تاریخ انتشار خبر: 03 خرداد 1392 - ساعت 08:15:53
محمد رضا سرشار

محمد رضا سرشار

با مطالعه این نوشته با فعالیت‌ها و آثار محمدرضا سرشار آشنا شویم.

سرشار با نام مستعار رضا رهگذر از نويسندگان داستان، منتقد و كارشناسان ادبيات می باشد. سرشار در 23 خرداد سال 1332  در كازرون به دنيا آمد. خانواده‌اش در اصل شيرازي بودند. او به خاطر شغل پدرش سال‌هاي مدرسه را در  شيراز، تبريز، بوشهر، اروميه، اصفهان و جهرم گذراند و دو ديپلم فني و رياضي گرفت و در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت فارغ‌التحصیل شده است. برخي او را برخي به خاطر خواندن قصه هاي در ظهر جمعه مي شناسند.

 

 

 

 

 

از جمله فعاليت هاي فرهنگي او به موارد زير مي توان اشاره داشت: سردبير مجله رشد دانش آموز، عضو هيأت داوران ششمين جشنواره تأتر فجر، مدرس ادبيات کودکان در دانشسراي تربيت معلم، استاد دانشکده هنرهاي زيبا دانشگاه تهران، عضو شوراي داوران انتخاب کتاب سال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، عضو شوراي نظارت بر کتاب هاي کودکان و نوجوانان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، دبير چهارمين جشنواره کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکري، سردبير گاهنامه قلمرو تا شماره ٦، سردبير نشريه تخصصي دو فصلنامه گويش، سردبير مجله سوره نوجوانان، عضو شورای سردبيری مجله ادبيات داستانی، مسؤول شورای نقد و بررسیواحد رمان بنياد جانبازان.

 

 

 

 

 

 برخي از آثار او عبارتند از: "کشاورز پیرو خرس قهوه ای"،"اصلي آباد"،"اگه بابا بميره"،"گرداب سکندر"،"جايزه"، "تشنه ديدار"،"هستم اگر مي روم"،"بياييد ماهيگری بياموزيم"،"و اما بعد"،"قصه پر غصه ما"،"بيست سال تلاش"،"يثرب شهر يادها و يادگارها"،"نردبان جهان"،"نگاهی به ادبيات کودکان قبل و بعد از انقلاب"،"نور و رنگ"، "گنجشکک و پنبه دانه"،"قصه‌های حیوانات"،"هستم اگر می‌روم"،"نگاهی تازه به جنگ و صلح"،"آنك آن يتيم نظر كرده"و تعدادي مقاله و مصاحبه و سخنراني.

 

 

 

 

 

در مجموع، چهار عنوان کتاب و چند داستان کوتاه از سرشار در دوران پيش از انقلاب منتشر شد. در دوران پس از پيروزي انقلاب اسلامي، 85 عنوان کتاب ديگر از وي، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظري ادبي، به شکل تاليف يا ترجمه، براي کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد. علاوه بر آن، 12 عنوان کتاب نيز به صورت گردآوري و ويرايش غليظ از او انتشار يافته که در مجموع، شمارگاني بالغ بر سه و نيم ميليون نسخه را به خود اختصاص داده است. آثار او تاکنون، دست کم 26 جايزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخي از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان هاي انگليسي و اردو، ترجمه شده است. نشريه بين المللي who is who، در سال 1373، نام وي را به عنوان يکي از مشاهير فرهنگ ايران به ثبت رساند.

 

 

 

 

 

برخی از داستان‌های مجموعه "خداحافظ برادر" اثر رضا رهگذر (محمدرضا سرشار) از جنگ تأثیر گرفته‌اند."گذری بر ادیبات کودکان و نوجوانان قبل و بعد از انقلاب"، شامل چهارده مقاله و یادداشت در مورد مسائل ادبیات کودک و نوجوان، نقد سی و نه کتاب و یک فیلمنامه مربوط به این گروههای سنی است. "جنگ سلطه و رسالت هنرمندان" در بر گیرنده سی یادداشت در باره ادبیات بزرگسالان و نقد چهل و دو داستان از ده نویسنده است.

 

 

 

 

 

كتاب‌ "در مسير تندباد" به‌ بررسي‌ ديدگاهی، سالشماری، موضوعي ‌و شكلي ‌20 سال ‌ادبيات ‌داستاني‌ ويژه‌ گروههاي ‌سني‌ كودكان‌ و نوجوانان ‌(داستان‌ كوتاه‌، داستان ‌بلند، مجموعه‌ داستان‌، داستان‌ مصور، خاطرات‌، و ...) مي‌پردازد. اين كتاب به‌ بخشهای ‌ديدگاه ‌(مفهوم‌ و هدف ‌تقسيم ‌ديدگاهی)، جنگ ‌يا صلح‌، نگاه‌ فرا واقعيتگرايانه ‌تقسيم‌ شده ‌است‌. در بررسی سال‌ شماري‌، وضعيت ‌انتشار كتابهای ‌كودكان‌ در زمينه‌ دفاع‌ مقدس ‌از سال ‌1359 تا 1379 به‌ تفكيك ‌بررسي ‌شده ‌است‌، بررسي ‌موضوعي ‌شهادت‌، جانبازی ‌و جانبازان‌، آزادگي‌، بسيج‌، مهاجرت‌، جنگ‌ شهرها، دلاوری‌های ‌كودكان ‌و نوجوانان ‌در جبهه‌ها، دلاوری‌ها و ايثارگریهای ‌بزرگترها، خانواده ‌در غياب‌ پدر، كمك‌ به ‌جبهه‌ها، امدادهای غيبی ‌در جبهه‌ها، تاثير واقعه ‌عاشورا، تحول‌ يك‌ شخصيت ‌در اثر جنگ‌، داستانهايی با قهرمان‌ دختر، داستانهايی ‌با قهرمانی ‌از اقليتها را بررسي‌ مي‌كند. در بررسی ‌شكلي ‌نيز ادبيات ‌ترجمه‌ای ‌جنگ‌، آثار اقتباسی ‌يا متاثر، داستانهاي ‌شكل‌گرا (فرماليستی)، داستانهای ‌با جنبه‌ افسانه‌ای، داستانهای دارای ‌جنبه‌ نمادين‌، داستانهای طنزآميز، آثار كارتونی، قصه ‌فرماندهان‌، خاطره‌ها و داستانهای ‌سرداران‌ شهيد، شرح ‌داستاني ‌عمليات ‌جنگی و آثار كودكان ‌و نوجوانان مورد بررسی ‌قرار مي‌گيرد.

 

 

 

 

 

سرشار براي سنين كودكان نيز آثاری دارد. کتاب "کشاورز پیرو خرس قهوه ای" در سال 1374 منتشر شد، اين كتاب ماجرای کشاورز پیری در زمانهای قدیم است که زمین کشاورزی اش در حاشیه جنگلی قرار دارد که در آن یک خرس قهوه ای تنبل و زورگو زندگی می کند. این کشاورز پسری ندارد که در کار کشت و محافظت از محصولشان به او کمک کند. با این همه دخترانی دارد که بسیار کمک کار پدرند اما نمی توانند در برابر زورگویی های خرس قهوه ای کاری بکنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

منابع برای مطالعه بيشتر:

 

 

 

 

 

1. محمدرضا سرشار، در مسير تندباد، تهران: پيام آزادي،1381. 436 ص.

 

 

 

 

 

2. محمدرضا سرشار، توت فرنگی های روی دیوار، نشريه ادبیات داستانی ، ش 88.

 

 

 

 

 

3. رضا رهگذر، تک رنگ، انتشارات مدرسه، 124ص.

 

 

 

 

 

4. رضا رهگذر، زن‌ها همه مثل هم‌اند، نشريه ادبیات داستانی، ش 108.

 

 

 

 

 

5. رضا رهگذر، مردی كه خوابهايش را در جيبش گذاشته بود، نشريه ادبیات داستانی ، ش 106.

 

 

 

 

 

6. داستانهای جنگ و ايستگاههای سه‌گانه‌اش: گفت و گو با محمد رضا سرشار، نشريه ادبیات داستانی ، ش 83.

 

 

 

 

 

7. سیدعبدالعلی دستغیب، توت فرنگی‌های روی ديوار، نشريه ادبیات داستانی ، ش 106.

 

 

 

 

 

8. رضا رهگذر، انتهای تنهایی، نشريه ادبیات داستانی، ش 87.

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]