تاریخ انتشار خبر: 02 خرداد 1392 - ساعت 16:07:50
پنج قرن تاریخ معاصر ایران

پنج قرن تاریخ معاصر ایران

بصیرت تاریخی، نگاهی نو به مقاطع تاریخ معاصر ایران در 5 قرن اخیر با عبور از سیر تحولات تاریخی است. در واقع کتاب بیشتر پیرامون حوزه تاریخ تحلیلی و اندیشه سیاسی است و دیدی جدید از مقاطع تاریخ معاصر ایران از عصر صفویه تا انقلاب اسلامی به دست می‌دهد.

بصیرت تاریخی، نگاهی نو به مقاطع تاریخ معاصر ایران در 5 قرن اخیر با عبور از سیر تحولات تاریخی است. در واقع کتاب بیشتر پیرامون حوزه تاریخ تحلیلی و اندیشه سیاسی است و دیدی جدید از مقاطع تاریخ معاصر ایران از عصر صفویه تا انقلاب اسلامی به دست می‌دهد. شاید بتوان گفت که نویسنده تلاشی موفق داشته در رفع شبهات مطرح شده از دید سیاسی لیبرال به تارخ معاصر ایران و نیز قدمی موثر برای کمک به فهم بهتر وقایع و جریانهای تاریخ معاصر ایران.

 

 

شاید برای بسیاری سوال باشد که چرا نویسنده، مبداء بحث خویش را از حکومت صفویان آغاز نموده است. پاسخ این پرسش نیز در متن کتاب و نظریات نویسنده نهفته است. در واقع او عصر صفویه را به لحاظ تفوق سیاسی و استقلال ایران، رسمیت یافتن مذهب شیعه، رونق مدارس علمیه شیعی در کشور و تاثیرگذاری علمای بزرگ و بسیاری مسائل دیگر بعداز انقلاب اسلامی مهمترین عصر تاریخ معاصر ایران می‌داند.

 

 

نویسنده در فصل های هفتگانه کتاب، علاوه بر نگاه به مقاطع تاریخ معاصر ایران که خویش تعریفی نو از آنها ارائه می‌کند، به بررسی و شناخت تحولات سیاسی ایران می‌پردازد و بیشتر معطوف جنبش مشروطه می‌گردد تا بتواند به مخاطب خویش بصیرتی سیاسی برای درک وقایع ارائه کند. همچنین یکی از مهمترین بخش‌های این کتاب بررسی و جریان شناسی تجدد در ایران است. اینکه چگونه مباحث داغ تجدد در مقطعی از تاریخ معاصر ایران به دغدغه اول روشنفکران ایرانی بدل شد و حتی فضای عمومی کشور را هم تحت‌تاثیر خود قرار داد. نویسنده همچنین به بررسی آثار تجدد و نیز نمودهای تجددخواهی در دوقرن اخیر تاریخ معاصر می‌پردازد. در فصلی دیگر نگارنده کتاب، به بررسی عملکرد و تاثیر ملی گراهای افراطی و جریان باستان گرایی، مارکسیست ها و نیز غربگرایان در ایران می‌پردازد و البته نقدهایی جدی در رابطه با تاریخ نگاری سکولار بیان می‌کند.

 

 

«کلیاتی پیرامون شناخت تاریخ معاصر ایران از صفویه به بعد»، «جریان‌شناسی در تاریخ معاصر»، «اصل شناخت تاریخ تحولات سیاسی ایران»، «اندیشه اصلاحات در تاریخ اندیشه سیاسی اسلام و ایران»، «عقلانیت و تاریخ‌نگاری معاصر ایران و نقد رویکردهای ناصواب»،  «جریان‌شناسی تاریخی تجدد در ایران»، «بررسی ده واقعه و موج تاریخی در پنج قرن اخیر ایران» عناوین فصل‌های هفتگانه این کتاب را تشکیل می‌دهد.

 

 

این کتاب خواندنی که باعث ایجاد بصیرت سیاسی در نگاه به تاریخ معاصر ایران و رفع شبهات تاریخی می‌گردد، می تواند بهترین گزینه برای کسانی باشد که دل به دریای عمیق تاریخ معاصر ایران زده اند و اکنون با ذهنی پر از سوال و پرسش به دنبال رفع شبهات تاریخی خود هستند.

انتشارات آرما، این کتاب را که در واقع مجموعه ایست از گفتارها و نوشتارهای دکتر موسی‌نجفی، در قطع جیبی و در 251 صفحه منتشر نموده و در اختیار علاقه مندان قرار داده است. قیمت پشت جلد این کتاب(چاپ اول) پنجاه هزار ریال است.

یادداشت از جابر خرم‌نیا

 

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]