فلسفه و عرفان
 • کتاب اصول معرفت شناسی در فلسفه اسلامی؛ علم حضوری

  کتاب اصول معرفت شناسی در فلسفه اسلامی؛ علم حضوری

  خواننده در این کتاب با نظریه ابداعی نویسنده یعنی «هرم هستی» -که ناظر به وحدت تمامی مراتب و درجه‌های فعل صدوری است- آشنا می‌شود.

 • درآمدی بر تصوف و عرفان اسلامی

  درآمدی بر تصوف و عرفان اسلامی

  کتاب درآمدی بر تصوف و عرفان اسلامی نوشته ویلیام چیتیک و ترجمه جلیل پروین مجموعه‌ای از مقالات اوست که طیف وسیعی از ابعاد مختلف تصوف و عرفان اسلامی از قبیل طریق و سنت تصوف، نفس انسانی، ذکر خداوند، عشق و سماع الهی را در بر می‌گیرد.

 • گنجینه معنوی مولانا

  گنجینه معنوی مولانا

  این کتاب مجموعه‌ای از مقالات عرفان پژوهان معاصر به همراه گزیده‌ای دوزبانه (فارسی-انگلیسی) از آثار مولوی به ویژه مثنوی معنوی، دیوان شمس و فیه ما فیه است.

 • عرفان اسلامی چیست؟

  عرفان اسلامی چیست؟

  آنچه برای نویسنده، با توجه به پیشینه هنر پژوهی او، در کتاب حاضر به چشم می‌خورد، همبستگی نگرش اسلامی با هنر اسلامی است، طوری که به گفته او کمتر خوشنویسی را می‌توان یافت که پشتوانه عرفانی نداشته باشد.

 • پیشینه و پیرنگ معرفت شناسی اسلامی

  پیشینه و پیرنگ معرفت شناسی اسلامی

  کتاب پیشینه و پیرنگ معرفت شناسی اسلامی در دو بخش کلی به تعریف معرفت، امکان آن و نظریه مطابقت می‌پردازد.در راستای رسیدن به این هدف به طور مفصل، نظریات فیلسوفان اسلامی از فارابی تا علامه طباطبایی و آیت الله مصباح یزدی را بررسی و نقد می‌کند.

 • کتاب مطابقت صور ذهنی با خارج

  کتاب مطابقت صور ذهنی با خارج

  کتاب مطابقت صور ذهنی با خارج تنها به بررسی و تحلیل علم حصولی پرداخته، زیرا مطابقت و عدم مطابقت تنها در علم حصولی مطرح است.

 • بسته پیشنهادی عرفان اسلامی

  بسته پیشنهادی عرفان اسلامی

  بسته پیشنهادی درباره عرفان اسلامی با چندین محور تا مخاطب به خوبی عرفان اسلامی را بشناسد.

 • قلندر و قلعه

  قلندر و قلعه

  قلندر و قلعه با محوريت زندگي و شخصيت شيخ شهاب الدين سهروردي معروف به شيخ اشراق به نگارش درآمده است.كتاب جزء معدود آثاري است كه در قالب داستان به زندگي يكي از حكيمان بزرگ ايراني مي پردازد و اين امكان را براي علاقمندان و مخاطبان عام حكمت و فلسفه فراهم مي كند كه با گوشه هايي از زندگي و انديشه و شخصيت شيخ اشراق آشنا شوند.

 • کتاب فلسفی از نشر خیمه

  کتاب فلسفی از نشر خیمه

  صاحبدلان روایت مردانی است که شیفته امام ابی عبدالله(ع) بوده اند و مردانی که در مجالس آنحضرت شورآفرین بوده اند. هر کدام به شکلی و به نحوی. یکی با ذکر مصیبت، یکی با سخنرانی یکی با علم و...این مجموعه در چهار کتاب به چاپ رسیده است.

 • فلسفه میان فرهنگی و عالم معاصر

  فلسفه میان فرهنگی و عالم معاصر

  فلسفه یا به تعبیر عام‌تر بینش میان فرهنگی عنوانی است که به تازگی بر مجموعه وسیعی از فعالیت‌های پژوهشی - دانشگاهی اطلاق می‌شود.

 • شرح برادران موحد بر فصوص الحکم ابن عربی

  شرح برادران موحد بر فصوص الحکم ابن عربی

  ویژگی اصلی این شرح را باید ساده و روان نویسی و تقسیم بندی مطالب به صورت منظم دانست و البته سعی در جامعیت به گونه ای که در بیان مطالب به سایر آثار ابن عربی واکثر شروح پیش از خود نظر داشته و آز آنها استفاده کرده اند.

 • «هگل»

  «هگل»

  این اثر، حاصل سه دهه تفکر هگل شناس برجسته آمریکایی فردریک بایزر است که قسمت اعظم آن محتوای درس گفتارهای سال 2002 او در دانشگاه هاروارد است. برخلاف روش مألوف تحلیلی که در جامعه دانشگاهی انگلیسی زبان رایج است، مطالعه حاضر، هرمنوتیکی است.

 • معرفت شناسی و هرمنوتیک از منظری عرفانی

  معرفت شناسی و هرمنوتیک از منظری عرفانی

  اثر حاضر با عنوان «معرفت­ شناسی و هرمنوتیک از منظر عرفانی»، به ترجمه فصول چهارم و پنجم کتاب «طریق عرفانی معرفت: متافیزیک خیال ابن­عربی» می­پردازد. این دو فصل که در عنوان کتاب نیز دیده می­شود، به معرفت­شناسی و هرمنوتیک از منظر ابن­ عربی می­پردازد.

 • اصول معرفت­ شناسی در فلسفه اسلامی: علم حضوری

  اصول معرفت­ شناسی در فلسفه اسلامی: علم حضوری

  نویسنده پیش از ورود به بحث، تاریخچه مختصری از علم حضوری، از افلاطون تا ملاصدرا، بیان می­کند. به­گفته او، ویژگی فلسفه اسلامی در این است که بتواند بر شکاف بین رؤیت عقلانی معقولات افلاطون و انتزاع سامانمند تجربه حسی ارسطویی فائق آید و فراتر رود؛ اساساً در فلسفه غرب، ایجاد یک وحدت سازمند میان این­دو بیهوده انگاشته شده است.

 • كتاب ويتگنشتاين و گادامر ( به سوي فلسفه ي پسا تحليلي )

  كتاب ويتگنشتاين و گادامر ( به سوي فلسفه ي پسا تحليلي )

  اين كتاب به صورت سنت تحليلي به نگارش در آمده و از ويژگي هاي مثبت آن استفاده از زبان ساده و بيان شيوا براي مباحث غامض است.

 • نور در حکمت سهروردی

  نور در حکمت سهروردی

  این اثر بعد از شعاع اندیشه و شهود در فلسفه سهروردی، تنها کتابی است که با تحقیق در منابع معاصر و متقدم، سعی دارد چهره ای امروزی تر از سهروردی را عرضه کند.این کتاب برای آشنایی اجمالی با فلسفه سهروردی اثری برجسته است.

 • فهم فلسفه

  فهم فلسفه

  مجموعه‌ی فهم فلسفه مجموعه‌ای مختصر است که در تلاش است تا با ترسیم خطوط کلی تاریخ فلسفه برای کسانی که علاقه‌مندند تا با تاریخ فلسفه آشنا شوند منبعی مناسب باشد.

 • حماسه و عرفان

  حماسه و عرفان

  در کتاب “حماسه و عرفان“، اصول و بنیانهایی از دو فضیلت انسانی، شناسایی شده تا با تبیین جایگاه هر یک، زنگارهای باطلی که موجب دور نگهداشتن یکی از دیگری است زدوده شده و اتحاد و ائتلاف این دو و اینکه هریک مکمل دیگری است.

 • پرتوی از عنایات الهی و افاضات رحمانی بر عالم ربانی آیت الله آقانجفی اصفهانی

  پرتوی از عنایات الهی و افاضات رحمانی بر عالم ربانی آیت الله آقانجفی اصفهانی

  «پرتوی از عنایات الهی و افاضات رحمانی بر عالم ربانی آیت الله آقانجفی اصفهانی» کتابی است که به میان آثار عرفانی آقانجفی اصفهانی می رود و از مشاهدات و توصیه های اخلاقی عرفانی نویسنده می گوید.

 • چنین گفت نیچه

  چنین گفت نیچه

  کتاب چنین گفت نیچه با زبان بومی ما به طرح اندیشه های نیچه پرداخته است ودر این پردازش نیز حق مطلب را به نیکویی ادا کرده است.