نقد کتاب
 • معرفی و بررسی کتاب «من هومبولتم»

  معرفی و بررسی کتاب «من هومبولتم»

  درست که فکر می‌کنم می‌بینم بلاهایی که توی زندگی سر من آمده است از‌‌ همان اختراعات اولیه‌ی بشر بوده است، فکر، رؤیا، خواب، زبان و خط.

 • معرفی و نقد کتاب «زندانهایی که برای زندگی انتخاب می‌کنیم»

  معرفی و نقد کتاب «زندانهایی که برای زندگی انتخاب می‌کنیم»

  این اثر مجموعه مقالاتی انتقادی ـ اجتماعی به قلم دوریس لسینگ (داستان نویس انگلیسی) است. وی در پنج مقاله تحت عنوانهای: «آنگاه که آیندگان به ما می‌اندیشند»، «تو لعنت شده‌ای، ما رستگار»، «عوض کردن کانال برای تماشای دالاس»، «ذهن‌های جمعی» و بالاخره «آزمایشگاههای تغییر اجتماعی»، عادتهای نگرشی و رفتاریِ مسلط بر انسان و جامعة مدرن را مورد تأمل قرار داده است.

 • معرفی و نقد کتاب «150 بازی جهت تقویت هوش کودکان»

  معرفی و نقد کتاب «150 بازی جهت تقویت هوش کودکان»

  در کتاب حاضر می‌توان پیشنهاداتی برای کودکانی که هیچ تناسبی با سن خود ندارند پیدا کرد. بیشتر این بازی‌ها مستلزم داشتن ابزارهای مخصوصی نیست و می‌توان به راحتی آن را انجام داد.

 • نقد كتاب ‏«كيست از شما، از تمامي قوم او»‏

  نقد كتاب ‏«كيست از شما، از تمامي قوم او»‏

  «كيست از شما از تمامي قوم او – يادنامه» عنوان اثري است از «مئير عزري – سفير شانزده ساله رژيم ‏صهيونيستي در تهران – كه در اين نوشتار مورد نقد و بررسي قرار مي‌گيرد.‏@

 • معرفی و بررسی کتاب "پسران نوجوان"

  معرفی و بررسی کتاب "پسران نوجوان"

  این کتاب شامل آنچه والدین و مربیان می‌توانند انجام دهند تا پسران نوجوان به مردانی برجسته تبدیل شوند، می باشد.در این کتاب به صورتی دقیق و علمی با ساختار مغز و دستگاه عصبی پسران آشنا می‌شویم و به غدد داخلی و نحوه ترشح هورمون‌هایی که در پسرها فعالیت می‌کنندپی‌می بریم.

 • معرفی و بررسی کتاب شهرهای مصرفی

  معرفی و بررسی کتاب شهرهای مصرفی

  درکتاب حاضر نویسندگان، به دنبال ارائه تحلیل انتقادی از تاثیر مصرف بر زندگی شهری دهه آغازین قرن بیست ویکم هستند. از برخی جنبه ها شهر مصرفی، محصول اسطوره ای است از جامعه کنونی که مارا به مصرف وا می دارد.

 • معرفی و بررسی کتاب تأثیر طلاق بر فرزندان

  معرفی و بررسی کتاب تأثیر طلاق بر فرزندان

  این مجموعه می‌کوشد با نگاهی عینی و کاربردی، به مسائل و نیازهای زندگی پس از طلاق به ویژه فرزندان طلاق بپردازد. این کتاب نخستین جلد از یک مجموعه شش جلدی است که به فرزندان طلاق اختصاص دارد.

 • معرفی و بررسی کتاب جریانها و سازمانهای مذهبی ـ سیاسی ایران دوره پهلوی دوم‬

  معرفی و بررسی کتاب جریانها و سازمانهای مذهبی ـ سیاسی ایران دوره پهلوی دوم‬

  نویسنده کتاب حاضر را «گزارش کوتاهی» از چگونگی و سیر «رشد محبوبیت روحانیت» و «تاسیس جمهوری اسلامی» معرفی می کند و مطالعه آن را دریچه ای برای شناخت «تلاش های متجددانه و التقاطی» گروه‌های پیش از انقلاب می داند.

 • نقد كتاب«در جستجوي امر قدسي»

  نقد كتاب«در جستجوي امر قدسي»

  كتاب « در جستجوي امر قدسي » حاصل گفت‌وگوي رامين جهانبگلو با دكتر سيدحسين نصر پيرامون زندگي خانوادگي، تحصيلات و تحقيقات، فعاليتهاي سياسي و نيز ديدگاهها و نظرات ايشان درباره دين، سنت، تجدد، تصوف و امثالهم است.@

 • نقد کتاب جريان‌شناسي سياسي در ايران

  نقد کتاب جريان‌شناسي سياسي در ايران

  کتاب «جریان‌شناسی سیاسی در جمهوری اسلامی ایران» در یک مقدمه و سه فصل و همراه جمع‌بندی و نتیجه‌گیری و نیز یک بخش ضمیمه با عنوان «مشخصات احزاب و تشکل‌های سیاسی کنونی در ایران» تدوین شده است.

 • نقد کتاب «معمای هویدا»

  نقد کتاب «معمای هویدا»

  کتاب «معمای هویدا»، نوشته عباس میلانی، پرداخته که در این نوشتار تحلیل و نقد دیدگاه‌های تاریخی ارایه شده در این کتاب مورد نقد و بررسی قرار گرفته و همچنین به محتوای کتاب و ادعاهای نویسنده درخصوص هویدا، محمدرضا پهلوی، و تحولات ایران در دوره پهلوی نگاهی خواهیم انداخت.@

 • نقد كتاب «گذر عمر (خاطرات سياسي باقر پيرنيا)»

  نقد كتاب «گذر عمر (خاطرات سياسي باقر پيرنيا)»

  خواننده كتاب «گذر عمر» از ميزان درك سياسي آقاي پيرنيا ـ كه در جاي جاي كتاب متجلي است ـ و جايگاه‌هايي كه وي قبل از پيوند خوردن با عناصر كليدي عرصه سياست و دربار پهلوي در نظام اجرايي كشور داشته به سهولت مي‌تواند به قدر و منزلت او واقف شود و به عبارت بهتر، هرگز نمي‌تواند گوينده خاطرات را به عنوان عنصري تعيين كننده و كليدي در دوران پهلوي ارزيابي نمايد.

 • از عشق تا طلاق، تأملاتی در چالشهای زندگی خانواده ایرانی

  از عشق تا طلاق، تأملاتی در چالشهای زندگی خانواده ایرانی

  کتابی که پیش رو دارید تحت عنوان «از عشق تا طلاق، تأملاتی در چالشهای زندگی خانواده ایرانی»می باشد که حاصل نوشته‌هایی است که از سال 1386 به شکلی پراکنده در برخی از روزنامه‌ها به چاپ رسیده است.

 • نقد و بررسی كتاب « نخست‌وزير سه دقيقه قبل درگذشت»

  نقد و بررسی كتاب « نخست‌وزير سه دقيقه قبل درگذشت»

  كتاب «نخست‌وزير سه دقيق قبل درگذشت...» عمدتاً گردآوري مطالب رسانه‌هاي داخلي و فارسي‌زبان خارجي در مورد هويدا است، كه برخي مصاحبه‌هاي اختصاصي آقاي محمود تربتي‌سنجابي نيز به آن اضافه شده است. اين اثر در نوروز 1383 در چاپ اول با شمارگان دو هزار و دويست نسخه توسط انتشارات عطايي وارد بازار نشر كشور شد.@

 • معرفی و بررسی كتاب جريان‌شناسي بعد از انقلاب اسلامي ايران – 1357 تا 1380

  معرفی و بررسی كتاب جريان‌شناسي بعد از انقلاب اسلامي ايران – 1357 تا 1380

  بر اساس آنچه در نخستين صفحات اين كتاب آمده است: «اين مجموعه، گزارش‌ طرحي تحقيقاتي است كه بنا به پيشنهاد معاونت فرهنگي اجتماعي مركز تحقيقات استراتژيك، به تصويب دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي رسيده و با پشتيباني و تأييد دبيرخانه، گروه تحقيقات جهاد دانشگاهي به عنوان مجري طرح انتخاب شده است. نظارت بر اجراي طرح و ويراستاري محتوايي و صوري كل گزارش را معاون فرهنگي اجتماعي مركز تحقيقات استراتژيك برعهده داشته است.»@

 • معرفی و بررسی کتاب رازهای بیشتری درباره‌ی کودکان شاد

  معرفی و بررسی کتاب رازهای بیشتری درباره‌ی کودکان شاد

  در کتاب پیش رو بسیاری از گرفتاری ها و درگیری های تربیت فرزند(که البته در ظاهر گرفتاری است) را همراه با راهکارهای مقابله با آن ها مطرح می گردد.

 • نقد كتاب «تاريخ جامع يهوديان ايران»

  نقد كتاب «تاريخ جامع يهوديان ايران»

  كتاب «تاريخ جامع يهوديان ايران» اثر حبيب‌ لوي، مروري دارد بر چگونگي پيدايش قوم بني‌اسرائيل و سير تحولاتي كه اين قوم به‌ويژه ساكنان يهودي سرزمين ايران از حدود دو هزار و پانصد سال پيش پشت سر گذارده‌اند.@

 • معرفی و نقد کتاب «چگونه با کودک خود رفتار کنیم»

  معرفی و نقد کتاب «چگونه با کودک خود رفتار کنیم»

  یک نکته اینکه کتاب حاضر به مانند اکثر کتاب‌های ترجمه شده از فرهنگ‌های دیگر حاوی برخی نامها و اصطلاحاتی می‌باشد که چندان متناسب با فرهنگ اسلامی ایرانی خوانندگان محترم کشور عزیزمان نمی‌باشد. برای نمونه استفاده از نامهای غربی که اکثر آنها برای افراد جامعه ما نامأنوس می‌باشند و بعضاً باعث حواس پرتی افراد می‌شود.

 • نقد كتاب «علما و انقلاب مشروطيت ايران»

  نقد كتاب «علما و انقلاب مشروطيت ايران»

  «علما و انقلاب مشروطيت ايران» عنوان کتابی است که در ارتباط با حوادث مشروطه و جایگاه علما و روحانیون در این حوادث به رشته تحریر درآمده است.

 • معرفي و نقد كتاب «ايران بين دو انقلاب از مشروطه تا انقلاب اسلامي»

  معرفي و نقد كتاب «ايران بين دو انقلاب از مشروطه تا انقلاب اسلامي»

  دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران كتاب «ايران بين دو انقلاب، از مشروطه تا انقلاب اسلامي» را مورد نقد و بررسي قرار داده كه با هم آن را مي‌خوانيم.@