تاریخ انتشار خبر: 23 دي 1391 - ساعت 03:00:17
جامی ز خم خانه دل

جامی ز خم خانه دل

این كتاب شامل گزیده بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در بزرگداشت مقام جانباز و نیز اشعار بیش از شصت شاعر ایرانی است كه در پاسخ به مطروحه‌ی رهبر انقلاب و در پاسداشت مقام جانباز سروده شده است.

«جامی ز خمخانه‌ی دل» /حجت الاسلام جواد محمدزمانی /انتشارات «نسیم انقلاب»

این كتاب شامل گزیده بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در بزرگداشت مقام جانباز و نیز اشعار بیش از شصت شاعر ایرانی از جمله: رضا اسماعیلی، علی انسانی، میلاد عرفان‌پور، علیرضا قزوه، ولی الله كلامی زنجانی، مصطفی محدثی خراسانی است كه در پاسخ به مطروحه‌ی رهبر انقلاب و در پاسداشت مقام جانباز سروده شده است.

«جامی ز خمخانه‌ی دل» به همت حجت الاسلام جواد محمدزمانی از سوی انتشارات «نسیم انقلاب» وابسته به موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر شده است و قرار است در تجدید چاپ‌های آتی، اشعار تازه‌‌ای كه پس از انتشار كتاب سروده می‌شود به آن اضافه گردد.

جواد محمدزمانی در مقدمه و در توضیح شكل‌گیری این كتاب نوشته است: «از دیر باز در محافل ادبی و انجمن‌های شعر، مقوله‌ای به نام «مطروحه» وجود داشته است. مطروحه، بيتی بوده كه معمولاً بزرگ يك انجمن شعر در پايان محفل، مطرح می‌كرده و از شاعران می‌خواسته تا بر اساس همان بيت و در همان وزن و با همان رديف و قافيه يا بر اساس آن مضمون، شعری بسرايند و در جلسه‌ی بعد در آن محفل بخوانند. اين كار چند فايده داشته است؛ نخست آنكه شاعران انگيزه‌ای برای سرايش شعری تازه می‌يافتند. دوّم آنكه شاعران ميزان توانايی خود را در آن قالب و با آن رديف و قافيه درمی‌يافتند و عيار كار را می‌سنجيدند و با توجّه به آثار ديگران، ضعف‌های اثر خود را دريافته و به تقويت شعر خود می‌پرداختند. سوم آنكه يادگار نيكويی از آن محافل برجای می‌ماند و هرگاه آن شعر خود را می‌خواندند، به ياد آن محفل می‌افتادند.»

نظرات شما
[کد امنیتی جدید]