور و سقوط هخامنشیان می‌پردازد.
سومین کتاب «تاریخ با غرغرهای اضافه» هم درباره آغاز حکومت سلوکیان تا پایان قدرت سلسله اشکانیان است که حکومت سلوکیان در آن، اولین تجربه استعمار غربی در ایران توصیف شده است.

«تهاجم فرهنگی یونان به ایران»، «نخستین تجربه استعمار غربی در ایران»، «حکومت محلی ایرانیان در دوره اشغال»، «شاهی که داماد بدبخت شاه ایران شد»، «وقتی شاه ایران گول سردار رومی را خورد»، «جشنی برای مسخره کردن شکست‌خوردگان»، «شهبانوی ایتالیایی ایران»، «...و سرانجام آدمی خردمند شاه شد»، «شاهی با حفظ سمت قبلی» و منابع و ماخذ، بخش‌های مختلف این کتاب را تشکیل می‌دهند.
سیدآبادی در ابتدای این کتاب نوشته است: آن‌چه در ادعای تاریخ‌نگاران غربی بیشتر تردید ایجاد می‌کند، روش انتخاب جانشینان اسکندر است. اسکندر که امروز نماینده جهان متمدن معرفی شده است، در انتخاب جانشینانش شیوه‌ای را برگزید که هیچ شباهتی به دموکراسی اولیه یونانی‌ها نداشت. دموکراسی یونانی یک جور انتخاب مستقیم و محدود بود. در یونان آن بخشی از مردم که صاحب رای بودند، در دولتشهرهایشان گرد هم می‌آمدند و حاکم خود را انتخاب می‌کردند.

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:
وقتی مهرداد بر تخت نشست، هنوز دربار اشکانیان از سلوکیان و یونانیان تقلید می‌کرد و رسم و رسوم آن‌ها را در حکومت‌داری اجرا می‌کرد. مهرداد هم در این زمینه کار زیادی نکرد. شاید جنگ‌های پی‌درپی فرصت انجام چنین کاری را به او نداد و شاید هم‌ چنین دغدغه و نگرانی‌ای نداشت. اشکانیان که نام دیگرشان پارتیان است، در تیراندازی معروف بودند. برخی از تاریخ‌نویسان دلیل پیروزی آن‌ها را در همین مهارتشان می‌دانند، اما به نظر من این حداقل درباره مهرداد کمی کم‌لطفی است؛ او نه تنها تیراندازی ماهر بود و لشکری از تیراندازان ماهر را نیز همراه داشت، که اهل سیاست و تدبیر هم بود. گاهی به جای تکیه بر سلاح و مهارت‌های جنگی از عقل و تدبیر خود بهره می‌جست.
شاه داماد

وقتی که مهرداد در شرق ایران به جنگ با مهاجمان مشغول بود، یکی از شاهان سلوکی با همدستی یونانیان ساکن ایران به حمله‌ای حساب‌شده را در غرب ایران شروع کرد. اگر مهرداد دیر جنبیده یا اشتباه کرده بود، معلوم نبود چه پیش می‌آمد. مهرداد وقتی دید که از تیراندازان کار زیادی ساخته نیست، دست به کاری عجیب زد. او شاه سلوکی را با حیله و نیرنگ گرفتار کرد، با احترام بسیار دخترش را به عقد او درآورد و او را به یکی از استان‌های ایران فرستاد.

چون ما بنایمان بر غرغر کردن است، بنابراین در این‌جا برخلاف بقیه تاریخ‌نویسان که این را به حساب تدبیر مهرداد گذاشته‌اند، بلافاصله به یاد دختر شاه می‌افتیم و می‌پرسیم که تکلیف دختر بدبخت مهرداد چه می‌شود که به زور شوهرش داده‌اند؟ البته که حق با ماست، اما جواب این خواهد بود که در هر حال در آن زمانه او را به زور شوهر می‌دادند، چه به شاه سلوکی و چه به کسی دیگر. تازه از کجا معلوم که آن‌ها با هم به خوبی و خوشی زندگی نکرده باشند.

نخستین سکه و نخستین قوانین

مهرداد نه تنها نخستین شاه ایران بزرگ، پس از سال‌ها اشغال بود، بلکه او را می‌توان نخستین قانونگذار پس از اشغال هم خواند. مجموعه قوانینی را برای اداره ایران تدوین کرد که البته به قوانین سلوکی‌ها خیلی شبیه بود. او همچنین نخستین سکه را به نام پادشاه ایران زد که باز هم تاثیر سلوکی‌ها و یونانی‌ها در آن مشخص بود...

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]