تاریخ انتشار خبر: 03 خرداد 1392 - ساعت 10:34:25
فاطمیت فاطمه و تاریخ

فاطمیت فاطمه و تاریخ

« فاطمیت فاطمه و تاریخ» عنوان کتابی است از دکتر محمدحسن زورق که وی در این اثر نقش حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) را در پایایی و پویایی دین اسلام تشریح کرده است. این اثر توسط انتشارات سوره مهر مهر منتشر شده است.

به گزارش پایگاه اینترنتی کتابستان از کتاب فاطمیت فاطمه و تاریخ رونمایی شد.

 

« فاطمیت فاطمه و تاریخ» عنوان کتابی است از دکتر محمدحسن زورق که وی در این اثر نقش حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) را در پایایی و پویایی دین اسلام تشریح کرده است. این اثر توسط انتشارات سوره مهر مهر منتشر شده است.

 

 

به گزارش کتابستان پیش از این قرار بود این اثر ارزشمند با عنوان فاطمه و تاریخ منتشر شود.

زورق از این اثر به عنوان تحلیل تاریخی فلسفه وجودی نقش حضرت فاطمه(سلام الله علیها) در تداوم و حیات اسلام یاد کرده است.

وی درباره محتوای این کتاب گفت: کوشیدم با سخن گفتن درباره فطرت و نیازهای سرشتی و زیستی انسان یادآور شوم که تمایل به خداوند امری فطری است؛ استعدادی بالقوه که باید به فعل درآید. در ادامه به مقوله «نبوت» به عنوان نهادی تاریخی و سازوکاری تجزیه‌ناشدنی پرداخته‌ام.

زورق با توجه به موضوع، «امامت» را مبحث بعدی کتابش عنوان کرد و افزود: امامت به این معنا که انسان موجودی اجتماعی و ناگزیر از نظام سیاسی است و تنها نظام امامت است که با نهاد انسان پیوند و سازگاری دارد. مبحث اصلی این کتاب نیز بحث درباره این موضوع است که پس از جنگ خندق به ویژه بعد از فتح مکه، عده زیادی نه از باب گرایش به حقیقت اسلام، بلکه از باب گرایش به واقعیت قدرت اسلام به این دین گرویدند و معادلات قدرت عوض شد.

وی ادامه داد: در نتیجه این تفکر دو جامعه شکل گرفت، نخست جامعه‌ای که پیامبر(ص) ایجاد کرد و مدینةالنبی نام داشت و دوم، جامعه‌ای بود که مجموعه‌ای از مولفه‌ها نظیر اسلام، آداب و رسوم گذشته و مهاجرانی که تازه به اسلام گرویده بودند در پیدایش آن تاثیر داشتند، این جامعه مدینةالعرب نام گرفت. در این میان نقش فاطمیت حضرت فاطمه(س) یعنی نقش جداکنندگی که چگونه ایشان سرنوشت مدینةالنبی را از مدینةالعرب جدا کردند و به واسطه تدابیر و اقداماتشان پایایی و پویایی اسلام را رقم زدند، اهمیت والایی دارد و موضوع اصلی این کتاب را شکل می‌دهد.

این استاد تاریخ اسلام و علم سیاست، یکی از امتیازات این کتاب را موضوع بدیع آن دانست و با اشاره به این که پیش از این کتابی در این زمینه تالیف نشده بود، عنوان کرد: سال‌ها قبل در کتاب دیگرم با عنوان «شهر گمشده: فاطمه چه گفت...؟ مدینه چه شد...؟» اشاره‌ای مختصر به نقش حضرت فاطمه(س) در پویایی اسلام داشته‌ام.

 

 

بنا بر گفته وی این کتاب از چهار بخش تشکیل شده است که بخش اول در مورد فطرت انسان است و اینکه انسان به صورت فطری به خدا عشق می‌ورزد و همین تمدن زاییده عشق انسان به صفات خداست؛ به این معنی که خدا قادر، عادل، لطیف، خلاق و زیباست و انسان‌ها به عشقِ مطلق، قدرتِ مطلق، علمِ مطلق، عدالتِ مطلق، زیباییِ مطلق و خلاقیتِ مطلق تمایل دارند، این صفات را دوست دارند و دوست داشتن این صفات یعنی دوست داشتن خدا.

 

 

گفتنی است به تازگی از همین نویسنده، کتاب «ریشه‌ها» (انقلاب اسلامي ايران، ريشه‌ها و دورنماي آينده) توسط سوره مهر منتشر شده است.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]